Za Hrvatina prašnjavo, za Demetlike ugodnije
7.1.2008. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Društvo
LABIN -Lako je naviknuti se na ono što je ugodno, pa su tako i Labinjani zaboravili kako im je grad izgledao prije godinu dana i što su sve otrpjeli da bi izgledao kao danas. Zato će biti zanimljivo »baciti pogled« na infrastrukturne radove koji su obilježili 2007. godinu.
U prvim danima godine za nama Inina benzinska crpka bila je stara socrealistička podrtina, od stolarije je preostala ista takva baraka kod ništa boljeg raskrižja, rabačka riva bila je blatnjavo gradilište, kao i raskrižje na Vinežu, do groblja i parkirališta u starom gradu stizalo se preko Presike uz regulaciju semaforima, a u Pulu preko dotrajalog mosta u Donišnici. A spremalo se i gore!Prašnjavo proljeće
Istina, kolnik od zgrade »Prvog maja« do skretanja za Santalezi asfaltiran je već 9. siječnja, ali do dovršetka kružnog toka, čiji je ova cesta produžetak, trebat će čekati još tri mjeseca manje jedan dan. Prometni problemi koje su ovi radovi uzrokovali bili su zanemarivi prema onima koji su uslijedili nakon zatvaranja ceste za Pulu u općini Raša radi popravka mosta. Vožnja preko Žminja trajala je najmanje pola sata duže, a radovi nisu dovršeni do prvog dana ožujka, kako je najavljeno, nego sredinom mjeseca. U međuvremenu se narod počeo snalaziti makadamskom cestom preko Vlaške, tj. s druge strane Raške doline, a oporba je na Gradskom vijeću grmjela o maćehinskom odnosu županijske vlasti prema Labinštini. Ina je u rekonstrukciju crpke krenula 21. veljače, tjedan dana kasnije, uz najavu da će otvaranje uslijediti za stotinu dana, ali i ovdje je sve bilo gotovo uz »akademsku četvrt« od 15-ak dana.Početkom ožujka počela je gradnja trgovačkog centra Lidl, a s nužnom rekonstrukcijom obližnjeg raskrižja, tj. izgradnjom kružnog toka čekalo se do 20. travnja. Četiri dana kasnije počeli su i radovi radi poboljšanja kružnog toka u centru. Da bi se izbjegao prometni kolaps, u svibnju je prvi put u devet godina održavanja otkazan mjesečni sajam. Kopanja u centru dovela su do zanimljivog otkrića »podzemnog grada«, sustava podzemnih kanala izgrađenih krajem 30-ih godina zajedno s Podlabinom, o čemu se do tada nije znalo.
Prašinu i semafore doživjeli su i prvi turisti, ali lipanj je ipak donio olakšanje. Prvoga dana otvorena je 700 metara duga cesta prema groblju na kojoj su radovi zbog klizavog terena trajali deset mjeseci. Desetog dana asfaltiran je i otvoren kružni tok u centru, a 15-og je asfaltni pokrov položen na kružni tok kod Lidla da bi promet njime bio dopušten tjedan dana kasnije. Dvadeset i šestog lipnja otvorena je benzinska crpka, a posljednjeg dana tog mjeseca gradonačelnik Bruno Hrvatin (SDP) organizirao je feštu na kružnom toku kod Lidla na kojoj se građanima zahvalio za iskazano strpljenje i razumijevanje.
Jesen za uživanje
Tjedan dana kasnije on svoju gradonačelničku fotelju ustupa Tuliju Demetliki (IDS). Druga polovica godine puno je mirnija i ugodnija. Dvanaestog srpnja otvoren je Lidl koji u grad prije svega donosi »jeftinu kvalitetu« koja se do tada mogla dobiti samo jednom mjesečno na sajmu. Petog rujna otvoreno je parkiralište kod OŠ Matije Vlačića, pa centar od tada lakše diše za tridesetak parkirnih mjesta.
Rabac i njegova riva posebna su priča. Nasipavanje 75 metara dugog produžetka rive završeno je sredinom siječnja, a infrastrukturno opremanje i asfaltiranje tih novih 1.800 četvornih metara kopna potrajalo je do kraja travnja. U to vrijeme TZ Grada započinje uređivanje 400 metara šetnice od hotela Valamar Sanfior do Bara »Tropic«. Pomicanje parkirališta sa središta rive na njen najnoviji dio i dodatno uređivanje u rujnu će Rapcu donijeti titulu najuređenijeg turističkog mjesta na Jadranu i zlatni Plavi cvijet koji dodjeljuje Hrvatska turistička zajednica.
U studenom Grad je dobio priznanje europske Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) za promociju poduzetništva i uspješnu organizaciju Europskog dana na tu temu početkom listopada. Da sve ne bi ostalo na »kozmetici«, evo i jednog brojčanog pokazatelja: gradski prihodi od poreza na dohodak od nesamostalnog rada, porezi i prirezi od samostalnih djelatnosti te porezi na kuće za odmor bili su oko šest posto veći od planiranih, što svjedoči da se u Labinu ipak (malo) bolje živjelo nego prethodnih godina.
Napisao i snimio Robi SELAN
Labin 2007 izgradnja rotora cesta do groblja asfaltiranje Demetlika Hrvatin