Velika međunarodna vježba Crvenog križa u dolini Raše

Velika međunarodna vježba Crvenog križa u dolini Raše

17.9.2008. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Društvo

RAŠA - U organizaciji Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, regionalnog ureda iz Budimpešte, austrijskog Crvenog križa, Crvenog križa Istarske županije i Hrvatskog Crvenog križa jučer je u dolini rijeke Raše počela petodnevna vježba timova za pročišćavanje vode.

- Pred vama stoji elita svjetskih stručnjaka na ovom području, koja će pod okriljem UN-a i u organizaciji Crvenog križa biti spremna promptno i nesebično uključiti se u akciju pomoći u slučaju katastrofe na bilo kojem mjestu diljem svijeta, rekao je predsjednik županijskog Crvenog križa dr. Ante Valčić.


Dopredsjednica Hrvatskog Crvenog križa Vesna Ivančić naglasila je da je u sustavu zaštite i spašavanja Crveni križ zadužen za prihvat stanovništva u slučaju katastrofe pa su kao dio vježbe sudionici uz Rašu podigli prihvatni tabor za stotinjak osoba.
Pedesetak sudionika iz devet zemalja, dakle volonteri i djelatnici Crvenog križa iz zemalja jugoistočne Europe, Austrije, Njemačke i Finske, koji su dosad sudjelovali u brojnim mirovnim misijama diljem zemaljske kugle, primjerice u Iranu, Indoneziji, Pakistanu i drugim svjetskim kriznim žarištima, podigli su šator-naselje uz rijeku Rašu, dva sustava za pročišćavanje vode, a održane su i prezentacije spašavanja na vodi, prvi put u Istri na rijeci, pružanja prve pomoći, a ništa manje zanimljiva bila je i, za preživljavanje vrlo važna stavka, prezentacija poljske kuhinje. Tabor Crvenog križa uz Rašu će ostati još danas.

U međuvremenu će sudionici podijeljeni u timove vježbati 18. i 19. rujna na Pazinčici na Zarečkom krovu, te uz baru kraj Cerovlja, zatim 19. i 20. rujna u Tinjanu kod Velike lokve kod Sribnjaka, te istih dana i u Kanfanaru uz bazene za punjenje negdašnjih parnjača pokraj Vidulini.


- Budući da je jedna od glavnih zadaća međunarodnog pokreta Crvenog križa priprema i odgovor na katastrofe, stalno se razvijaju i koriste novi načini rada i uvodi se suvremena oprema, rekla je Elza Damjanić, ravnateljica istarskog Crvenog križa.


Metode pročišćavanja vode na principu aktivnog ugljena prezentirao je Wolfgang Stockl iz Austrije, koji je sudjelovao u brojnim misijama. Različitim načinima pročišćavanja i filtriranja vode, gdje se izdvaja mulj i blato, uništavaju bakterije i virusi, uz dobivanje visoke prozirnosti i uklanjanje mirisa, može se dobiti od tri do 10 tisuća litara pitke vode na sat, što je temelj preživljavanja.


- U svim je katastrofama uvijek na prvom mjestu pitka voda. Da bi taj cilj bio postignut, ustrojene su, obučene i opremljene jedinice da u slučaju potrebe mogu proizvesti pitku vodu za stradalo stanovništvo. Ovo je prva takva vježba u Hrvatskoj. Samo manji broj nacionalnih društava, među kojima i Hrvatski Crveni križ, ima potrebnu opremu i educirane ljude, doznajemo od Damjanić.

S. BRNABIĆ

Snimio M. MIJOŠEK

Crveni Križ rezervat Liburna Raša Donišnica vježba spašavanja Elza Damjanić Ante Valčić

Remax Labin