Urušava li se drevni grad povrh termolelekrane? "Samo HEP može obnoviti Plomin!"
23.12.2008. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Društvo
Hoće li doista, ne obnovi li se uskoro, dio bedema drevnog Plomina »finiti u moru«, kako je to na posljednjoj sjednici kršanskog vijeća upozorio Klaudio Lazarić? Ovaj oporbenjak iz HSLS-a, naime, podnoseći amandmane na proračun aktualizirao je pritužbe uglavnom stranih vlasnika tamošnjih nekretnina koji su na opasno klizište ukazivali prije tri-četiri godine.
- Pokažimo malo odgovornosti prema gradiću koji je preživio tisuće godina. U protivnom možemo računati i na odštetu vlasnicima kuća, sugerirao je Lazarić, zatraživši da se umjesto predviđenih 100 tisuća kuna dogodine za obnovu predvidi pet puta više. Nama je, pak, naknadno pojasnio da je situacija opasnija negoli se misli te podsjetio da su svojedobno započete nestručne radove bili zaustavili konzervatori.
Prema mišljenju Eđea Brenčića, člana kršanskog poglavarstva, nositelja Liste za Plomin te predsjednika Udruge za grad Plomin, lokalna zajednica sama ne može učiniti ništa, pa ni pojedinačne zahvate, bez pomoći jakog investitora, konkretno - HEP-a. Pojašnjava da projekt cjelokupne sanacije starogradske jezgre - koji je, najvećim dijelom županijskim novcem, na inicijativu ove udruge izradio žminjski Kapitel - predviđa sveobuhvatan pristup te postupnu realizaciju, ukupne vrijednosti oko 175 milijuna kuna.
- Već smo, kao udruga, kandidirali program obnove pri Istarskoj županiji, odnosno HEP-u, koji će, želi li prijateljsko okruženje u gradnji treće elektrane, morati obnoviti Plomin. Od najavljivanih 20-ak projekata oko drugog bloka nije ništa ostvareno, kaže Brenčić.
On tvrdi da bedem ipak nije u tolikoj opasnosti. Izdvojenih 100 tisuća kuna u općinskom proračunu za iduću godinu vidi tek preduvjetom da se projekt kandidira za sufinanciranje pri resornom ministarstvu.
Kršanski načelnik Josip Kontuš upitnom smatra, kako kaže, vrtoglavu cifru koju spominje Brenčić, njegov kolega iz općinske vlasti. Napominje da za plominsku starogradsku jezgru iz državne blagajne očekuju pomoć od 600 tisuća kuna te da će dio obnoviti u idućoj godini. Na upit što će konkretno napraviti, odgovorio je da će prioritete odrediti prema troškovnicima.
- Ne može ni jedna udruga odlučivati gdje ćemo uložiti novac od ekološke rente, odnosno komunalne naknade od termoelektrana, komentirao je načelnik. Veli da je Općina obnovila dio obuhvatnog zida visokog pet metara. No, kako neslužbeno doznajemo, tom već godinama zarušenom dijelu jugoistočnog bedema prijeti erozija jer je ostao bez potpornog zida, vjerojatno kao posljedica sustavnog propadanja gradića. Realnu opasnost trebala bi zapravo odrediti mehanička ispitivanja koja, iako predviđena, još nisu obavljena. Teret neophodne obnove, kaže naš izvor, trebala je preuzeti Općina, no sve ide presporo.
Ministarstvo kulture dosad je, saznajemo, u obnovu crkvice sv. Jurja i pripadajućeg romaničkog zvonika uložilo više od milijun kuna. Financiralo je, da bi zaokružilo cjelinu, i projekt sanacije dijela bedema ispod tog sakralnog objekta koji je, istina, manje kritičan.
I. RADIĆ
plomin TE plomin obnova HEP eđeo brenčić Kladudijo Lazarić