Udruga Turan planira Kult-Put

Udruga Turan planira Kult-Put

26.5.2009. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Kultura

KOROMAČNO - Nakon nedavne rekonstrukcije Društvenog doma mjesto je bogatije za dvije dvorane, plesnu i fitnes, a svoje prostorije dobili su DŠM »Koromačno«, Caritas, LD »Ubaš«, Stolnoteniski klub »Brovinje«, mjesni odbor, umirovljenici te udruga mladih »Turan«, inicijator obnove zgrade. Oko 450 tisuća od ukupno 700 tisuća kuna investirala je tvornica cementa Holcim, a s ostatkom je uskočila Općina Raša, ali službeni nositelj zahvata bili su mladi Koromačna.

- Osnovali smo se 2005. godine i nazvali se prema tornju starom nekoliko stotina godina koji je morao biti srušen zbog širenja tupinoloma tvornice. Logika je bila: on je srušen i zato mi trebamo stvarati nešto novo. Danas, četiri godine kasnije, nalazimo se zapravo na početku jer smo zamišljeni kao kulturna udruga, kaže predsjednik Eler Dobrić.
Njihova vizija zove se Kult–Put. Riječ je o ambicioznom, višegodišnjem projektu oplemenjivanja starinskih staza koje povezuju Koromačno i okolna sela ovog najjužnijeg dijela Labinštine. Putovi bi bili preuređeni u turističko-rekreativne pješačke, trkačke, biciklističke i jahačke staze s osmišljenim vidikovcima i mjestima za odmor.
- U projekt su voljni uključiti se kustos labinskog muzeja, arheolog Vedran Kos, i akademski kipar Josip Diminić. Kos bi nam pomogao u prezentaciji kulturne baštine svakog sela, a Diminić bi svojim i skulpturama drugih kipara unio kreativni zamah u prirodu, ističe Dobrić.
Ovaj kraj ima bogatu i burnu, ali slabo poznatu povijest. Srušeni turan najvjerojatnije je bio uskočka osmatračnica, a s ovih obala u napade je kretao pirat Battiala koji se naposljetku priženio u obitelj Lazzarini te je tako nastala najpoznatija labinska plemićka obitelj u čijoj se baroknoj palači danas nalazi muzej.

- Ja sam u Brovinju našao novčić s likom Marije Terezije. To je zato jer su ondje stanovali oficiri austrijske obalne straže, veli predsjednik Turna.
Tunarica, kao jedna od postaja Kult-Puta, pokazivala bi ostatke antičke lučice, Sv. Lovreč - palaču Battiala-Lazzarini, Vlakovo - crkvu Sv. Jeronima. Viškovići su autohtono istarsko selo, Brovinje se diči crkvom Sv. Ivana Glavosijeka iz 14. stoljeća, Skitača s jednako starim crkvicama Sv. Lucije i Sv. Mateja te velikom barom, kakva se može vidjeti i u Cerovici, a na Crnoj punti se nalazi svjetionik sagrađen u doba Austro-Ugarske.
Općina Raša i Holcim upoznati su s programom i dok će lokalna zajednica najvjerojatnije iznaći sredstva, tvornica cementa je razočarala.
- Nismo prošli na natječaju koji svake godine raspisuje Holcim jer su ove godine odlučili sufinancirati udruge koje potiču borbu protiv korupcije, objašnjava Dobrić.

Prvi korak na Kult-Putu mogla bi biti obnova dotrajale palače Battiala-Lazzarini u Sv. Lovreču sredstvima iz europskih fondova. U njoj bi se uredio turistički informativni punkt i etnografska zbirka ovog mjesta poznatog po pomorskoj tradiciji, a kipar Josip Diminić voljan je izložiti svoje radove.

R. SELAN

udruga turan turan eler dobrić kult-put projekt kultura općina raša holcim sveti lovreč