U Istri pri zapošljavanju diskriminirano 60 posto žena
5.2.2008. // Regional Express // Objavljeno u kategoriji Društvo
Koordinatorica županijskog povjerenstva za ravnopravnost spolova Biserka Momčinović, na nedavno održanom Gospodarsko-socijalnom vijeću, iznijela je statistike koje nikako ne idu u prilog zapošljavanju žena u Istarskoj županiji. Istaknula je kako 51,6 posto žena čini stanovništvo Istre, a čak je 67,4 posto nezaposlenih osoba u Istarskoj županiji ženskoga spola. „Od 2000. do 2006. godine udio nezaposlenih žena raste, a onih od 45 do 49 godina je čak 73 posto“, rekla je i upozorila kako i one koje rade, imaju za čak 15, 6 posto nižu brutto plaću od muškaraca.
Zaposlene žene imaju viši stupanj obrazovanja od muškaraca, a čak 70 posto žena radi samo za trajanja sezone. Statistike pokazuju da se žene uglavnom zapošljavaju u sektoru obrazovanja, njih 80, 5 posto, zatim u zdravstvu, njih 78,4 posto, a na trećem su mjestu financijski poslovi, time se bavi 75 posto žena. No, ono što zastrašuje, jest činjenica da u svim područjima rada odnosno zanimanjima, žene imaju niže plaće od muškaraca! „Vlada RH stimulira zapošljavanje žena žrtava nasilja u obitelji, starije dobi i onih sa invaliditetom, ali ih je ukupno zaposleno svega 15, među kojima nijedna zlostavljana žena“, istaknula je Momčinović.
Dodala je kako je protekle godine 5,6 posto žena dobilo otkaz zbog trudnoće, a većina žena ne zna da je zadiranje u privatnost prilikom zapošljavanja, nezakonito. Preko 60 posto poslodavaca, prilikom zapošljavanja žena, uputi im pitanje misle li rađati i koji je njihov bračni status, a čak 5,6 posto žena ispitano je o broju djece, što je kako ističe Momčinović, prava diskriminacija! Takvih je slučajeva najviše u Istri i Primorju 36,8 posto, dok ih je u ostatku države ispod 20 posto. „U čak 41,7 posto slučajeva spol je uvjet pri zapošljavanju“, nastavila je s iznošenjem crnih statistika, a ženama je na tržištu rada teže. „Potrebno je uskladiti posao i obitelj, žene teže zadržavaju posao, rijetko hijerarhijski napreduju, a time im se vrijeđa dostojanstvo“, naglasila je Momčinović. Stoga je povjerenstvo za jednakost spolova predložilo Gospodarsko-socijalnom vijeću da potiče na raspravu o postizanju rodne jednakosti prilikom zapošljavanja, a od Državnog ureda za statistiku, zahtijeva se redovito praćenje statističkih podataka.
„Predložiti ćemo mjere socijalne infrastrukture kao podloge za kvalitetnije zapošljavanje žena. Potrebno je da žene počnu usklađivati privatni i profesionalni život“, rekla je Momčinović i dodala kako u Istri, u čak 90 posto slučajeva, kućanstvo još uvijek vode upravo žene.
Stručnjaci naglašavaju kako je stanje, kada je zapošljavanje žena u Istri u pitanju, doista alarmantno! Naime, one se teže zapošljavaju, imaju teže uvjete rada i manje plaće, dok je njih čak 60 posto, diskriminirano pri zapošljavanju U procesu donošenja je prvi antidiskriminacijski zakon, što je i obaveza pristupanju Europskoj Uniji. Na žalost, većina žena ne zna da je postavljanje pitanja o njihovom privatnom životu, zakonom zabranjeno, što poslodavci koriste.