Tečaj u Kukurinima: I s 86 godina u školu za vinara i maslinara
11.4.2010. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Obrazovanje
ve više žena ozbiljnije se bavi vinarstvom i maslinarstvom, dade se zaključiti nakon podjele diploma polaznicima poljoprivrednog tečaja u Kukurinima.
Njih četiri našlo se, naime, među 28 kandidata osposobljenih za zvanje vinogradar-vinar, a šest među 39 polaznika kojima nakon dvomjesečnog tečaja u radnoj knjižici svježe piše da su maslinari. Certifikat su potvrdila i resorna ministarstva, a omogućava im tržišni plasman proizvoda.
"Iako imamo dvoje djece, suprug i ja odmah smo se prijavili: on za vinara, ja za maslinarku. Oduševljena sam: sve smo prošli, od sadnje, preko zaštite… Iako sam se školovala za kuharicu, nastavit ću što prije s usavršavanjem za maslinarku, samo ako bude novca", ispričala nam je 26-godišnja Irena Lukšić iz Mosta Pićan.
Isprva su je, veli, ulike zanimale čisto radi dekoracije okućnice, no ljubav se brzo razgranala te će se njeno domaćinstvo, za početak, baviti sa 150 stabala. Sadnice nabavlja preko poljoprivredne udruge Agropićan, uz sufinanciranje Općine i Županije.
Da na tu potporu dogodine više neće moći računati, upozorio je resorni županijski pročelnik Milan Antolović, koji zbog toga očekuje upola manju sadnju. On iz velikog interesa za tečaj iščitava da se Labinština, kako reče, napokon poljoprivredno budi.
Iz grupe koja je - zahvaljujući dobrom odazivu i posvećenosti predavanjima, koje su vodili Tomislav Plavša (vinari) i Ivan Mihovilović (maslinari) - prozvana štreberskom, izdvojeni su najstariji učenici, Tonin Baćac iz Kukurini i Francesco Bellani iz Sv. Katarine. Potonjem je 86 godina, a prijavio se na oba tečaja, i to, priznaje, na nagovor sinova, budući da ima 1.200 maslina i 1.700 trsi. Veli da je zapravo samo utvrdio gradivo.
Najviše polaznika, njih 40, regrutirano je iz pićanske općine, čija je poljoprivredna udruga i inicirala školovanje koje su za ova zanimanja po prvi put na Labinštini organizirali Diopter - otvoreno učilište iz Pule i Pučko otvoreno učilište Labin.
Kandidatima iz ostalih općina na Labinštini priključili su se i oni iz Vrsara, Žminja, Rovinja te dvoje čak iz Rijeke. Školarinu je subvencionirala lokalna zajednica.
"Otkad predajem, nisam doživio da svi učenici prisustvuju svakome satu. To je ravno čudu. Sad predstoji nadgradnja znanja, a moja su vam vrata za savjete uvijek otvorena. Ne dolazite bez vina, jer to je naš pacijent", slikovito je predavač Plavša zaključio druženje u kušaonici vina Gorana Baćca, koja je opravdala naziv jer su se kušali uradci polaznika tečaja, među kojima su neki već ovjenčani medaljama s izložbi. (Napisao i snimio I. RADIĆ)
kukurini škola obrazovanje agronomija maslinarstvo vinogradarstvo poljoprivreda