Svi zagađivači u Hrvatskoj uskoro na internetskoj listi
4.2.2008. // Alert online (nezavisni magazin za okoliš) // Objavljeno u kategoriji Dobro je znati
Tvrtke, toplane, rafinerije, ciglane, bolnički i hotelski kompleksi morat će Županijama dostavljati podatke o ispuštanju onečišćujućih tvari u zrak, vodu, more ili tlo.
Koja tvrtka i u kojem postotku zagađuje okoliš bit će evidentirano u budućem Registru onečišćavanja okoliša koji će sadržavati točne podatke o izvorima, vrsti, količini, načinu i mjestu ispuštanja onečišćujućih tvari i otpada, a onima koji izbjegnu dostavu podataka prijeti kazna između 50 i 200 tisuća kuna.
Definiranje obveznika
Projekt je to Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva koje trenutno radi na Pravilniku o navedenom Registru. Pravilnik, naime, definira obveznike među kojima su svi korisnici velikih ložišta, snage veće od 50 megavata.
Među ostalima redom su to tvrtke, toplane, rafinerije, ciglane, bolnički i hotelski kompleksi, koji će prema Pravilniku biti obvezni svojim županijama dostavljati podatke o ispuštanju onečišćujućih tvari u zrak, vodu, more ili tlo do 1. ožujka tekuće godine za proteklu godinu.
Potom će županije podatke za svoje područje do 15. lipnja morati dostaviti Agenciji za zaštitu okoliša gdje će biti formiran jedinstveni državni registar onečišćivača. Agencija će pak podatke objaviti na svojoj stranici, što znači da će na jednom mjestu biti dostupno, primjerice, koliko se ispušta sumpor dioksida i tko sudjeluje s kolikim postotkom u onečišćenju okoliša.
Time će, navode u nadležnom Ministarstvu, biti omogućeno pravo i precizno izvješće o stanju okoliša, ali Registar je važan, ističu, i za planiranje gospodarskog razvoja.
Javna rasprava
“Budući da će Hrvatska biti članica Europske Unije i kao takva provoditi zajedničku EU politiku na zaštiti okoliša, kao što je recimo smanjenje emisija u zrak, sve je to nemoguće bez jednog dobrog registra”, objašnjavaju u Ministarstvu koje će Pravilnik, nakon javne rasprave koja slijedi, vjerojatno potpisati tijekom veljače.
Potom županije moraju organizirati sve potrebno za prihvat podataka, odrediti djelatnike, a tvrtke su obavezne nabaviti obrasce koje će najkasnije iduće veljače predati županijama.
Inače, svi podaci u Registru čuvat će se deset godina.
Zakonom o zaštiti okoliša propisana je kazna za slučaj kršenja ovoga Pravilnika i može ići i do 200 tisuća kuna za tvrtke koje ne dostave podatke.
Tekst Pravilnika (pdf)
Obrazloženje (pdf)