Sopci i kantadori KUD Zlatela iz Kršana nastupili na 9. Međunarodnoj smotri tradicijskih glazbala u Ilači kraj Vinkovaca

Sopci i kantadori KUD Zlatela iz Kršana nastupili na 9. Međunarodnoj smotri tradicijskih glazbala u Ilači kraj Vinkovaca

13.4.2010. // Labin.com // Objavljeno u kategoriji Kultura

Ove su subote 10. travnja sopci i kantadori Kud-a I. F Zlatele iz Kršana kao nosioci žive tradicije dvoglasja tijesnih intervala gostovali na poznatoj Međunarodnoj smotri tradicijskih glazbala u Ilači, mjestu nedaleko Vinkovaca. Organizator smotre je Kulturno umjetničko društvo Matija Gubec Ilača koje je kako saznajemo osnovano 1923. godine pod imenom „Seljačka sloga" a 1962. godine dobiva ime „Matija Gubec" koje i danas nosi, a navedena manifestacija im je najznačajniji događaj u okviru kulturnih zbivanja.

 

 

Od 2007 godine manifestacija postaje međunarodnog karaktera i u kratkom vremenu postaje vrlo poznata i priznata. Na manifestaciji su se do sada predstavljali izvođači raznih tradicijskih glazbala a prvenstveno se radilo o samici, gajdama, dvojnicama, dudama, diplama, guslama, lijerici, cimbalu, mijehu, mišini, podravskim dudama, violini, mrgudalicama, šargiji i tako dalje, dok su se "Zlatelovci" u postavi Đordano Višković, Nenad Fonović, Noel Šuran, Branimir Šajina i Zoran Karlić predstavili sa najpoznatijim istarskim instrumentima, naravno hrvatskog djela stanovništva Istre. Izveli smo MANTINJODU u izvedbi Karlić, Fonović i Višković, TARONJKANJE (Šuran) u pratnji kombinacija  velih sopela (Karlić, Fonović i Višković) i miha (Šajina), SVIRKOM NA VOLARICAMA (Šajina) te kratkom  prezentacijom tradicijskih ne instumenata koji su se u nedostatku pravih glazbala dokazano koristili u  našoj tradicijskoj glazbi, a vrlo često i kao svirka za ples. Radi se o češlju, nonuli, švikatiću ...

 

Na smotri su nastupili i sljedeće skupine: Hrvatski gajdaški orkestar Zagreb, Ivan Ivanov Chapanov Bugarska, Gajdaški orkestar Mišina Mađarska,Bučanski Rampalči Slovenija te ostali lokalni izvođači pretežito na tamburicama i semicama.

 

Na smotri smo odlično prihvaćeni od domaćina ali i ostalih izvođača s kojima smo vodili veoma konstruktivne folklorne razgovore.

 

Na manifestaciji je nastupio i veoma ugledni poznavalac tradicijskih prilika cijele regije, bivše države pa i šire, predavač na Mađarskoj narodnoj akademiji - prenositelj žive tradicije na mlađe generacije, svirač i izrađivač tradicijskih glazbala Andor Vegh koji surađuje i sa mnogim izvođačima iz hrvatske (jedan od svirača u poznatom hrvatskom etno bendu KRIES). Taj skromni čovjek oduševio je nas iz Zlatele jer smo između ostalog imali prilike svirati na istarskom mihu njegove izrade koji više nego odlično svira a koji je napravljen korištenjem njegovih iskustava u izradi instrumenata koje proizvodi.

 

Imali smo prilike naučiti mnogo toga vezano uz tradicijsku glazbu, instrumente pa i načine prenošenja tih istih tradicija na nove naraštaje. Ovo je bio odlično iskorišten vikend za nas ljubitelje tradicijskih vrijednosti.

 

Da priča bude potpuna posjetili smo i naše drage i dugogodišnje prijatelje u Retkovcima, članove KUD-a Sloga Retkovci s kojima smo prijateljski povezani od našeg prvog nastupa na VINKOVAČKIM JESENIMA 2005te godine, kod kojih smo prespavali te sutra dan odmorni krenuli svojoj Istri. Ove godine Kršan će ugostiti upravo naše drage Retkovčane u vrijeme svečanih dana općine Kršan, a mi u Zlateli jako se radujemo našim prijateljima i srdačno ih očekujemo. 

 

Zoran Karlić 

 

kud zlatela kršan sopci kantadori dvoglasje folklor nematerijana kulturna baština ilača tradicija

Remax Labin