Ripenda: Posvuda leti pepeo i osjeća se miris sumpora
2.3.2012. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Ekologija
- Svaka bura podigne prašinu s ogromnog deponija pepela i šljake pokraj termoelektrane - netko neupućen bio bi uvjeren da je to dolje prirodna magla, priča nam Serđo Flego iz Ripende Knapići, zaselka koji nudi pogled kao iz lože na 340 metara visoki dimnjak u Plominskom zaljevu.
Morao je, međutim, zapuhati orkanski sjeveroistočnjak, onaj iz prve polovice veljače, da bi neodgovarajuće zbrinjavanje nusproizvoda izgaranja ugljena, koji pogoni elektranu, i prateće zagađenje okoliša zasjalo punim sjajem.
Čak je i labinski gradonačelnik Tulio Demetlika apelirao na resornu ministricu Mirelu Holy da "poduzme mjere za konačno rješavanje problema", tim više jer je HEP kao potencijalni investitor najavio gradnju TE Plomin C 500 MW na ugljen (uz provedenu javnu raspravu o studiji utjecaja na okoliš).
Finoj, sivo-bijeloj prašini s deponija već četiri desetljeća najizloženija je upravo Ripenda, predio nadohvat Labina, koji odavno nije, kao zadnjom zgodom, primio tako obilatu porciju.
- Bila je ludnica, posvuda uokolo pepeo. Osjetio se miris sumpora i slatkasti okus u ustima. Strah? Nema te što biti strah, prisiljen si biti tu, iako znaš da udišeš takvu ariju - i dim iz kamina koji ovdje također spušta bura, i taj pepeo. Prašina nam, s manjeg dijela deponija koji nije saniran, stiže usjekom između našeg sela i Štrmca te nastavlja prema Labinu, objašnjava Flego.
Situacija je, priznaje, bolja nakon što se odlagalište od devedesetih prekriva zemljom. Do prije 20-ak godina, prije negoli je elektrana prešla na uvozni ugljen, koristio se onaj domaći, kameni raški, bogatiji sumporom te prirodnom radioaktivnošću. Posljedica: radioaktivna šljaka!
Velika je međutim razlika, kaže i Flego, živjeti uz elektranu otkako je 2000. godine proradila TE Plomin 2 (250 MW), s visokim dimnjakom i modernijom tehnologijom.
- Ipak, ni jedan uređaj neće u potpunosti eliminirati štetne emisije iz dimnjaka niti ovakvo raznošenje pepela. Mogu se samo minimizirati, uz velika ulaganja. Kad se već ovdje, eto, trujemo i gubimo zdravlje, a nekretnine su nam s tim kaminom pod nosom potpuno obezvrijeđene, barem da nas netko prizna! HEP bi barem mogao osigurati besplatnu struju za ovdašnjih 15-ak familija. To je tako simboličan potez, priča Flego.
- Ne pitaju ljudi ovdje puno i kažem vam da su se ozbiljno počeli zagrijavati za podizanje zajedničke tužbe, vjerojatno protiv vlasnika elektrane u Plominu, zbog narušavanja zdravlja i obezvređivanja imovine. No, najprije ćemo razgovarati s gradonačelnikom Demetlikom i direktorima elektrane, otkriva Flego.
Zaključno, retorički pita koliko će se višestruko pepela i šljake stvarati nakon izgradnje TE Plomin 3, četiri puta jače od "jedinice" koju HEP planira ugasiti za tri godine. (Igor RADIĆ, snimio Milivoj MIJOŠEK)