Reagiranje iz EKONERGA u vezi sa Studijom utjecaja na okoliš tvornice Rockwool u povodu održavanja Tribine prof. Uršića
21.8.2009. // Labin.com // Objavljeno u kategoriji Ekologija
Ovim pismom želimo demantirati navode iz brojnih tekstova, objavljenih dijelom i u vašem listu, a koji se odnose na radove koje je tvrtka Ekonerg obavljala u pripremi izgradnje tvornice kamene vune Rockwool. Molimo vas da nam objavom pisma u tome pomognete.
Objede, uvrede i napadi na tvrtku Ekonerg posebice u vezi sa Studijom o utjecaju na okoliš nemaju nikakvog temelja ni u sadržaju Studije niti u postupku koji je u vezi s tom studijom vođen u zakonski određenoj proceduri. Ne samo da se takvim pristupom čini šteta ugledu tvrtke Ekonerg, nego se bezrazložno uznemiruje javnost, širi panika i strah te stvara psihoza ugroženosti lokalnog stanovništva radom tvornice Rockwool.
Želimo vam podastrijeti bitne činjenice:
- Studija o utjecaju na okoliš (SUO) izrađena je u potpunosti prema tada važećem pravilniku, sadrži sva potrebna poglavlja uključujući naročito i mjere zaštite okoliša te potrebni monitoring. Usporedbom kriterija zaštite okoliša te primijenjenih modela za analizu utjecaja planirane tvornice na zrak sa suvremenom svjetskom praksom lako je zaključiti da su primijenjeni najstroži kriteriji te vrlo konzervativan stručni pristup.
- SUO je dan na recenziju stručnoj komisiji koju je 9. rujna 2005. imenovalo Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva (MZOPUG) te je proveden javni uvid (od strane nadležnog županijskog tijela) te javna rasprava o studiji. Obavijest o javnom uvidu objavljena je u Glasu Istre te na oglasnim pločama Istarske županije, Općine Pićan te Općine Kršan. Dana 28. listopada 2005. održana je i javna rasprava o Studiji, nakon čega je Komisija donijela zaključak kojim se planirani zahvat ocjenjuje prihvatljivim za okoliš uz primjenu u SUO propisanih mjera zaštite okoliša te programa praćenja stanja okoliša. Na temelju zaključka Komisije MZOPUG je 19. prosinca 2005. donio odgovarajuće rješenje kao jedan od bitnih dokumenata nužnih za ishođenje lokacijske dozvole za planirani zahvat.
- Kod analize disperzije otpadnih plinova primijenjena je metodologija obrade koja uzima u obzir sve kombinacije stanja atmosfere i brzine vjetra. Obrađeno je 12744 sati meteoroloških parametara tako da su obuhvaćene i najlošije kombinacije brzine vjetra i stabilnosti pa je izračunata maksimalna satna koncentracija predstavljala ustvari najgori mogući slučaj za promatrano šire područje. Rezultati su pokazali da u normalnom radu neće doći do prekoračenja najstrožih standarda u okolici.
Posebna obrada napravljena je za izvanredna stanja pri kojima može doći do povećanih emisija iz kupolne peći. Korišteni su provjereni matematički modeli koji su prilagođeni takvim ispuštanjima (primjerice, ISC-PRIME, TSCREEN-PUFF) te konzervativne pretpostavke o emisijama u tim slučajevima. Rezultati su pokazali da u tim uvjetima može doći do prekoračenja praga mirisa, posebice za sumporovodik. Takva prekoračenja nisu štetna za zdravlje ljudi u okolici ni za zaposlene u tvornici, a uobičajeno je da su nešto povećana u probnom radu tvornice. Predložene su tehničke mjere koje će smanjiti broj takvih događaja na uobičajene tolerantne vrijednosti.
Rezultati provedenih mjerenja koncentracije štetnih tvari na automatskim mjernim postajama u okolici pokazali su da je na promatranom području kvaliteta zraka i dalje prve kategorije. Optužbe o navodnom korištenju zastarjelim meteorološkim podacima i pogrešnim podacima o udaljenosti tvornice od naselja su netočne i apsurdne, što je vidljivo već iz površnog pregleda metodologije korištene u SUO.
S obzirom na pozitivne rezultate kako mjerenja tako i obrada u Studiji, ali i primjedbi dijela stanovništva ukazujemo na nužnost kvalitetne komunikacije. Tome zasigurno ne doprinose pretjerane emocije, ali ni arbitriranje osoba koje se ne prežu upuštati u područja za koja nisu stručne, a koja traže uska specijalistička znanja i dugogodišnje iskustvo.
Kao izrađivači SUO, uvjereni u svoj pošten i stručan rad, otvoreni smo za javni dijalog o svim pitanjima koja smo u SUO obradili. U skladu s tim pozivamo članove nevladinih udruga, lokalno stanovništvo i druge zainteresirane da nam se jave kako bismo u miru raspravili pitanja koja ih interesiraju.
Direktor EKONERGA - instituta za energetiku i zaštitu okoliša
Zdravko Mužek
zdravko mužek anđelka toto ormuž okoliš ekologija ekonerg suo studija utjecaja na okoliš rockwool stanko uršić