Priredbom u OŠ `Ivo Lola Ribar` obilježen završetak projekta «Ognjišće i okolo njega» (GALERIJA FOTOGRAFIJA)

Priredbom u OŠ `Ivo Lola Ribar`  obilježen završetak projekta «Ognjišće i okolo njega» (GALERIJA FOTOGRAFIJA)

17.5.2011. // Labin.com // Objavljeno u kategoriji Obrazovanje

Dana 13. 05. 2011.g. u OŠ „Ivo Lola Ribar" održana je priredba povodom završetka projekta „Ognjišće i okolo njega".

Pripremili su je učenici mlađih razreda matične škole sa svojim učiteljicama.

Uz zvuke meha i sopele otvorili su vrata svoje „konobe" i pozvali sve prisutne na zajedničko druženje oko ognjišća.

Scenskim prikazom života u tadašnjoj kuhinji - današnjoj konobi vratili su nas u davne dane kada se obitelj okupljala oko ognjišća, koje ih je grijalo, uz koje su blagovali, veselili se i tugovali.

Podsjetili su se da čuvajući i spašavajući baštinu vlastite sredine spašavaju kamenčić mozaika baštine čitavog čovječanstva.



Više o projektu

Učenici mlađih razreda Osnovne škole "Ivo Lola Ribar" Labin izradili su projekt škole Etno Labinština na temu Ognjišće i okolo njega. Nositelji projekta su učenici 1., 2., 3. i 4. razreda sa svojim učiteljicama Silvijom Mikuljan, Vesnom Mikleušević, Vesnom Brenčić i Anom Pogorilić Matić.

Tijekom mjeseca travnja i svibnja odradili su sljedeće aktivnosti: prikupljali su materijale na tu temu iz različitih izvora, u Narodnom muzeju Labin upoznali su se sa zavičajnom zbirkom, imali su likovnu radionicu među eksponatima zavičajne zbirke u muzeju. Gospodin Božo Glavičić, istraživač, sakupljač i dobar poznavatelj narodne baštine Labinštine pričao im je o običajima vezanim uz ognjišće. U konobi Velo kafe razgledali su ognjišće i stare, nekad uporabne predmete za kuhanje i pripremanje hrane, posjetili su Lončarsku radionicu Merania i promatrali izradu keramičke posude. Pogledali su reportažu NIT-a o izradi bukalete. Gospodin Franko Kos, narodni svirač, pjevač i izrađivač tradicijskih glazbala održao je predavanje o narodnim glazbalima, uz demonstraciju sviranja i pjevanja „na tonko i debelo". Okušali su se i u literarnom i dramskom izričaju na cakavici, naučili su pjevati nekoliko narodnih pjesama našeg kraja, pripremili su izložbu likovnih radova, uredili su male razredne zavičajne zbirke. Prikupljali su stare recepte i izradili tradicionalnu kuharicu. Putem Upitnika za none i noniće istražili su imaju li u kućama ili konobama takvih predmeta i čemu oni danas služe. Priredili su priredbu.

Cilj njihova projekta bio je upoznavanje sadržaja kroz neposrednu stvarnost, istraživački rad i aktivnosti na nastavi, stvaranje senzibiliteta za posebnosti etnografske baštine kao segmenta kulturne baštine, razvijanje osjećaja pripadnosti, jačanje svijesti o kulturnom identitetu i važnosti očuvanja baštine za opstojnost naroda. Htjeli su skrenuti pozornost javnosti na potrebu prikupljanja i očuvanja etnografske baštine, doživjeti etnografsku baštinu kao inspiraciju za stvaralaštvo pri čemu su uključili roditelje, djedove i bake u svoja interesna područja i rad Škole.

U realizaciji njihova projekta pomogli su im:

  • Narodni muzej Labin, zavičajna zbirka, kustos Vedran Kos,

  • Božo Glavičić, istraživač i sakupljač narodne baštine Labinštine,

  • Lončarska radionica Merania, lončar i inovator dizajner industrijskog dizajna Masimo Jenkel,

  • Konoba Velo kafe, voditelj Leo Višković,

  • Franko Kos, narodni svirač, pjevač i izrađivač narodnih glazbala,

  • NIT, reportaža o izradi bukalete .

 

Učiteljice mlađih razreda matične škole

U Labinu, 13. svibnja 2011.

ognjišće i okolo njega projekt oš ivo lola ribar labin

Remax Labin