Pobjeda mještana u Uvali Stupova: Ministarstvo presudilo u korist vlasnika ribarskih kućica

Pobjeda mještana u Uvali Stupova: Ministarstvo presudilo u korist vlasnika ribarskih kućica

21.8.2024. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Društvo

Nakon poprilične medijske pozornosti, kao i imovinsko-pravnih postupaka, dogodio se novi moment u slučaju Uvale Stupova. Naime, kako smo već pisali, prije tri godine tvrtka "Amre projekt" kupila je od privatnog vlasnika šest hektara neurbaniziranog zemljišta, kako bi se nakon urbanizacije ovdje sagradio luksuzan turistički kompleks, s 40 luksuznih vila s pratećim sadržajima.

Vlasnici ribarskih kućica tomu su se protivili, a situacija je eskalirala kad je tvrtka "Amre projekt" ogradila dio plaže, uključujući i ribarske kućice na toj plaži, na što su vlasnici kućica, mještani i aktivisti alarmirali sve medije. No, situacija je ovih dana dobila novi moment.


Pravna agonija

- Na plaži u Uvali Stupova tradicionalno se okupljaju mještani sela Zagorje, kako Plominskog tako i Brsečkog, da kako bi u druženju uz prigodnu zakusku i dobrom kapljicom uveličali kršćanski blagdan, Veliku Gospu. No ove godine bilo ih je znatno više jer nisu samo slavili kršćanski blagdan, već su tome pridodali istinski veliku prvu pobjedu nad investitorom "Amre Projekt d.o.o." iz Zaprešića, koji im je htio oduzeti stoljetne objekte - ribarske kućice koje su njihovi preci izgradili kako bi svoj teški ribarski život olakšali.


Rješenjem Ministarstva mora, prometa i infrastrukture od 11. srpnja 2024, riješena je pravna agonija koju su sami mještani - vlasnici kućica vodili protiv dobroćudnog investitora s velikom pričom oko izgradnje vila, heliodroma, marine..., a da pritom na tom lokalitetu nije bilo pravne osnove da se tako nešto izgradi.


Vlasnici kućica su se za pomoć obraćali Općini Kršan, između inih da se kućice proglase "kulturnim dobrom", no reakcija općinskih struktura je izostala.

Izjave medijima načelnika Romana Carića tipa: "neću više preko svojih leđa preuzeti odgovornost za nešto što nije moje", "nemam komentara, to je privatni projekt", su izjave, koje govore same za sebe o nedovoljnom razumijevanju problematike ili običnom kukavičluku, koji se sakrio iza najavljenog referenduma za izjašnjenje građana što žele na lokalitetu Uvale Stupova, a koji se vjerojatno ne bi ni održao već je to bila farsa da se osobno ne iskaže stav, koji po svim spoznajama nije nimalo benigan.


Naime dio općinskih članova po neformalnim informacijama u više navrata je bio na osobnim razgovorima sa predstavnikom investitora Josipom Milićem.


Uz pomoć Istarske županije koja je na inicijativu mještana pokrenula formiranje granice pomorskog dobra, i Ministarstva mora, prometa i infrastrukture koje je svojim Rješenjem u cijelosti ispoštovalo pravnu regulativu RH, riješena je agonija vlasnika kućica.

Ponašanje Općine zajedno s načelnikom je sramotno i primjer kako se ne bi trebalo voditi brigu o svom lokalitetu i interesu svojih mještana, jer se radnja nije odvijala u Senju već na području Općine Kršan, ističe Robert Stepčić iz Udruge "Za Plominštinu".


Konkretno, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture donijelo je rješenje kojim se prihvaća prijedlog i određuje granica pomorskog dobra u Uvali Stupova, gdje se također navodi da je na digitalnom ortofoto snimku vidljivo znatno odstupanje katastarskog stanja u odnosu na stvarno stanje, te da će se ista odstupanja uskladiti u postupku izrade i provedbe geodetskog elaborata.


A što se tiče ograda u Uvali Stupova koje su izazvale burne reakcije - one su (za sada) uklonjene.

Branko Biočić

uvala stupova pomorsko dobro općina kršan investicije romjan carić granice pomorskog dobra

Remax Labin