Pićan: Komemoracija za Marija Maganju

Pićan: Komemoracija za Marija Maganju

10.6.2014. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Društvo

U suorganizaciji Udruge antifašista Labina i podružnice ANPI-ja, nacionalne udruge talijanskih partizana, iz Križa kod Trsta te uz potporu Općine Pićan prekjučer je održana komemoracija uz spomenik Mariju Maganji u povodu 70. obljetnice njegove pogibije.

Većinu delegacije iz Italije činila je Maganjina najbliža rodbina koja i danas živi u malom ribarskom mjestu u kojemu se i on rodio.

Poginuo je u kao komandant 2. bataljona brigade Vladimir Gortan u borbi za oslobođenje Pićna. Predvodio je napad na karabinjersku postaju koja se nalazila u kući nasuprot parku u kojemu mu je 1959. postavljen spomenik.

Karabinjeri su nakon nekog vremena istaknuli bijelu zastavu u znak predaje. Maganja je prvi izašao iz zaklona i onda je s druge strane stigao hitac koji ga je teško ranio. Hitno je prevezen u sanitet u Čepiću, ali bilo je prekasno da bi mu život bio spašen. R. SELAN

mario maganja komemoracija nob drugi svjetski rat pićan

Remax Labin