Otrovni industrijski otpad ušao u podzemlje i kreće prema Kvarneru

Otrovni industrijski otpad ušao u podzemlje i kreće prema Kvarneru

15.10.2010. // iPress // Objavljeno u kategoriji Ekologija

VIŠKOVO – Razina otrovnog tekućeg otpada u crnoj jami Sovjak spustila se za dva metra, a tektonski poremećaji u kraškom podzemlju mogu izazvati ubrzani protok opasne mase prema Kvarnerskom zaljevu, upozorili su čelnici Građanske udruge Smokvarijska lista Veljko Bezjak, Radojka Mulac i Stanko Kačić. Prema Bezjakovim riječima, iako je u Sovjaku deponirano najmanje 250 tisuća kubičnih metara industrijskih naftnih prerađevina i drugih kemikalija, kraška jama danas sadrži samo 100 tisuća kubika otpada, što znači da je ostatak ušao u podzemlje i gravitira prema moru.

– Upozorili smo javnost još u svibnju da se površina otpada u Sovjaku spustila za jedan metar, što znači da masa i dalje ulazi u podzemlje. Međutim, zaprepastili smo se kada smo nakon nedavnog slabog potresa uočili da se razina otpada spustila za čitava dva metra. Događa se ono što smo i prognozirali, a logički zaključujemo da je tekući otpad našao nove puteve daljnjeg prolaska prema moru kroz kraško podzemlje. Tragično je i žalosno da već mjesecima upozoravamo na ekološku bombu na vratima Kvarnerskog zaljeva, dok Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva zajedno s lokalnim samoupravama u susjedstvu Sovjaka spavaju »zimski san«. Vjerojatno čekaju da se dogodi katastrofa, pa da se onda pronalaze krivci, izjavio je Bezjak, dodajući da bi izlazak otpada u Kvarner izazvao dugoročne strahovite posljedice po svih nas.

Kačić je pozvao čelnike Županije, Rijeke, Opatije i Viškova da najozbiljnije shvate ova upozorenja, te zatraže ozbiljne mjere od države.

– Pozivamo Ministarstvo da žurno istraži događanja na Sovjaku, pokrene daljnje postupke sanacije crne jame, te da se ne čeka katastrofa koja će ugroziti Kvarner i godinama unazaditi naš kraj, rekao je Kačić.

Mulac je upozorila na neodgovornost Ministarstva, ističući kako do danas nije uspostavljen stalni monitoring nadgledanja i mjerenja razine opasnog otpada u Sovjaku.

– Nisu poduzete mjere zaštite užeg okoliša Sovjaka, niti su provedena geološka istraživanja, kako bi se utvrdili putevi kretanja otpada. Zašto do dan danas nije uspostavljen sustav monitoringa kakvoće zraka u blizini Sovjaka, gdje su deponirani teški metali u prekomjernoj količini, kako bi se zaštitilo ljudsko zdravlje i okoliš, pita se Mulac, zaključujući kako ni jedinice lokalne samouprave na Kvarneru ne mogu pobjeći od posredne odgovornosti za Sovjak, piše Novi list.

 

Viškovo ekološka bomba Kvarner Istra Sovjak otpad

Remax Labin