Općine ne žele biti privjesak Labina - žele veći udjel u tvrtkama
9.1.2010. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Društvo
Općinsko vijeće Svete Nedelje na posljednjoj sjednici odlučilo je da će, kao suvlasnik, od skupština gradskih tvrtki - labinskog Vodovoda i komunalnog poduzeća 1. maj - zatražiti preispitivanje vlasničkih udjela u tim trgovačkim društvima. Sličan zahtjev već je spominjao i raški načelnik Josip Knapić - nezadovoljan vodofikacijom te općine, a osokoljen činjenicom da se s raških izvora pitke vode snabdijeva gotovo cijela Labinština, najavio je traženje povećanja udjela u Vodovodu.
Može li vlasnički ugovor Vodovoda, star 15 godina, doista biti revidiran? Labin, naime, ima 54,4 posto udjela, Općina Kršan 17,5, Raša 16,5, Sveta Nedelja 8,7, a Pićan 2,9.
Priču je zakotrljao Mladen Vlačić, vijećnik Sv. Nedelje. Osvrćući se na to da je labinski gradonačelnik Tulio Demetlika, ujedno i predsjednik Skupštine Vodovoda, prihvatio prijedlog te tvrtke o novim cijenama vode od 1. siječnja, požalio se da bi takve ozbiljne odluke morale stizati i na općinska vijeća.
"Čemu onda općine ako sve ide automatizmom?...To se trebalo razmatrati i na općinskim vijećima; u protivnom – pretvorimo općine u mjesne odbore. Vijećnike bi se barem trebalo pravodobno izvijestiti o svemu", kaže oporbenjak Vlačić (SDP).
Prema njegovoj računici, u općini Sv. Nedelja voda će, pri prosječnoj potrošnji od pet do deset kubika, uključujući uvedenu namjensku kunu po kubiku za Istarski vodozaštitni sustav (IVS), poskupjeti oko 35 posto, dok će oni s 20 kubika potrošnje proći povoljnije za oko dva posto. «Općina je preklani za Istarski vodozaštitni sustav iz proračuna izdvajala 134 tisuće kuna, a u rujnu je teret, kroz tu namjensku kunu, prebačen na potrošače», napominje Vlačić.
Kalkulacije Vodovoda kazuju da će obitelj s potrošenih deset kubika dobiti oko 14 kuna veći mjesečni račun, a ona koja troši 20 kubika za oko dvije kune manji. Novost u obračunu jest fiksna naknada od 25 kuna po mjernom mjestu za održavanje sustava. Inače, cijena vode za građanstvo spuštena je sa 6,97 na 5,65 kuna, a za gospodarstvo s 11,13 na 10,98 po kubnom metru.
Kršanski načelnik Valdi Runko, koji je podržao odluku o novoj cijeni vode, misli pak da će se «teško pronaći matematika koja će svih zadovoljiti». "Netko će se pozivati na izvore, netko na potrošnju ili broj brojila… Osobno sam za opciju da svaki od pet vlasnika ima po 20 posto udjela, to bi bilo najpravednije, a ne da Grad može sam odlučivati", dodaje Runko. (I. RADIĆ)
općine sveta nedelja valdi runko demetlika gospodarstvo vodovod