Ono što se desilo u Pragu, ostaje u Pragu

Ono što se desilo u Pragu, ostaje u Pragu

24.12.2011. // Labin.com // Objavljeno u kategoriji Obrazovanje

Uz financijsku potporu Agencije za mobilnost, a u sklopu programa EU za Comenius multilateralna školska partnerstva, učenici i profesori naše škole, zajedno s ravnateljicom i dogradonačelnicom Labina, Eni Modrušan, bili su gosti Umjetničke škole Hostivar u Pragu, od 17. do 22. prosinca. Jedan od glavnih planiranih ciljeva ove posjete, bio je nastup glazbenih i umjetničkih škola iz Poljske, Češke, Slovačke, Njemačke i naše škole, u najvećoj praškoj katedrali Sv. Vida, gdje smo trebali zajednički izvesti Češku božićnu misu, koju je skladao Jakub Jan Ryba. Posebnu zahvalu treba uputiti našem profesoru Nikoli Lovriniću, koji je uspio u kratkom vremenu izvježbati zahtjevnu i obimnu partituru. Hvala i svim učenicama na trudu. Nažalost, zbog smrti Vaclava Havela, koncert je otkazan, ali je skladba ipak izvedena dan ranije u koncertnoj dvorani u Petrovicama. Koncertu su predhodile samo dvije (ali intenzivne) probe, jedna u školi 18.12. i druga na dan koncerta. Reakcije mnogobrojne publike bile su iskreno oduševljenje i ovacije kojom je nagrađena odlična izvedba svih učesnika, od kojih su naše učenice bile najmlađe. Ovim koncertom simbolično smo postali dio kulturne Europe prema kojoj težimo i ostvarili smo puno važnije ciljeve: promicanje aktivnosti zajedničke suradnje među školama u Europi, promocija glazbenog obrazovanja, razmjena iskustava i informacija, a prije (i nakon) koncerta ispunili smo i ostale ciljeve Comeniusovog projekta: korištenje novih organizacijskih i pedagoških pristupa, upoznavanje obrazovnog sustava u državama partnerskih škola, poznavanje povijesti, kulture i kulturnih znamenitosti Praga i Češke. Također, posjetili smo i Parlament Češke, gdje smo se upoznali i s načinom rada i ustrojem njihove Vlade, ali i bogatom poviješću i kulturnim nasljeđem koji su intenzivno prisutni u svim prostorijama parlamenta. Posljednja večer bila je obilježena zajedničkim druženjem u školi domaćina, koji su uz pomoć obližnje ugostiteljske škole, pripremili bogat i raznovrstan banket, a nakon večere, uz zajedničku pjesmu i sramežljive poglede, sklopila su se nova prijateljstva i simpatije... To samo mali isječak našeg radnog posjeta Pragu, jer, jedna je učenica simpatično napomenula: ‘Ono što se desilo u Pragu, ostaje u Pragu’.

Comenius ogs matkabrajse rasana hostivar prag