Održan sastanak u Zajednici Talijana Labin – najavljena nova ulaganja u kulturnu baštinu

Održan sastanak u Zajednici Talijana Labin – najavljena nova ulaganja u kulturnu baštinu

25.2.2025. // Labin.hr // Objavljeno u kategoriji Kultura

U prostoru Zajednice Talijana „Giuseppina Martinuzzi“ Labin održan je sastanak na kojem su sudjelovali gradonačelnik Grada Labina Valter Glavičić, njegova zamjenica Federika Mohorović Čekada, predsjednik Izvršnog vijeća Talijanske unije Marin Corva, predsjednica Zajednice Talijana Labin Daniela Mohorović te izvršni predsjednik Zajednice Talijana Labin Tullio Vorano.

 

Predstavnici Grada Labina obišli su novouređene prostorije Zajednice Talijana, čija je obnova financirana sredstvima Talijanske unije u iznosu od 90 tisuća eura. Investicija je omogućila značajno poboljšanje infrastrukture i kvalitete prostora koji se koristi za kulturne i društvene aktivnosti talijanske zajednice u Labinu. 

 

Na sastanku se razgovaralo o budućim zajedničkim projektima, a prioritet u planovima bit će obnova fasade palače Coppe i prostora Teatrina, koji imaju značajnu povijesnu i kulturnu vrijednost. 

 

Zamjenica gradonačelnika Federika Mohorović Čekada istaknula je važnost suradnje između Grada Labina i talijanske zajednice: 

"Kao aktivna, ali prije svega ponosna članica Zajednice Talijana, osobno se zalažem za dodatno prepoznavanje važnosti ulaganja u očuvanje i unapređenje našeg Circola i drugih prostora u kojima se odvijaju aktivnosti Zajednice. Zajednički cilj nam je još snažniji doprinos kulturnom identitetu Labina i bogatoj multikulturalnosti našeg grada. Zbog toga će Grad Labin, već ove godine financirati projektnu dokumentaciju za obnovu fasade zgrade Teatrina, sjedišta Zajednice, ali i dijela fasade rodne kuće Giuseppine Martinuzzi, budući da u studenom obilježavamo 100. obljetnicu njene smrti.“

 

Danas smo se sastali u prostoru Zajednice Talijana s gradonačelnikom i zamjenicom gradonačelnika kako bi razgovarali o svim investicijama odrađenim kroz godine, onim zajedničkim, ali i onim odrađenim od strane Talijanske unije, od kojih je zadnja uređenje većeg dijela Zajednice u vrijednosti od otprilike 90 tisuća eura. Na sastanku smo također razgovarali o budućim projektima, od kojih je fasada dviju zgrada - zgrade palače Coppe i zgrade Teatrina - jedno od najbitnijih pitanja. Ujedno sam iskoristio ovu priliku za objašnjenje važnosti djelovanja talijanske zajednice na lokalnoj razini i siguran sam da ćemo nastaviti dobru suradnju koju smo imali i do sada.“, zaključio je predsjednik Izvršnog vijeća Talijanske unije Marin Corva.

 

Sastanak je potvrdio nastavak dobre suradnje između Grada Labina, Zajednice Talijana i Talijanske unije, s ciljem daljnjeg razvoja i očuvanja kulturne i jezične baštine talijanske nacionalne manjine u Labinu.


zajednica talijana talijani manjina

Remax Labin