Od Ministarstva zatražena još dva hitna medicinska tima za centralnu Istru i Labin
8.4.2013. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Društvo
- Poučeni iskustvom, umjesto dežurnih medicinskih sestara odnosno tehničara koji su, kao nadstandard što financira Županija, u ispostavama u Poreču, Rovinju i Pazinu dočekivali pacijente dok je ekipa bila na terenu, krajem prošle godine smo kroz dva mjeseca organizirali rad na novoj lokaciji - u Okretima, u blizini Istarskog ipsilona, kroz 24 sata uz jednu medicinsku sestru odnosno tehničara te vozača s interventnim vozilom. Zadaća ove ekipe bila je brži dolazak u pomoć na području centralne Istre - Pazin, Poreč i Rovinj - za slučaj druge intervencije ili masovnih nesreća. Umjesto 35 minuta do dolaska najbliže susjedne ekipe hitne službe, vrijeme se skratilo na 15 do 25 minuta. Cilj je bio i da liječnik s cijelom ekipom bude dostupan na svom terenu, dok se obavlja transport zbrinutog pacijenta do bolnice.
Ovaj je model predložen i Županiji kao model organizacije koji omogućuje i bržu i dužu dostupnost liječnika u svom gradu. Na zadnjoj sjednici Županijske skupštine prihvaćen je prijedlog Upravnog vijeća Zavoda za hitnu medicinu IŽ da se predloži Ministarstvu zdravlja proširenje mreže hitne medicine za Istru s još dva punkta s timovima T2 (medicinska sestra/tehničar i vozilo) za područje centralne Istre i Labina upravo zbog navedenih razloga. Pored toga dopušteno je svakom gradu da, ukoliko želi još viši standard od sadašnjeg, financira razliku do željene razine.
Veći broj timova hitne službe u Poreču, Rovinju i Labinu
- Za turističku sezonu planiramo povećanje broja timova u Poreču, Rovinju i Labinu, ovisno o radnom vremenu i broju turističkih ambulanti u Istarskim domovima zdravlja. To će biti vjerojatno po jedan dodatni tim - medicinska sestra odnosno tehničar, vozač i vozilo po punktu, a vikendom i
liječnik. To ćemo postići reorganizacijom rada postojećih timova, a mali dio koji će nam nedostajati zaposlit ćemo nove liječnike i medicinske sestre odnosno tehničare.
- Prošle su skoro dvije godine od reorganizacije hitne medicinske službe nakon što se izdvojila iz domova zdravlja i specijalizirala za pacijente kojima je ugrožen život, međutim, još se uvijek ne zna dovoljno o sadašnjem djelokrugu rada hitne službe.
- U osnovni djelokrug rada hitne službe spadaju sve vrste pregleda i intervencija kod stanja koja mogu dovesti do smrtnog ishoda, nastanka invaliditeta ili teškog oštećenja zdravlja neposredno nakon nastanka bolesti ili ozljede. Sva druga akutna, novonastala stanja i bolesti koja ne ugrožavaju život i ne uzrokuju invaliditet predmet su rada izabranog liječnika, a nadležni dom zdravlja dužan je osigurati dostupnost zdravstvene skrbi svima koji to zatraže i izvan radnog vremena njihovih liječnika.
- Javljaju li vam se pacijenti i dalje i za manje potrebe? Posebno gosti u Istri koji ovdje nemaju svog izabranog liječnika, ali i domaći izvan radnog vremena "svoje" obiteljske ordinacije, vikendom, praznicima, posebno noću.
- Da, javljaju nam se pacijenti i dalje, a mi postupamo ovisno o stupnju hitnosti. Pritisak je prevelik i kontinuiran kroz godinu, naročito u Labinu, gdje se godišnje obavi gotovo dvostruko više pregleda nego, na primjer, u Pazinu, Poreču i Rovinju koji imaju sličan broj stanovnika. Zbog odbijanja većine izabranih - ugovornih liječnika primarne zdravstvene zaštite da sudjeluju u osiguravanju zdravstvene zaštite pacijentima koji nisu u njihovoj skrbi, u redovno radno vrijeme i izvan njega, u većini nadležnih domova zdravlja ne postoji prihvat za pacijente s akutnim, ali ne po život opasnim stanjima. Svi ovi pacijenti traže pomoć i primaju se u hitnoj službi.
Sa "zlatnom" uputnicom s Hitne ne može se na preglede
Tijekom tjedna, od ponedjeljka do subote, i radnog vremena obiteljskih i drugih liječnika primarne zdravstvene zaštite pacijenti bi se za ova stanja morali javljati njima, a domovi zdravlja trebaju organizirati dostupnost zdravstvene zaštite svima. Samo izuzetno zbog novonastalih zdravstvenih problema koji ne mogu čekati drugi dan i pregled kod svog liječnika, osobe mogu zatražiti pomoć u hitnoj službi.
No, moraju biti svjesni da će morati čekati na pregled ukoliko je službujuća ekipa na intervenciji na terenu.
- Kako reagirate kad od vas zatraže pomoć pacijenti kojima i nije osobito hitno?
- Ovisno o procjeni njihovog zdravstvenog stanja, neke samo informiramo o radnom vremenu njihovih liječnika ili na upit pacijenta damo savjet o provedbi terapije koju je odredio njihov liječnik, dok druge pregledamo i damo terapiju koja može početi odmah - injekciju ili inhalaciju, recimo, i upućujemo na ponovni pregled obiteljskom liječniku. U slučaju da liječnik hitne službe ne može obaviti pregled jer je duže odsutan zbog intervencije na terenu, pacijenti koji ne mogu čekati povratak ekipe upućuju se na pregled u Opću bolnicu Pula.
- Priča se o "zlatnim" uputnicama s Hitne s kojima se puno prije dođe na red za pretrage i preglede u bolnici. Kakvo je vaše iskustvo?
- Zadaća hitne medicine je rješavanje stanja, bolesti i ozljeda koje direktno ugrožavaju život i zdravlje osoba, a mogu dovesti do smrtnog ishoda ili invaliditeta. Takvim pacijentima kojima je potrebno liječenje u bolnici ne treba "crvena- zlatna" uputnica, oni će biti primljeni i pregledani u bolnici samo temeljem našeg nalaza. Izdavanje uputnice u izvanbolničkoj hitnoj službi može se koristiti samo za upućivanje na bolničko liječenje, ne za različite obrade i preglede u specijalističko- konzilijarnoj službi. U našoj županiji se ova uputnica koristi nakon pregleda u hitnoj službi kada je zbog prirode hitnog stanja koje se ne može riješiti na licu mjesta potrebna druga specijalistička skrb.
Prijem nehitnih pacijenata vikendom i praznikom
- Koje je dobrobiti reforma hitne službe donijela pacijentima? I nedavno se pokazalo da broj timova u Istri nije dovoljan, neki su pacijenti čekali predugo, neki nisu na životu ni dočekali ambulantna kola.
- Standard koji je propisala država - jedan tim hitne službe, koji čine liječnik, medicinska sestra odnosno tehničar, vozač i interventno vozilo, kroz 24 sata cijele godine - prije reorganizacije Službe država je priznavala i financirala samo u ispostavama u Puli i Umagu. Danas, međutim, svaki dan u hitnoj službi u Buzetu, Labinu, Pazinu, Poreču i Rovinju radi kroz 24 sata jedan tim hitne službe, u Puli dva tima, dok u Umagu uz jedan tim Hitne službe radi još jedan tim hitnog transporta.
Jedan tim hitne službe stručno može opskrbiti jedno hitno stanje na području te ispostave. Međutim, u slučaju da se jave istovremeno dva ili više hitnih stanja, jasno je da netko mora čekati jer i najbrža pomoć iz susjedne ispostave ne može doći prije 30 minuta u idealnim uvjetima najbrže vožnje. Ni ranije, prije reorganizacije, jedna ekipa nije mogla riješiti istovremeno dvije i više intervencija. Jedina razlika je ta da su sanitetski prijevozi i hitna medicinska pomoć bili jedno tijelo, pa su bili na raspolaganju jedni drugima, što sada nije slučaj. Danas su sanitetski prijevozi dio Istarskih domova zdravlja i odvojeni su od službe hitne medicine.
- Kao i svaka reforma u nas, i reforma hitne službe neke je segmente zdravstvene zaštite ostavila nepokrivene.
- Reforma hitne donijela je priznanje struci i mogućnost specijalizacije i liječnika i medicinskih sestara odnosno tehničara. Prvi put je provedena i kontinuirana kvalitetna i ciljana edukacija svih zaposlenih.
Pacijenti su dobili kvalitetniju hitnu medicinsku skrb na mjestu bolesti ili ozljede, jer bez toga vam ni najbolji specijalisti i tehnika u bolnici ne mogu pomoći. Reforma je, međutim, ukazala i na sve nedostatke organizacije drugih službi u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, prvenstveno u zbrinjavanju i prihvatu tzv. nehitnih pacijenata vikendom i praznicima.
Sigurno je da su hitni pacijenti u Istri dobili kvalitetniju hitnu službu, educiraniju, bolje opremljenu medicinskim pomagalima nego ranije. Nažalost, od početka se nije ozbiljno shvatilo da će reforma hitne službe biti provedena. Druge struke u primarnoj zdravstvenoj zaštiti do časa reforme nisu shvaćale koliki dio njihovih poslova je obavljan u sklopu hitne pomoći, jer je to radio netko drugi. Sav onaj "nerad" o kojem su govorili i podcjenjivali rad u hitnoj pomoći sada je postao problem čitave zajednice. Dokaz tomu je da je već proteklo više od godinu dana kako su formirani zavodi za hitnu medicinu, a još nije nađen najprikladniji model organizacije službe opće medicine koji bi prihvatio pacijente izvan redovnog radnog vremena izabranih liječnika. Od reorganizacije primarne zdravstvene zaštite, započete krajem 90-ih i odlaskom liječnika u zakup, a potom i u koncesiju, sve navedene probleme godinama je kompenzirala svojim radom hitna pomo.
Razgovarala Duška PALIBRK
hitna pomoć hitna zdravlje medicinski tim