Međunarodni dan nestalih osoba - nepoznata sudbina 16 tisuća nestalih na prostoru bivše Jugoslavije

Međunarodni dan nestalih osoba - nepoznata sudbina 16 tisuća nestalih na prostoru bivše Jugoslavije

30.8.2009. // Dnevnik.hr // Objavljeno u kategoriji Društvo

Broj nestalih u Hrvatskoj
Na središnjem osječkom Trgu Ante Starčevića danas je obilježen Međunarodni dan nestalih osoba, u organizaciji Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja i osječke Udruge obitelji nestalih i nasilno odvedenih branitelja.

Predsjednik Saveza udruga Ivan Pšenica kazao je kako se u cijeloj Hrvatskoj još uvijek traže 1.042 nestale osobe, od čega 78 s područja Osječko-baranjske županije. Iako bi pitanje nestalih i zatočenih osoba trebao biti problem cjelokupne javnosti i hrvatskog društva, osjećamo da je posljednjih godina sve veći teret na članovima njihovih obitelji, a da se dužnosnici pomalo izvlače od toga i tako sa sebe skidaju odgovornost, ustvrdio je Pšenica. Dodao je kako su poziv za današnje obilježavanje uputili svim relevantnim institucijama, koje se bave ovim pitanjem, ali, kako tvrdi, od Ureda predsjednika RH, Hrvatskog sabora i Vlade nisu dobili nikakav povratni odgovor.

Želimo jedan drukčiji pristup onih koji na tome rade, a imamo načina da ih, pored ovih manifestacija, na to upozorimo našim negodovanjem, rekao je Pšenica izrazivši nezadovoljstvo aktivnostima koje Državno odvjetništvo RH poduzima na utvrđivanju odgovornosti za odvođenje zatočenih i nestalih osoba. Govoreći na skupu nakon Pšenice, ministar obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Tomislav Ivić poručio je udrugama obitelji nestalih i zatočenih osoba kako je Vlada ‘i danas s njima, kao što je bila u proteklih 18 godina’, tijekom kojih je davala punu pozornost rješavanju toga pitanja.

‘Ne možemo biti zadovoljni dok se riješi sudbina i zadnjeg hrvatskog branitelja, ali smo i u ovim ekonomski teškim vremenima osigurali dostatna sredstva za provođenje programa Uprave za zatočene i nestale osobe’, rekao je Ivić ocjenivši da bez žrtve hrvatskih branitelja ne bi bilo ‘slobodne, suverene i neovisne, a sutra i europske Hrvatske’. Predstavnicima udruga obratili su se gradonačelnici Osijeka, Vukovara i Zagreba Krešimir Bubalo, Željko Sabo i Milan Bandić. U spomen na poginule, zatočene i nestale hrvatske branitelje predstavnici udruga položili su vijence na osječkom Centralnom groblju, a misa zadušnica održat će se u osječkoj konkatedrali Sv. Petra i Pavla.

Nestali na prostoru bivše Jugoslavije

Voditelj regionalnog izaslanstva Međunarodnog odbora Crvenog križa Paul-Henri Arni izjavio je u Beogradu da se još ništa ne zna o sudbini gotovo šesnaest tisuća osoba nestalih u ratovima na prostorima bivše Jugoslavije, ocijenivši kako vlade tih zemalja moraju učiniti više na njihovu pronalaženju i identifikaciji.

‘Broj od 15.655 ljudi za čiju se sudbinu ne zna prevelik je za postizanje pomirenja na zapadnom Balkanu. Međunarodni odbor Crvenog križa duboko je zabrinut zbog sporog odvijanja tog procesa i zato želimo poručiti vladama u regiji da nije dovoljno to što se čini’, rekao je Arni. Na tiskovnoj konferenciji u povodu međunarodnog dana nestalih - 30. kolovoza, Arni je izrazio zabrinutost zbog sporosti u pronalaženju i identifikaciji nestalih te ukazao na potrebu da vlade učine sve kako bi riješile što više slučajeva, sukladno međunarodnim pravnim obvezama.

Predsjednik srbijanskoga vladina povjerenstva za nestale Veljko Odalović ocijenio je da pitanje nestalih ne smije biti opterećeno političkim niti kakvim drugim problemima te da je ono najvažnije za rješavanje mnogih problema i put k pomirenju i stabilnosti. Po podacima Međunarodnog odbora Crvenog križa, tijekom oružanih sukoba na prostorima bivše Jugoslavije prijavljen je nestanak 34.372 osobe, a do sada je rasvijetljeno 18.717 slučajeva.

nestali ratovi udruge branitelja rat međunarodni dan nestalih

Remax Labin