Međunarodna svemirska stanica ISS vidljiva golim okom iznad Istre
7.9.2009. // Net.hr // Objavljeno u kategoriji Ostalo
Od večeras pa idućih desetak dana Međunarodna svemirska stanica nalazit će se u povoljnoj orbiti i terminu za vizualna opažanja golim okom, bez ikakvih tehničkih pomagala, s područja Hrvatske.
U ovim trenutcima na nju je spojen i raketoplan Discovery, a u svemiru se nalazi sveukupno trinaest astronauta. šestorica kao stalni članovi posade tkz. Ekspedicije 20 na ISS i sedmero članova posade shuttlea Discovery.
O načinima opažanja i fotografiranja prolaska ISS-a, ali i drugih svemirskih objekata, već smo pisali, no evo kratkih napomena. ISS možemo vidjeti kao sporoputujuću sjajnu zvijezdicu koja tijekom nekoliko minuta u tišini prolazi našim nebom.
ISS se zapravo kreće iznad Zemlje na visinama od oko 350 kilometara, brzinom od 28.000km/h.
Večeras u vremenu od 20:23:30 - 20:24:20 biti će ju moguće vidjeti svega na tridesetak sekundi vrlo nisko nad južnim/jugoistočnim obzorjem (SSE) kao zvijezdicu -1m sjajnosti (m-magnituda, oznaka za sjajnost objekata na nebu).
Zbog male visine iznad horizonta i kratkog vremena pojavljivanja rijetki će ju imati priliku ugledati.
Pravi "show" počinje ponedjeljak, 7. rujna navečer u 20:46:33 kada ISS izranja nisko nad jugozapadnim horizontom, polako se penje prema zenitu i kreće k jugoistoku prema sjajnoj statičnoj zvijezdici - planetu Jupiter.
Tijekom utorka u 21:10:55 na jugozapadu sjajna ISS kreće na nekoliko minuta puta preko neba da bi negdje u zenitu (pored sjajne zvijezde Vege u zviježđu Lira) ušla u Zemljinu sjenu i nestala za opažače iz Hrvatske.
U trenutcima kada bude najviše na nebu biti će sjajnija i od Jupitera na jugoistoku.
U srijedu nas očekuju čak dva "dobra" preleta ISS-a. Prvi s početkom u 20:00:47, kada će ISS postati vidljiv nisko iznad horizonta tek nešto zapadnije od smjera juga, polako se penjući sve više iznad jugoistočnog horizonta, prijeći poviše Jupitera te nekoliko minuta kasnije "nestati" u Zemljinoj sjeni tek nešto sjevernije od smjera istoka, nisko iznad horizonta.
Drugi prolazak, započet će u 21:35:54 iznad zapada, a ISS će krenuti prema Velikom Medvjedu iznad sjevernog horizonta.
Četvrtak navečer je ipak najmarkantnija prilika za opažanje ISS-a. Prolazak preko neba s početkom u 20:25:10 na jugozapadu, preko zenita (20:28:04), te napolijetku izlaska iz zone vidljivosti na sjeveroistoku u 20:30:35 trajat će punih pet minuta.
Za to vrijeme ISS će u maksimumu sjaja dostignuti -3,5m i biti najuočljiviji objekt na nebu!
I tijekom naredih dana ISS će biti moguće vidjeti u sličnim večernjim terminima na nebu. Obratite pažnju da su svi podaci dani u tekstu izračunati za Kanfanar (Vidulini) u središnjoj Istri te da se za druga područja u Hrvatskoj oni mogu razlikovati za najviše tridesetak sekundi!
Inače, jedan oblet oko Zemlje ISS načini za 91 minutu, astronautima tako noć i dan na ISS traju tek pola minute više od školskog sata!
U ovo vedro ljetno doba bilo bi šteta propustiti prizor ISSa među zvijezdama... Stoga izađite na otvoreni prostor s što manje prepreka koje zaklanjaju pogled k nebu, pogledajte ponos ljudske civilizacije golim okom i uslikajte pojavu! Upute o tome smo objavili u prethodnom članku.
VAŽNO! Moguće da se putanja ISS-a u idućim danima korigira! U tom slučaju podaci navedeni u tekstu o terminu njezina pojavljivanja razlikovat će se od stvarnih za nekoliko minuta. S naše strane pratit ćemo situaciju i prema potrebi ažurirati podatke!