Lokalni izbori 2009: Manje lista za vijeća, ali više nezavisnih u općinama
4.5.2009. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Politika
U 41 samoupravnoj jedinici u Istarskoj županiji za mjesta u vijećima gradova i općina na aktualnim se izborima natječu 243 liste. To je 29 lista manje nego na lokalnim izborima 2005., računajući u njih i naknadne, koncem 2006., za nove općine Funtana i Tar-Vabriga. U gradovima je broj lista pao s 94 na 81, a u općinama sa 167 na 153. I na županijskoj razini dvije su liste manje nego 2005. – sada ih je devet. Može se pretpostaviti da je do smanjenja zanimanja za sudjelovanje u predstavničkim tijelima došlo i zbog novog, neposrednog izbora (grado)načelnika i župana. Naime, oni su se do sada birali iz sastava vijeća ili skupštine, pa je natjecanje za ulazak u ta tijela bilo neophodno za osvajanje izvršne vlasti. Sada su ti izbori odvojeni.
Iako je pad broja lista veći od deset posto, on nije linearan. Nešto je veći u gradovima, a tome su najviše doprinijeli Pazin i Pula. U Pazinu je broj lista prepolovljen – s deset u 2005. pao je na svega četiri i to je istarski grad s najmanjom konkurencijom za vijeće. U Puli je broj lista s 18 smanjen na 13, ali ona i dalje prednjači kao samouprava s najviše potencijalnih kandidata za predstavničko tijelo. Doduše, izuzmemo li Županijsku skupštinu, pulsko gradsko vijeće je i najveće – broji 25 članova. Među ostalim gradovima najviše lista je u Poreču i Bujama, po deset. Uz napomenu da se u Poreču bira 19, a u Bujama samo 15 vijećnika, pa će u potonjem gradu biti puno teže ostvariti prolaz u vijeće. U Umagu i Rovinju se za 19 vijećničkih mjesta natječe po devet lista.
Najteže će mandat općinskog vijećnika zadobiti kandidati u Svetvinčentu.
Tamo se za 13 mjesta natječe čak deset lista. Gužva je i u Medulinu gdje devet lista traži barem jednu od 15 raspoloživih stolica u općinskom vijeću. Relativno je još veća u Pićnu jer tamo je samo 11 mjesta, a osam kandidacijskih lista.
Osam ih je i u Kršanu za 15 mjesta, a u Raši sedam za 13. U većini općina natječu se tri ili četiri liste, a u grožnjanskoj samo dvije, kao i na prošlim izborima. U odnosu na 2005. osjetan porast konkurencije vidljiv je u Svetvinčentu – sada deset prema tadašnjih šest lista, Pićnu – osam prema pet, te Oprtlju – šest prema tri. Za ulazak u općinsko vijeće najviše je pao interes u Marčani – s devet lista u 2005. na sadašnjih šest, i Lupoglavu – sa šest na svega tri.
Zanimljivo je primijetiti da unatoč ukupnom padu lista broj nezavisnih raste. I to u općinama. Na prošlim izborima bilo ih je 20, a sada čak 28. Porastu su najviše doprinijeli Oprtalj, Kršan, Pićan i Svetvinčenat gdje se natječu po tri nezavisne liste, a 2005. u tim je općinama bila tek po jedna, u oprtaljskoj nijedna. Tri su nezavisne liste, kao i 2005., prijavljene i u Medulinu. Bez nezavisnih proći će izbori u Barbanu, Grožnjanu, Kanfanaru, Karojbi i Kašteliru-Labincima.
U gradovima je broj nezavisnih lista pao s 22 u 2005. na 19. Ipak, ovaj put u svima konkurira barem po jedna, a na prošlima u Labinu nije bilo nezavisnih. Najviše ih je u Puli – četiri, te tri u Poreču. Dvije nezavisne liste natječu se i za Županijsku skupštinu, jedna više nego prije četiri godine.
Zastupljenost stranačkih lista je u skladu s njihovim pozicijama u Istri. Kao najjača stranka u županiji, IDS jedini ima liste, sam ili u koaliciji, za sva gradska i općinska vijeća i, naravno, Županijsku skupštinu. Slijede ga dvije najjače nacionalne stranke – HDZ i SDP, koje su liste, same ili u koaliciji, istaknule na županijskoj razini i u svim gradovima te u većini općina. HDZ-a službeno nema u Grožnjanu, Lupoglavu, Motovunu, Oprtlju, Sv. Lovreču i Sv. Nedelji, a SDP-a u Funtani, Karojbi, Lanišću, Lupoglavu, Pićnu, Sv. Petru u Šumi i Tinjanu.
G. PRODAN
sdp vijeća općinska vijeća predstavnička tijela liste kandidati politika izbori2009 poloitikanstvo ids