Labin spreman za dolazak prirodnog plina
27.11.2008. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Gospodarstvo
Istarski gradovi pripremaju se za prihvat prirodnog plina. Idejni projekt već je gotov za Umag i Poreč, a za Rovinj je u izradi. Labin je također zgotovio projekt priključenja na plinovod koji prolazi od juga Istre prema Rijeci, doznajemo od dožupana Valerija Drandića.
Kao što je jučer najavljeno, početak gradnje plinovoda Vodnjan - Umag predviđen je za 23. ožujka. Investitor magistralnog voda, Plinacro, očekuje da će svoj dio posla zgotoviti za šest mjeseci. Gradovi pak trebaju izgraditi plinsku mrežu od mjerno-redukcijskih stanica prema potrošačima. Očekuje se da će se tako velika investicija realizirati u idućih četiri do pet godina. Krajem 2009. godine plin će dobiti veći potrošači nedaleko od mjerno-redukcijskih stanica, koje će biti pokraj Umaga, Novigrada (Kovri), Poreča i Rovinja. Uz to, tu su još i dodatne stanice pokraj Bala, Vrsara i Tara-Vabrige.
U Poreču će tako plin prvo dobiti poduzetnička zona, u Rovinju Valalta, a u Umagu industrijska zona i Istraturist. Mreža u gradovima razvijat će se slijedom njihovih mogućnosti i interesa potrošača. Pri gradnji nove infrastrukture u zadnje su vrijeme gradovi postavljali cjevovode za plin, tako da je jedan dio već pokriven. Na pitanje hoće li plin stići i do manjih mjesta Drandić veli da nije isplativo graditi plinovod do svih naselja. Za one koji za plin iskažu interes naći će se neki drugi način, kao što su veliki spremnici s tim energentom. Kad je riječ o Pazinu, do njega bi se gradio odvojak plinovoda.
Priključak za plin u Puli košta oko 8.000 kuna, a očekuje se da će slična cijena biti i u drugim istarskim gradovima. Cijena prirodnog plina u Puli zasad je 2,55 kuna po metru prostornom. Međutim, očekuje se da će Ini nakon Nove godine biti odobrena viša cijena prirodnog plina pa će tada cijene povećati i distributeri.
- Naša marža se neće mijenjati; cijena plina uvjetovana je nabavnom cijenom, koju određuje Ina, kaže direktor pulske Plinare Dean Kocijančić. Cijenu definira i kalorična vrijednost plina, a onaj iz jadranskog podmorja je jači pa je njegova kalorična vrijednost oko 1,08.
Pretpostavlja se da će koncesionar imati jedinstvenu cijenu plina za cijelu Istru. Natječaj za koncesionara Županija će raspisati početkom iduće godine, a natjecat će se pulska Plinara.
J. ORLIĆ
plin plinovod prirodni plin potrošači energetika energent