Labin cilj druge etape 50. izdanja međunarodne juniorske biciklističke utrke Kroz Istru: Druga pobjeda Belgijanaca

21.9.2009. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Sport

I druga etapa 50. izdanja međunarodne juniorske biciklističke utrke Kroz Istru pripala je jednom belgijskom vozaču. U petak je u Bujama slavio Tim Wellens, danas je u Labinu pobijedio Zico Waeytens koji je ujedno preuzeo vodstvo u ukupnom poretku. Sto kilometara dugačku dionicu od Umaga do Labina Waeytens je svladao za 2:30.43 sata pobijedivši ispred svjetskog viceprvaka Francuza Arnauda Demarea i Petra Vakoča koji je dokazao da Česi u Istru nisu došli samo po finale Davis Cupa. Obojica su za pobjednikom zaostali 39 sekundi. Pobjednik prve etape, Tim Wellens bio je četvrti. Od hrvatskih predstavnika najbolji je bio Marko Barbir član "Fortice Šibenik", aktualni prvak Hrvatske i na kronometar i u cestovnoj vožnji. On je bio 44. sa 6.15 zaostatka za pobjednikom.

- Pao mi je lanac na usponu za Motovun i izgubio sam nekoliko pozicija. Da mi se to nije dogodilo možda bih uspio zadržati priključak s najboljima. Sve u svemu, nisam nezadovoljan jer je ovo veoma jaka utrka s najboljim vozačima svijeta, a meni je to tek prva juniorska godina. Iduće godine bit će bolje - kazao je Šibenčanin.

Rezultati 2. etape (Umag - Labin, 100 km): 1. Zico Waeytens (Belgija) 2:30.43, 2. Arnaud Demare (Francuska) +0.39, 3. Petr Vakoč (Češka) i. v., 4. Tim Wellens (Belgija) 0.43, 5. Barry Markus (Nizozemska) 0.44, 44. Marko Barbir 6.15, 49. Boris Legović 6.42, 86. Endi Širol 10.15, 103. Jasmin Bečirović 19.46, 127. Matijas Dovranić 25.15, 128. Jurica Knežević (svi Hrvatska) 26.17.

Ukupni poredak nakon 2. etape: 1. Waeytens 4:43.44, 2. Wellens 0.08, 3. Emilien Vennet (Francuska) 0.29, 4. Demare 0.32, 5. Vakoč 0.47, 47. Legović 6.54, 63. Barbir 8.33, 88. Širol 13.52, 123. Bečirović 31.15, 124. Dovranić 31.54, 132. Knežević 46.01.

Ekipni poredak nakon 2. etape: 1. Belgija 14:12.42, 2. Francuska 1.13, 3. Niozemska 1.31, 19. Hrvatska 27.49.

Belgijanac Zico Waeytens naslijedio je Slovaka Petera Sagana i osvojio 50. izdanje međunarodne juniorske etapne biciklističke utrke Kroz Istru, dok je reprezentacija Belgije naslijedila samu sebe među osvajačima Kupa nacija. Epilog je to jubilarnog izdanja trodnevne biciklističke utrke koja je pokrenuta prije točno 60 godina. Drugo mjesto u poretku pripalo je još jednom Belgijancu, Timu Wellensu, treće Francuzu Arnaudu Demareu, viceprvaku svijeta u cestovnom biciklizmu. Demare je ujedno i pobjednik današnje treće etape koja je vožena od Rapca do Pule duljine 103 kilometra. Zelena majica najboljeg na brdskim ciljevima pripala je Latvijcu Tomsu Skujinsu, a bijelu, koju dodjeljuje naš list najboljem sprinteru, doma će ponijeti Francuz Bryan Coquard. Najbolji hrvatski predstavnik na utrci bio je član "Pule" Boris Legović na 47. mjestu.

- Stvarno nisam mogao zahtijevati više od ove utrke. Pobijedio sam etapu s ciljem u Labinu, osvojio sam prvo mjesto u ukupnom poretku i priskrbili smo si Kup nacija kao reprezentacija. Bio sam i prošle godine na ovoj utrci u svojoj prvoj juniorskoj godini. Također smo osvojili Kup nacija, a u individualnom poretku bio sam 12. - kazao je nakon proglašenja Waytens.

Ukupni pobjednicima Kupa Nacija, Belgijancima pehar je predao na završnoj svečanosti Poljak Wojciech Walkiewicz, predsjednik Europske biciklističke federacije.

Rezultati 3. etape (Rabac - Pula, 103 km): 1. Arnaud Demare (Francuska) 2:23.13, 2. Barry Markus (Nizozemska) +0.02, 3. Yauheni Patenka (Bjelorusija), 68. Boris Legović 0.16, 69. Marko Barbir i. v., 75. Matijas Dovranić i. v., 117. Endi Širol 22.29, 124. Jurica Knežević 24.58, 132. Jasmin Bečirović (svi Hrvatska) 25.20.

Konačni poredak: 1. Zico Waeytens 7:07.01, 2. Tim Wellens (oba Belgija) +0.08, 3. Demare 0.18, 47. Legović 7.06, 63. Barbir 8.45, 104. Dovranić 32.06, 111. Širol 36.17, 128. Bečirović 56.31, 131. Jurica Knežević 1:10.55.

Konačni ekipni poredak: 1. Belgija 21:22.33, 2. Francuska +1.09, 3. Nizozemska 1.27, 19. Hrvatska 28.25.