Kršanci za, Labinjani protiv Plomina 3

Kršanci za, Labinjani protiv Plomina 3

21.6.2012. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Gospodarstvo

Povjerenstvo za ocjenu studije utjecaja na okoliš tajnim je glasovanjem u zatvorenom dijelu sjednice dalo pozitivno mišljenje za gradnju TE Plomin 3 na ugljen!

Kako su se mnogi pribojavali, kozmetički izmijenjena studija, koja je 31. svibnja formalno vraćena na doradu, prihvaćena je većinom glasova.

Od tri istarska predstavnika u savjetodavnom stručnom povjerenstvu za ocjenu utjecaja na okoliš izgradnje termoelektrane Plomin 3 na ugljen, ili kako to u HEP-u zovu "zamjene postojeće TE Plomin 1 u cilju modernizacije i povećanja kapaciteta", projekt je s tog aspekta podržao jedino načelnik Općine Kršan Valdi Runko.

Studiji o utjecaju na okoliš i objedinjenim uvjetima zaštite okoliša usprotivili su se, pak, gradonačelnik Labina Tulio Demetlika i županijski pročelnik za održivi razvoj Josip Zidarić.

- Nema izjave jer je dogovoreno da će Ministarstvo zaštite okoliša i prirode objaviti službeno priopćenje sa sjednice. Protokol moram poštivati, dao nam je košaricu Runko poslije sjednice.

Potvrdio je svoje zeleno svjetlo za po državu kapitalni posao, težak oko 800 milijuna eura, i napomenuo da je već početkom idućeg tjedna spreman o svemu naširoko pričati.

Potez ovog bivšeg djelatnika u HEP-ovim plominskim termoelektranama ne čudi, između ostalog i zbog činjenice da je Općina Kršan u ovogodišnjem proračunu planirala višestruko veći prihod od komunalnog doprinosa, zbog najavljenih ulaganja Elektroprivrede u pripremne poslove za TE Plomin 3 snage 500 MW. Lokalna samouprava na čijem će se području graditi "trojka" očekuje ubrati i do sedam milijuna kuna od tog nameta.

Zanimljivo je razilaženje Runka - čija nezavisna lista u koaliciji sa SDP-om, HDZ-om i HSLS-om ima prevlast u Općinskom vijeću - sa stajalištem prvog čovjeka Labina, IDS-ovca Demetlike, te Zidarića, predstavnika Županije u kojoj glavnu riječ vodi ista stranka.

Demetlika je, usprkos jednakoj napomeni glede dogovorenog službenog priopćenja resornog ministarstva, bio pričljiv.

- Glasao sam protiv, prvenstveno zbog neusklađenosti projekta sa županijskim prostornim planom glede energenta i snage objekta te s Programom prostornog uređenja RH. Po potonjem dokumentu, naime, nema gradnje termoelektrana do 2015. godine.

U slučaju Plomina razvidno je da se radi o novogradnji četiri puta jačeg bloka od "jedinice", koja se gasi. Ipak smo mi na funkcijama koje nas obavezuju da štitimo dokumente izglasane u Saboru i Županijskoj skupštini, rekao je Demetlika.

Studija o utjecaju na okoliš je, naglašava on, obrađivala samo varijantu elektrane s ugljenom kao pokretačem, a realnu bi sliku dala tek usporedba opcije s plinom, energentom koji je za Plomin 3 Istra odredila svojim prostornim planom.

I županijski pročelnik Zidarić potvrdio nam je da se usprotivio prihvatljivosti HEP-ovog projekta, ponajprije zato što planirani objekt nije u skladu s prostornoplanskim dokumentima, od republičkih do županijskih i općinskih (Kršan) koji, usput, imaju suglasnost države.

- Sve sam im to u svojim izlaganjima rekao i pisano elaborirao. Obrazloženje kako Plomin unatoč svemu može dalje? Nema ga, nitko ga nije dao! U Programu prostornog uređenja RH izrijekom piše "dovršiti TE Plomin", za tu se lokaciju ne spominje ni rekonstrukcija ni proširenje, već se takvi zahvati vezuju uz neke druge termoelektrane. Odgovorni samo tvrde da je to rekonstrukcija i zamjena objekta TE Plomin 1, a u studiji i ne spominju naše prostorne planove, veli Zidarić.

- Zamjena se po zakonu može dogoditi samo na istoj katastarskoj čestici, što u Plominu neće biti slučaj. Oni se, međutim, pozivaju na to da je riječ o istom kompleksu. U zakonu piše i da za "zamjenu" veličina objekta mora biti približno ista, a u ovom je slučaju planirano postrojenje četiri puta veće, ističe pročelnik.

Ovo rješenje resornog ministarstva, na koje su također moguće žalbe javnosti, preduvjet je za postupak izdavanje lokacijske i građevinske dozvole za TE Plomin 3. (I. RADIĆ)

te plomin plomin tulio demetlika demetlika politika ugljen studija utjecaja na okoliš ekonerg

Remax Labin