Kronologija slučaja Rockwool u 2008. godini
3.1.2009. // Regional Express // Objavljeno u kategoriji Društvo
Prošlu su godinu obilježila događanja koja su kao nikad do sad na noge u Istri digla gotovo čitavu Istarsku javnost i velik broj građana. Slučaj Rockwool je tu zasigurno najkontraverzniji, a ni Kaštijun ne zaostaje puno, pa u Novoj 2009 godini očekujemo barem nekakvo razrješenje situacije u kojoj su se građani Istre našli. Gotovo tokom čitave prošle godine potpisivale su se peticije, tražio se referendum i organizirala su se javna okupljanja na koja je postojeća vlast slabo i pomalo sa zakašnjenjem reagirala.
Nezadovoljstvo građana je kulminiralo posljednjih mjeseci kada su zbog nemogućih uvjeta života građani Pićanštine i Kršanštine samoinicijativno krenuli u protest ispred tvornice kamene vune Rockwool tražeći njezino bezuvjetno zatvaranje. Pravna bitka koju su eko udruge i građani pokrenuli protiv tvornice i onih koji su svoje potpise stavili na dokumente koji su omogućili njezinu izgradnju, traje, a do sada (iako je zasnovana na opravdanim temeljima), bitka nije rezultirala pozitivnim ishodom. Državno odvjetništvo, Ministarstvo i druge nadležne institucije prema tvrdnjama mještana zatvorile su oči pred očitim nepravilnostima i okolnostima pod kojima je tvornica Rockwool došla u Pićansku dolinu.
Najkvalitetnije poljoprivredno zemljište pretvoreno je u industrijsko i prodano Rockwoolu za bagatelu, Rockwool je oslobođen plaćanja komunalija, a ogromni bazeni vode koji se nalaze upravo ispod tvornice dani su pod kontrolu onima koje nije briga za istarske vodotoke umrežene po cijelom poluotoku. To će, ukoliko se obistine crne prognoze, a Rockwool opstane, biti sljedeći najveći Istarski problem narednih godina i desetljeća, istakli su mnogi.
Najsporniji u cijeloj priči su ipak dimnjaci koji unatoč zakonskim granicama, prema tvrdnjama mještana, nekontrolirano ispuštaju otrovne tvari. Da se tvornica ne nalazi u kotlini iz koje plinovi ne mogu izaći, situacija bi zasigurno bila drugačija, međutim kako mještani, tako i ekolozi ističu, «kotlina nije bila prikladna za izgradnju takve tvornice jer u njoj nema strujanja zraka». Na sve pozive u pomoć, iznošenja u javnost podataka o propisima koji se krše, iz uprave tvornice redovito pristižu demantiji koji ne mogu ublažiti stanje s kojim se stanovnici svakodnevno suočavaju.
Unatoč tvrdnjama uprave kako pokušavaju stvoriti dobrosusjedske odnose, čini se da je jedino što iz tvornice uspijevaju - stvoriti dojam da građani misle kako žele od njih napraviti lude koje nisu sposobne razlučiti dimi li tvornica, guše li se oni ili ne?
Mnogi se slažu da će razvoj situacije i ekološke krize koja muči cijeli svijet ali i Istru u 2009. godini, što se ekoloških problema tiče, zavisiti ponajprije od građana. Prognoze nisu optimistične jer će prema najavama problemi kulminirati. Građani su očito oni koji će se, žele li živjeti u boljem svijetu, morati pobrinuti za svoju sudbinu, sudbinu društva i ekosustava kojeg su dio. (D.F.)