Javno savjetovanje o izradi Akcijskog plana energetski održivog razvitka Grada Labina
11.12.2012. // Labin.hr // Objavljeno u kategoriji Društvo
U Gradu Labinu danas je održan sastanak na temu izrade Akcijskog plana energetski održivog razvitka. Grad Labin je 16. svibnja 2011. godine pristupio Sporazumu Gradonačelnika (Covenant of Mayors) i time se priključio globalnom pokretu lokalnih uprava koje su dugoročno opredijeljene za održivi energetski razvoj. Glavni cilj projekta daljnja je promocija energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije, a krajnji cilj postizanje 20% smanjenja emisije CO² do 2020. godine.
U suradnji s Istarskom razvojnom agencijom d.o.o. (IDA ) te s gradovima Buzet, Pula, Rovinj i Poreč, Grad Labin se priključio projektu City-Sec. Projekt je usmjeren na podizanje razine znanja o socijalnim i ekonomskim povlasticama primjene obnovljivih izvora energije i mjera uštede energije.
Uključenim istarskim gradovima projekt City_SEC donijet će napredak u području poznavanja i pripreme prelaska na obnovljive izvore energije te smanjenje upotrebe konvencionalnih izvora energije te time doprinijeti očuvanju okoliša, financijskim uštedama, sigurnijom opskrbi energijom te omogućiti pristup financijskim mehanizmima dostupnim na međunarodnom tržištu za financiranje provedbe mjere održivog energetskog razvoja.
Gradonačelnik Tulio Demetlika pozdravio je prisutne i podsjetio kako se Grad Labin opredijelio se za politiku energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije još u travnju 2008. godine pridruživanjem Projektu Sustavnog gospodarenja energijom u gradovima i županijama (SGE) u Republici Hrvatskoj pri Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva RH i Programu UN-a za razvoj (UNDP). "Strateško opredjeljenje postizanju visoke učinkovitosti potrošnje energije i zaštite okoliša ima za konačni cilj smanjenje troškova energije, smanjenje emisije stakleničkih plinova na najmanju moguću mjeru, upravljanje troškovima za energiju poboljšanjem ekonomske učinkovitosti te kontinuirani rad na očuvanju okoliša", naglasio je gradonačelnik. Također, napomenuo je da su sustavnom provedbom mjera energetske učinkovitosti obuhvaćene škole, vrtići, javne zgrade i ostali objekti javne namjene i to na sustavima potrošnje energije kao što su sustavi grijanja, hlađenja, ventilacije i rasvjete, odnosno energetski učinkovite infrastrukture.
Grad Labin u proteklim je godinama radio na velikom broju projekata usko vezanim uz ovaj projekt kao što je pilot projekt „EE obnova“ odnosno obnova zgrada po principu energetske učinkovitosti pa je tako s područja Istarske županije odabrano deset zgrada među kojima je i zgrada Gradske uprave Grada Labina te zgrada Pučkog otvorenog učilišta Labin. U 2012. godini provedeno 7 energetskih pregleda javnih zgrada financiranih od strane Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU). Prošlog je mjeseca u Labinu otvoren Energetski info demo centar koji djeluje u cilju promocije, poticanja i podizanja svijesti javnosti o energetskoj učinkovitosti i obnovljivim izvorima energije.
Grad Labin kroz politiku Zelenog ureda prati potrošnju energije, vode, uredskog materijala, nastalog i zbrinutog otpada, a provođenjem kampanje Procura+ provodi održivu nabavu korištenjem ekološki prihvatljivih materijala. U 2010. godini dodatni iskorak u poboljšanju energetske učinkovitosti te korištenju alternativnih izvora energije bilo je postavljanje solarnih kolektora postavljenih na krov zgrade Dječjeg vrtića Pjerina Verbanac. Ovim se projektom planira na godišnjoj razini osigurati 57,1% potrošnje tople vode odnosno uštedjeti 1.425,4 l tekućeg goriva te smanjiti emisiju CO2 za 4,444 kilograma. Također, ove su godine aplicirani i projekti energetske učinkovitosti prema fondovima Europske unije i to MATTER OD MOD - obnova zgrada sagrađenih u prvoj polovici prošlog stoljeća po modelu energetske učinkovitosti i MEEDITA – energetska učinkovitost u mediteranskim turističkim gradovima.
Javno savjetovanje imalo je za cilj upoznati javnost s preuzetim ciljevima te očekivanim koristima i obvezama do 2020. godine te identificirati najvažnije sektore i ključne mjere za buduće smanjenje emisija i ustanoviti komunikacijske kanale između gradske uprave i svih zainteresiranih. Raspravi su prisustvovali predstavnici gradskih poduzeća, agencije IRENA, privatni poduzetnici, predstavnici stanara, Udruga DOOR iz Zagreba te predstavnici IDA-e.
energetika ida irena valter poropat demetlika