JAVNA TRIBINA NA TEMU - ROCKWOOL

JAVNA TRIBINA NA TEMU - ROCKWOOL

19.9.2008. // Regional Express // Objavljeno u kategoriji Društvo

Kako je zelena bila moja dolina

Danas je u prostorima hotela Rivijere u Puli održana tribina s naslovom “Kako je zelena bila moja dolina – VODA – naša budućnost ili početak kraja zdravog življenja u Istri” koju su predstavili udruge Ekop Istra i Naša zemlja, Vesna Jakovina Matošević predsjednica HSLS-a Pula, Klaudijo Lazarić iz Kršana, te Bruno Poropat iz Odbora za referendum. Prisutni, njih 30-ak na samom početku večerašnje tribine mogli su pogledati video materijale zelene doline Tupljaka, kako je ona izgledala prije i kako izgleda sada kad tvornica Rockwool dimi. Pregledan je i promotivni video kojeg je Rockwool plasirao u javnost, “iz kojeg je vidljivo da sadrži montaže sofisticiranog  laboratorija koje nisu snimljene u tvornici u Potpićnu”, ističe Klaudijo Lazarić. 

Lazarić je potom prisutnima podijelio preslik najupadljivijeg transparenta s nedavnog prosvjeda ispred tvornice, koji sadrži “ Smrtonosni jelovnik za istočnu Istru: “Zajutrak – Vapnara Raša; Doručak – Holcim Koromačno; Ručak – TE Plomin; Posljednja večera – Rockwool Potpićan. Restoran – Kod Jakovčića, Menu odabrao: Vlada RH; Potpis: dr. $”. 

U materijalima se nalazi i studija utjecaja na okoliš koju je na zahtjev aktivista izradio prof. dr. sc. Stanko Uršić. Studija sadrži zastrašujuće podatke iz kojih izdvajamo: “Broj čestica nezamislivo je golem i osigurava stalnu ugroženost u cijelom prostoru jer su te čestice nosači teških otrova; ispuštanje prašine 100% je veće nego u modernom danskom pogonu. Ispuštanje formaldehida, otrova prvog razreda štetnosti, te fenola, drugog razreda štetnosti je 300% veće”, kako navodi dotična studija inače cijenjenog profesora s farmaceutsko – biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Zapisnici sa izlaganja studija vijećnicima dviju Općina Pićan i Kršan 2005. godine također su podijeljeni tijekom večerašnje tribine, a sadrže postavljena pitanja i odgovore: “tvornica ne utječe na floru i faunu, ako koncentarcije prijeđu granicu, nikakvih posljedica neće biti”, odgovarao je 2005 godine Vladimir Jelavić iz Ekonerga, tvrtke koja je izradila spornu studiju utjecaja na okoliš. Nadalje, spominju se argumenti protiv pravovaljanosti studije od Aarhus konvencije koja jamči građanima pravo na informacije i odlučivanje, do zdravstvenih propusta ignoriranjem čestica značajne za mnoge različite bolesti, te potpuno ignoriranje utjecaja radioaktivnosti na zaposlenike, stanovništvo, vode i hranidbeni lanac, pisao je 2007 godine prim. Dr. sc. Lucijan Mohorović član UO Hrvatskog društva za zdravstvenu ekologiju. Naposljetku dobivamo tajne! podatke Zavoda za javno! zdravstvo, kao i zahtev Rockwoola Ministarstvu zaštite okoliša za izmjenu i dopunu građevinske dozvole.

Vesna Jakovina Matošević, iz pulskog HSLS-a izrazila je zabrinutost opasnim otpadom za koji u Istri ne postoji adekvatni deponij već će se po svemu sudeći dovoziti na Kaštijun. “Tu ćemo imati i azbest”, istaknula je Matošević dodajući  kako će to s obzirom na nezainteresiranost građana, nažalost biti njihova volja. “Gradu i Županiji poručujem da smo mi ljudi, a ne kokoši i imamo pravo boriti se za zdrav život kao što se pićanci imaju pravo boriti za čisti zrak”, zaključila je Matošević.

Osim opasnim otpadom, južna Istra, dijeli brige pićanaca i putem vode jer se Ližnjan i Medulin napajaju iz izvora Rakonek koji se nalazi u Raškoj dolini, a poznato je da je to područje porozno, dok se ispod same tvornice nalazi bazen vode iz kojeg oni najvjerojatnije protivno zakonu crpe potrebne količine od 21 litra/sekunda vode, dodao je Lazarić.

Bruno Poropat se ponovno osvrnuo na nedavno objavljeno zastrašujuće istraživanje koje je kako je kazao sam autor Zdravko Berić naručio Rockwool, međutim zbog rezultata, podatke nije dao u javnost. “Rockwool podatke plasirane u javnost nije nikada opovrgnuo već je prozvao Berića zbog nekompetentnosti za izvršena mjerenja”, istaknuo je Poropat. Poropat je s obzirom na jučerašnju izjavu ministrice Dropulić također podsjetio da su sve žalbe u slučaju Rockwool poslane na prave adrese u pravo vrijeme, te da na iste odgovori nisu nikad stigli, što je, smatra Poropat prekršaj države. “Međutim, ostaje nam Strasbourg, kao krajnja opcija”, zaključuje naposljetku Poropat.

Prisutnima se obratio i Ivan Smilović, kako je kazao iz “plinske komore “, na samo 300 metara udaljenosti od tvornice, dok se u studiji tvornice, zanimljivo, navodi kako su prve kuće na čak 3.000 metara od tvornice. “Točno je da nismo reagirali. Reagirali smo kad smo vidjeli da su nas prevarili. Plaćam poreze i smatrao sam da se ne moram sam štititi”, kazao je Smilović osvrćući se na prozivke ministrice za zakašnjelo reagiranje. “Župan nas je primio da nas prevede žedne preko vode, te je poslao “Del boy-a” Vedrana Grubišića da vidi stanje na terenu”, istaknuo je Smilović zaključivši kako stanovnicim zaista ne trebaju nikakve mjerne stanice, jer se ondje pod takvim uvjetima ne može živjeti.

Predsjednik HSS-a Istre, Sinković smatra pak da je jedino rješenje zatvaranje Rockwoola i razmontiravanje, te poziva i ostale stranke da podrže građane u toj akciji.

Osim inicijative “NE Kaštijunu”, akciju podržava i Zoran Rančić, predstavnik građana Štinjana okupljenih u zaštiti obale štinjanštine kojoj prijeti projekt Brijuni Rivijera. “Brijuni Rivijera je upravo i razlog zbog kojeg je netko prodao dio Istre, izjavio je večeras Anton Rupnik iz Zelene Stranke. Spomenuvši predugovore kao razlog neznanja građana za Rockwool, Rupnik je dalje nastavio kako se tu zapravo radi o krivičnom djelu protiv čovjeka, a ne kako se pokušava prikazati.“I dalje ćemo ustrajati na referendumu i dokazivanju da je Rockwool u Istru došao na kriminalan način”, zaključio je Rupnik o daljnjim akcijama.

Uz podršku prisutnih ujedinjenju građana Istre, Klaudijo Lazarić je zaključio obimnu prezentaciju s molbom prisutnima da priču o velikom problemu Istre što je više moguće prošire 2tako da na sljedećem prosvjedu ne budemo sami”, kazao je Lazarić. (D.F.) 

ROCKWOOL Javna tribina Klaudijo Lazarić

Remax Labin