I plominski "podmorski muzej" pljačka tko stigne
7.8.2008. // Vjesnik // Objavljeno u kategoriji Crna kronika
Na ulazu u Plominski zaljev, na dubini od 60 metara, leži trgovački brod »Vis« koji je potonuo 1946. godine nakon što je naletio na minu. Donedavno je na njemu bilo i postolje kormila od mesinga teško oko 80 kilograma, kojeg sada nema, jer ga je netko - ukrao. Da se takvo što dogodilo u nekom muzeju na kopnu, na noge bi se podigla cijela nacija, a posla bi vjerojatno imao i Interpol.
Ova krađa »podmorskog muzeja«, međutim, samo je jedna u nizu sličnih koje već desetljećima bilježimo, pa su mnogi od potonulih brodova odavno potpuno devastirani. Spomenuto postolje sigurno je izvađeno u organiziranoj akciji, jer je u njegovo podizanje na površinu morao biti uključen i padobran. Postolje je zatim trebalo podići na brod, a onda iskrcati na obalu. Najvjerojatnije je taj brodski dio završio preko granice.
Vjerovali ili ne, mnogo hrvatskih ronioca zna da je, posebice uz istarsku obalu, talijanski ronilac Mario A. proteklih nekoliko godina odnio mnoge vrijedne stvari s potonulih brodova koje danas krase njegovu kućnu kolekciju podvodnog blaga. Štoviše, taj Talijan odavno se predstavlja kao veliki promotor hrvatskog turizma i ronjenja, a zapravo je, kažu upućeni, obični pljačkaš hrvatskih »podvodnih muzeja«.
Mario A., navodno, te svoje pljačkaške pohode opravdava činjenicom da će se ti potonuli brodovi za koje desetljeće ili stoljeće u potpunosti raspasti, te da će s njih vrijedne i zanimljive predmete skinuti netko drugi.
Ista priča je i s austrijskim policajcem Franzom M., koji je također poznati devastator potonulih brodova u hrvatskom podmorju. U raspravama s hrvatskim roniocima taj austrijski policajac naglašava kako je dobar dio brodova koje on posjećuje nekad pripadao austrijskoj monarhiji, koja je gospodarila hrvatskim morem, a on se valjda smatra pravnim sljednikom cara Franje Josipa pa zato uredno devastira te potonule brodove.
O tome koliko naši ljudi koji se "šlepaju" uz turizam mogu biti sitne duše, govori i »poslovna filozofija« jednog iznajmljivača apartmana na Kvarneru koji na mjesta potonuća brodova svojom barkom vozi strane ronioce te im dopušta da s olupina skidaju pojedine dijelove. Kad su mu poznanici prigovorili da je talijanskim roniocima dopustio da skinu prozor s broda »Lina« potonuloga kod Porozine 1912. godine, on je odgovorio kako ih je na taj način »kupio« da ponovo dođu u njegove apartmane!
Već sada se na »Lini« nema što vidjeti, jer je od broda ostao goli kostur, pa vjerojatni ti isti Talijani odavno ne dolaze u apartman pohlepnog našijenca. U hrvatskom podmorju navodno ima još oko 1500 neistraženih špilja i jama. Ima i brodova te zrakoplova iz II. svjetskog rata koji su pali u more i čija je pozicija otprilike poznata, ali olupine još nisu pronađene. Hoće li lopovi biti brži od hrvatskih podmorskih arheologa? plominski zaljev kradljivci ronioci krađa crna kronika Plomin