HEP ne odustaje od TE Plomin na ugljen,Jakovčić protiv

HEP ne odustaje od TE Plomin na ugljen,Jakovčić protiv

4.7.2008. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Gospodarstvo

Dok se Istarska županija i javnost uporno protive gradnji nove termoelektrane na ugljen Plomin 3, HEP je i dalje nameće. Jedni u kope, drugi u špade, rekli bi Istrani. Dapače, HEP uzima Plomin 3 zdravo za gotovo i prije nego je usvojena nova državna energetska strategija.
Novi predsjednik Uprave Hrvatske elektroprivrede Ivan Mravak prije nekoliko je dana potvrdio planove prema kojima će se termoelektrana na ugljen snage 500 megavata početi graditi već 2009. godine, a dovršiti krajem 2014. HEP-ovi su argumenti da je ugljen najjeftiniji energent nakon vode i nuklearne energije i lako je dostupan na svjetskom tržištu. Prema do sada objavljenim podacima Plomin 2 godišnje ispusti 1,5 milijuna tona ugljičnog dioksida, a HEP tvrdi da će Plomin 3 ispuštati upola manje.


Nije jasno, međutim, na čemu temelje planove za gradnju TE Plomin 3 kada se županijskim prostornim planom na tom mjestu ne predviđa ugljen, nego plin kao energent za dobivanje struje. Država je k tome, koliko je poznato, uvela moratorij na nuklearke i termoelektrane na ugljen. Kako je onda moguće planirati gradnju suprotno pravilima? Hoće li država intervenirati posebnim propisima? Zbog svega toga za komentar o TE Plomin 3 na ugljen zapitali smo istarskog župana Ivana Jakovčića.
- Posve je jasno da HEP ne želi odustati od TE Plomin 3 na ugljen, ali niti mi nećemo odustati od protivljenja, kategoričan je Jakovčić.
- Tri su stvari presudne u donošenju te odluke. Prije svega proizvodnja električne energije nije ravnomjerno raspoređena u Hrvatskoj. Zbog toga HEP prvo treba izgraditi termoelektrane na plin i nuklearku u Slavoniji da bi se proizvodnja i potrošnja uravnotežile. Istra je regija koja se bazira na održivom razvoju. Turizam je toliko bitan element u gospodarstvu da bi i sama najava izgradnje izazvala negativan efekt, prije svega na njemačkom tržištu. Budući da znamo da je HEP-ov glavni partner njemački RWE, to nam je potpuno neprihvatljivo. Sve dok se ne ostvari ono što RWE najavljuje, a to je da će izgraditi termoelektranu s nula emisije štetnih plinova u prostor, svaki razgovor o ugljenu je uzaludan. Razgovori mogu biti otvoreni 2020. o TE na ugljen jer će do tada tehnologija biti unaprijeđena. Efekt stakleničkih plinova i globalnog zatopljenja je nešto što se ne može nametati Hrvatskoj i Istri, rekao je Jakovčić.


Upit o tome je li moguće graditi novu termoelektranu na ugljen u Plominu uputili smo početkom tjedna Ministarstvu gospodarstva i očekujemo odgovor.
Potreba za električnom energijom svake je godine oko 3,5 posto veća pa stoga predstoje velike investicije. HEP ima razrađene planove, ali podsjetimo da se ovih dana očekuje prijedlog energetske strategije te javna rasprava i upućivanje u saborsku proceduru na jesen.

Jasna ORLIĆ

 

Elektrana na ugljen velika prijetnja

Rijeci i široj regiji prijeti nova opasnost od zagađenja zraka, upozorili su čelnici riječkog HNS-a. I dok većina najvećom prijetnjom smatra Ininu rafineriju na Mlaci, HNS-ovci pravu opasnost vide u rekonstrukciji termoelektrane Plomin.
- Svi pričaju samo o toj rafineriji, koja jest veliki zagađivač, no u njoj će se proizvodni pogoni ugasiti do 1. siječnja 2010., čime bi trebao biti riješen i problem zagađenja zraka u riječkim četvrtima Mlaka, Turnić i Podmurvice. Ono što, međutim, prijeti Rijeci, ali i cijeloj široj regiji je takozvana rekonstrukcija termoelektrane Plomin, odnosno gradnja TE Plomin 3 na ugljen. Pod krinkom rekonstrukcije planira se zapravo izgraditi posve nova elektrana na ugljen većeg kapaciteta, čime bi se značajno povećalo i zagađenje zraka, kaže predsjednik riječkog HNS-a Đani Poropat.
Upravo je ugljen kao pogonsko gorivo termoelektrane, prema Poropatu, sporan jer riječ je o, prema njegovim riječima, zastarjeloj tehnologiji koju odbacuju sve razvijene zemlje svijeta.
- Mi smo u HNS-u svjesni potrebe za energetskom neovisnošću i smanjenjem uvoza električne energije. To se, međutim, ne može i ne smije postići nauštrb zdravlja građana Republike Hrvatske. Ugljen kao gorivo za nove elektrane posve je neprihvatljiv i mi to moramo spriječiti. Hrvatska ne može postati tehnološko smetlište Europe u koje će razvijene zemlje izvoziti zastarjele tehnologije koje više, zbog ekološke neprihvatljivosti, ne mogu primjenjivati u vlastitim državama. Dovoljno je danas pogledati Plomin i dim koji se iz njega širi preko većeg dijela Istre pa sve do Rijeke, kao i broj oboljelih od karcinoma i bolesti dišnih puteva u Istri i Rijeci, pa da svima bude jasno da ugljen ne dolazi u obzir, dodaje potpredsjednik HNS-a Rijeka Miroslav Matešić.
HNS kao jedino prihvatljivo rješenje vidi izgradnju termoelektrana koje će kao gorivo koristiti plin, prvenstveno zbog zaštite okoliša i zdravlja stanovnika, ali i zbog neprihvatljivo visokih cijena ugljena na svjetskom tržištu.


Uz gradnju elektrana na plin HNS-ovci zagovaraju i što skoriju izgradnju terminala za prekrcaj ukapljenog prirodnog plina u Omišlju, čime bi se, smatraju, dugoročno riješio problem opskrbe energijom u Hrvatskoj. Za gradnju nuklearke zasad, vele u riječkom HNS-u, u Hrvatskoj nema potrebe, a veću pažnju treba obratiti kvalitetnoj izgradnji objekata koji će trošiti manje energije, kao i obnovljivim izvorima energije poput vjetroelektrana, da bi upravo oni postali značajnija dopuna konvencionalnim načinima proizvodnje električne energije.

M. GLAVAN

 

TE Plomin ugljen HEP Jakovčić energetika struja plin

Remax Labin