GROM ILI „ŠAJETA“: termoelektrana „Plomin C“, zastarjela, novac potrošen i prije negoli je počela izgradnja! 1. DIO
7.8.2014. // Labin.com // Objavljeno u kategoriji Politika
Stručnjaci vele, da jedna grmljavina groma energetski vrijedi oko pet milijardi džula, tj. oko 0.85 barela nafte. Svakoga dana zemlju „pogodi" oko 30 milijuna „munja i gromova", ili oko 20 milijuna godišnje, a u Sjevernoj Americi u prosjeku 30 puta u sekundi. Svaki grom razvija temperaturu okolnog zraka i do 30 tisuća celzijevih stupnjeva. Pa zašto se onda gromovi i munje, ne mogu koristiti kao generatori električne energije za kućanstva i industriju? Zato, jer je gotovo nemoguće da grom udari u isto mjesto dva puta, što otežava projektiranje i gradnju gromo-elektrana i sustava koji bi tu energiju pohranjivali. A niti ona narodna da „neće grom u koprive, nije točna!
Stoga je Hrvatska odlučila sagraditi, uz već postojeće, termoelektranu nazvanu TE Plomin C u Istri, i onda su počele sijevati munje, a i može se reći da je Hrvate - pogodio grom, mada ga nisu osjetili. Osjetit će njegovu energiju i toplinu puno kasnije.
Voditelj HEP-ovog projekta u „sukobu interesa"
Prof. dr. sc. Alfredo Višković, nekadašnji zaposlenik HEP-a i voditelj HEP-ovog projekta "Plomin C", bio je od 2007. - 2008. rukovoditelj Sektora razvoja HEP-a, pa čak i kandidat za predsjednika Uprave sa glavnim mu oponentom Mravkom. No unatoč svesrdnoj Barišićevoj podršci, te još nekim drugim lobijima, Sanader tadašnji "gromovnik" u svim odlukama, ipak se odlučio za Mravka. Povijest je kako je "incident" s Mravkom završio, no pogodio nas je "kao grom iz vedra neba", a nastavio s plaćanjem njegovih marifetluka!
Dakle, Višković je u HEP-u od 1998., bio zadužen za nadzor nad konzorcijem tvrtki koje su radile projektnu dokumentaciju, studije i evaluacije u pripremnoj fazi projekta, "Plomin C", a na koje je otišlo, usput rečeno, oko 120 milijuna kuna. No krajem 2012., smijenjen je s projekta, a u kolovozu iduće godine dobiva konačan otkaz, nakon 15 godina rada u HEP-u, s obrazloženjem da je u sukobu interesa. Za primijetiti je da je termin "sukoba interesa" u ovom slučaju potpuno neadekvatan, jer se nije sukobio svojim interesima, već ih je, naprotiv, dobro iskoristio!
Alfredo Višković, dugogodišnji je prijatelj Nikole Brukete, predsjednika NO HEP-a, a koji je bio zaposlenik tvrtke "Ekonerg", jedne od članica Plominova konzorcija.
Bio je i vanjski suradnik na Tehničkom fakultetu u Rijeci, prije negoli je postao izvanredni profesor na njemu. U doba investiranja 120 milijuna kuna za "faličnu" dokumentaciju o "Plominu C", pravilnije "Plomin 3", on paralelno "vozi" na dva kolosijeka; uspješno gradi svoju znanstvenu karijeru na Tehničkom fakultetu u Rijeci; poput munje dolazi od docenta do izvanrednog profesora. Inače, Tehnički fakultet u Rijeci imao je također brojne ugovore s HEP-om, posebice za "Plomin C", iz čijih sredstava su se ugovarale studije i "stimulirali" profesori o kojima je ovisio i njegov stručni "napon", te ostaje nepoznato je li Višković temeljem poveznica velikih investicija, stručno napredovao i postao prof.dr.sc, na "Plominu C", nikada nećemo saznati. Ali ipak, "ponešto se zna"!
Brat bratu i tvrtke "poveznice"
On i njegov brat Roberto, te njihovi partneri u tvrtkama, dobro su se situirali, pa se provjerom podataka u registrima dolazi do njihovog vlasništva povećeg broja nekretnina. On sam, interesno je vezan za Talijane, jer je s njima, u neko doba radeći još za HEP, što direktno, što indirektno, uveo svoje, već uigrane partnere, često kao podizvođače nekih prijašnjih studija, a koji su najčešće surađivali, ili kao podizvođači s glavnim hrvatskim članovima konzorcija "Plomin C", ili pridruženim im partnerima.
Prof.dr.sc. Višković izdaje brojne knjige a sponzori su mu članovi konzorcija i partneri na projektu "Plomin C", a koje mu izdaje izdavačka kuća Lider.
Vlasnik je tvrtke "Urbis Eko", te suvlasnik tvrtke "Ambassadors Club" , smještenoj na Britanskom trgu u 5, u Zagrebu, a koja je imala u vlasništvu "Hotel Flanona" u Plominu, uz još neke druge nekretnine. Njegov brat Roberto je vlasnik i suvlasnik nekoliko tvrtki preko kojih se rade poslovi s članovima konzorcija HEP-a za "Plomin C" ili partnerima istih.
Iz tvrtke u tvrtku da se zamete trag
Uglavnom, "Forma Inžinjering d.o.o.", iz Labina, "Urbis Tech d.o.o .Labin" i "Ambassadors Club" Zagreb, surađuju s "Urbis 72" iz Pule koji je član konzorcija HEP-a za izradu studije "Plomin C".
Provjerom u registru, Višković, radi prvo na izgradnji "Plomina 2", te je ujedno i prvi direktor "Plomin Holdinga" i "Plomin Linije", tvrtki kćeri, kojih je osnivač HEP d.d. Zagreb.
Iako je bio na značajnoj poziciji, bez ikakve medijske pozornosti, jer u ovome slučaju ona nije niti prihvatljiva niti potrebna, Rodoljub Lalić član Uprave za investicije u HEP-u, ukapiravši što i kako Višković radi, želio mu je dati otkaz u "vidu munje", no nije uspio. Pretpostavlja se da je Višković tada, bio "pod "gromobranom" Nadzornog odbora HEP-a, koji je sve udare na Viškovića, uzemljivao. No i to je išlo do neke granice.
Njegov brat, Roberto Višković, od samoga je početka dobivao konzultantske ugovore s "Plomin Holdingom", kojemu je direktor bio rođeni brat Alfedo, a s tom praksom nastavljeno je i s drugim pridošlim direktorima "Plomin holdinga". Viškovići su imali tvrtke "Labin Eco", i "Labin Gradnja", s kojima su također poslovali u Labinu i Plominu, te također "Urbis Tech" , i "Forma Inžinjering", registrirane u Labinu, i polovinu "Ambassadors Club" tvrtke iz Zagreba.
Uigrani tandem braće
Uigrani tandem braće, koji je dugi niz godina u obostrano korisnom poslovnom odnosu, a nikakvom" sukobu interesa", surađuju blisko i s "Urbis 72" Pula, koji je član konzorcija HEP-a za "Plomin C", s privatnim tvrtkama "Ekonerg", "Konzalting Zagreb" i zagrebačkim IGH-e".
Braća Višković, "suradjuju", na način da Alfredo, kao voditelj projekta „Plomin C" u HEP-u, a tvrtka „Urbis 72" iz Pule, član Konzorcija HEP-a za „Plomin C", daje specijalnu punomoć „Urbis Techu" u vlasništvu brata Roberta Boškovića da zastupa „Urbis 72" prema investitoru HEP-u i svim članovima Konzorcija. Iz toga je vidljivo tko i kako upravlja novcima projekta „Plomin C".
„Urbis 72" koji ima desetke zaposlenih inženjera i stručnih suradnik ugovara s tvrtkama, što u vlasništvu, što u suvlasništvu Roberta i Alfreda Viškovića, s „Formom Inžinjering" bez ijednog zaposlenog ugovor, koji potom „Forma Inžinjering" ugovara s tvrtkom „Ambassadors Club" iz Zagreba, u suvlasništvu Milene Margetić i Alfreda Viškovića, 2008., godine, izradu dijela spomenute studije, u koju spada i „uvođenje GIS sustava za potrebe evidencije, održavanja i planiranja elektrane „Plomin C" po cijeni od 518.400 kn plus pdv. Tako novac od projekta „Plomin C" završava na računu privatne tvrtke kojoj je suvlasnik voditelj HEP-ovog projekta, Alfredo Višković.
„Ambassadors Club", inače, bez ijednog zaposlenog prima naknadu za izradu studije, koju financira HEP, a studiju naplaćuje tvrtka „Urbis 72", da bi potom preko tvrtke voditelja projekta „Plomin C", „Forma Inžinjering" iz Labina, prebacila novac na račun „Ambassadors Cluba" iz Zagreba. Dio novca ostaje, naravno, u rukama njegovog brata i njegovog partnera Williama Negria, nekadašnjeg zastupnika Laburista u Gradskom vijeću Labina, donedavnog predsjednika ogranka Laburista u Labinu.
Suvlasnica „Ambassadors Cluba" podiže tužbu protiv partnera
Milena Margetić, suvlasnica „Ambassadors Cluba" sumnja u poslove svoga partnera Alfreda Viškovića, raznim prebacivanjem sredstava i „putovanju novca", no on joj govori kako „ne treba brinuti" jer je sve u redu". Danas suvlasnica i poslovna partnerica Alfreda Viškovića, Milena Margetić vodi sudske postupke protiv spomenutih partnera, te ne može ništa komentirati o slučaju „Plomin C", tim više što je imala povjerenja u svoje partnere, a u periodu za koji smo je pitali, radila je na drugome radnom mjestu, prepustivši upravljanje firmom svojim partnerima.
Nastavak u petak 8. kolovoza
Autor: Vedrana Milas
Izvor:objektivno.hr
politika gospodarstvo te plomin plomin te plomin 3 uljen