Fotografije novopronađenih natpisa iz Štrmca i Plomina
22.3.2010. // Labin.com // Objavljeno u kategoriji Kultura
Plominski Lapidarij s antičkim i srednjovjekovnim spomenicima smješten je u loži župne crkve Blažene Djevice Marije. U lapidariju su smješteni antički i srednjovjekovni natpisi, te ostali kameni spomenici otkriveni u Plominu, Plomin luci i na padinama koje povezuju Plomin i Plomin luku.
Na inicijativu Narodnog muzeja Labin, a u suradnji sa općinom Kršan, napisan je troškovnik radova, te je projekt uređenja lapidarija apliciran na Regione Veneto (sredstva namijenjena obnovi mletačke baštine na jadranskoj obali) Projekt je ocijenjen pozitivno, te su osigurana sredstva za početak radova Radovi na uređenju lapidarija započeli su 2009.godine, prvo su skinuti natpisi sa zidova lože, koji su pohranjeni u bazene sa slatkom vodom, radi desalinizacije kamena.
Druga faza sastoji se od žbukanja i postavljanja nosećih konzola na zidove lože, koja je u tijeku Radove izvodi tvrtka Kapitel iz Žminja, a nadzor je slavko Batelić.
O novim spomenicima koji će biti dio novouređenog lapidarija
U međuvremenu, dok su radovi bili u tijeku, našao sam četiri spomenika koja će biti sastavni dio lapidarija.
Jedan natpis, čiji je transport prikazan, otkriven je na jednoj livadi u Štrmcu. Natpis je otkriven krajem 90ih prilikom radova u Plomin luci, a sačuvan je zahvaljujući gospodinu Derosiju, koji ga je primijetio u kamionu te ga je prenio na Štrmac. Natpis sam zamijetio tijekom prošle godine, tražeći jedan arheološki lokalitet na Štrmcu.
Natpis je vrlo vrijedan, datira se u 1. st. poslije Krista. Radi se o nadgrobnom natpisu. Drugi natpis otkriven je zahvaljujući Lorisu Knapiću, vlasniku restorana Dorina, koji je prilikom radova na sadnji maslina, primijetio natpis, kojeg su radnici prilikom infrastrukturnih radova iskopali i oštetili, te ga pustili na površini. Po otkriću, obavijestio je Narodni muzej Labin, te je natpis privremeno pohranjen u crkvi Sv. Jurja Starog.
Radi se o žrtveniku posvećenom Nimfama, koji se nalazio kao posveta u blizini izvora vode. Datira se u 1. st. Prilikom radova na cesti Plomin - Vozilići, po redovitom arheološkom nadzoru našao sam ulomak mletačkog nadgrobnog spomenika datiranog u 17. st. Spomeniku nedostaje desna strana, a na njemu se spominje pokojnik prezimena Silić Četvrti spomenik grb je obitelji Depangher-Manzin, koji se nalazio na portalu porušene obiteljske vile u Plomin luci. Na grbu je uklesana 1810.
Svi će ovi spomenici biti dio novog lapidarija u Plomin.
Vedran Kos
Povezana vijest:
Novi arheološki nalazi: Obogaćen plominski lapidarij
plominski natpis plominski lapidarij plomin arheoloija natpis iz štrmca