Alen Paliska na 2. Međunarodnom kongresu o sportskom turizmu u Makarskoj govorio je o turističkim potencijalima trail i treking aktivnosti
15.12.2016. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Sport
Sportski turizam nema alternativu i s obzirom na resurse, potencijal i međunarodnu prepoznatljivost hrvatskih sportaša, potrebno ga je prepoznati kao strateški najvažniji oblik turizma, zakonski regulirati i intenzivno razvijati jer je najbrže rastući segment turizma i produljuje turističku sezonu, istaknuto je na 2. međunarodnom kongresu o sportskom turizmu koji je nedavno u Makarskoj oko teme ovog neiskorištenog turističkog potencijala Hrvatske okupio različite stručnjake.
Glavni je zaključak kongresa da su glavni preduvjeti razvoja sportskog turizma novi Zakon o sportu i nacionalna strategija razvoja sporta.
Istarska žičara
Kongres su organizirali agencija Lux promocija, kineziološki fakulteti u Splitu i Zagrebu, Visoka škola za sportski menadžment ASPIRA i Institut za turizam. Među brojnim sudionicima bili su i predstavnici iz Istre: Alen Paliska govorio je o turističkim potencijalima trail i treking aktivnosti, a predsjednik Hrvatskog biciklističkog saveza Martin Čotar o cikloturizmu, ponudivši jedinstveno rješenje signalizacije biciklističkih staza za cijelu Hrvatsku. Među projektima predstavljena je i ideja o žičari između Labina i Rapca, a čulo se da žičare koje su kod nas sinonim za skijanje, u inozemstvu ostvaruju veće prihode izvan zimske sezone.
Ravnatelj Znanstvenog odbora kongresa prof. dr. sc. Neven Šerić ustvrdio da je Hrvatska u ponudi specijaliziranih sportskih turističkih proizvoda jedan od lidera u EU-u, ali da aktivnosti poticanja razvoja heterogene ponude sportskih turističkih proizvoda krovna institucija HTZ-a još uvijek ne provodi planski i u kontinuitetu, a sportski turizam nije prepoznat niti u razvojnoj strategiji turizma Hrvatske do 2020.
Na panelu o obrazovanju sportaša, stipendijama, znanstvenoj ili trenerskoj karijeri te Zakonu o sportu sudjelovali su sve redom vrhunski sportaši - Blanka Vlašić, Milivoj Bebić, Željko Jerkov i Josip Reić, uz znanstveni doprinos olimpijca dr. sc. Damira Škare, mr. sc. Alena Jerkunice i doc. dr. sc. Dražena Čulara s Kineziološkog fakulteta u Splitu koji je naglasio da suvremeni model učenja na daljinu omogućava povratak sportaša u sveučilišne klupe te da su i naši znanstveni resursi vrijedan potencijal za promociju i razvoj sportskog turizma.
Planinarski vodiči
Institut za turizam podsjetio je na stoljetnu tradiciju sportskog turizma na Jadranu, a dr. sc. Ivan Novak govorio o resursima i faktorima konkurentnosti destinacije koja se želi promovirati kao sportskoturistička. Dr. sc. Mirna Andrijašević s Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu predstavila je wellness turizam, a Damir Gobec iz Planinarskog saveza Zagreba i Udruge gorskih vodiča Hrvatske istaknuo je važnost zakonske regulative i edukacije za vodstvo turista u planine.
Naglašen je i potencijal korporativnog turizma - team buildinga koji se u Hrvatskoj slabo razvija. Dr. sc. Jelena Paušić upozorila je na važnost izrade standarda zanimanja i kvalifikacija za razvoj sportskog turizma, a predsjednik Hrvatskog atletskog saveza Ivan Veštić govorio o mogućim poveznicama između atletike i turizma. Hrvatski klub olimpijaca pozabavio se temom "Vrhunski sportaši nakon sportske karijere".
Piše Duška PALIBRK
sport sportski turizam kongres alen paliska trail trekk trail trčanje zdravlje panel martin čorat biciklizam