5. susretom partnera u Labinu i Raši uspješno završen projekt MINHER „Rudarsko nasljeđe: generator gospodarskog i turističkog razvoja“

5. susretom partnera u Labinu i Raši uspješno završen projekt MINHER „Rudarsko nasljeđe: generator gospodarskog i turističkog razvoja“

2.10.2014. // Labin.hr // Objavljeno u kategoriji Društvo

Od 24. do 27. rujna 2014. godine održan je završni 5. susret partnera u projektu MINHER „Rudarsko nasljeđe: generator gospodarskog i turističkog razvoja“ u Labinu i Raši. Susret je započeo u Labinu 24. rujna razgledom Starogradske jezgre, Narodnog muzeja Labin i rudarskog postava u muzeju, te obilaskom Podlabina (šoht, Lamparna, Gradska knjižnica Labin, Trg labinskih rudara, zgrada Ćeva). Osim upoznavanja delegacija partnerskih gradova u projektu sa labinskim znamenitostima, održana je i komemoracija na Krvovoj placi na Vinežu u spomen štrajku rudara i Labinskoj republici. O štrajku rudara govorio je Tullio Vorano, a vijenac su položili Serđo Baskijera i Josip Štemberga. Minutom šutnje odana je počast svim rudarima Labinštine, a voditelj Gradskog orkestra Franko Ružić odsvirao je Rudarsku himnu, a za sve poginule rudare skladbu „Il Silenzio“

 

U popodnevnim satima gosti su posjetili Park skulptura na Dubrovi (Mediteranski kiparski simpozij) uz stručno vodstvo predsjednika Stručnog savjeta MKS-a gosp. Josipa Diminića i povjesničarke umjetnosti gđe. Gorke Ostojić Cvajer. Obilazak MKS-a započeo je šetnjom po Bijeloj cesti, jedinstvenim projektom započetim 1997. godine sa svojom prvom dionicom koju je koncipirala kiparica Dora Kovačević. Osim Bijele ceste, delegacije su razgledale skulpture u parku, Dolac-amfiteatar i Info centar-punkt MKS-a. Danas Dubrova ima 94 skulpture. Izvan parka postavljeno ih je 16 / Zagreb, Vukovar, Ilok, Labin, Rabac, Pićan, Sv. Nedelja, Pazin/. Stvorilo ih je 85 kipara iz Hrvatske, Jugoslavije, Italije, Austrije, Slovenije, SAD-a, Makedonije, Japana, Francuske, Španjolske, Nizozemske, Švicarske, Kanade, Velike Britanije, Južne Koreje, Slovačke i Mađarske.

 

Cjelokupni program obilaska Dubrove, svojom prisutnošću, uveličala je Ivanečka rudarska četa. Članovi čete „prošetali su“ MKS-om u posebnim uniformama koje se sastoje od kape sa rudarskim znakom s lovorovim vijencem od mesinga, opasača, hlača i visokih cipela. Sastavni dio uniforme za paradne svrhe su i posebne rudarske sjekirice na kojima je prikazan cijeli proizvodni proces u rudniku. Izgled uniforme strogo je propisan, a šiva se isključivo po odobrenju Kraljevskog rudarskog satništva. Ivanečka rudarska četa jedina je ovakva postrojba u ovom dijelu Europe.

Više fotografija

 

 

minher rudarenje projekt velenje idrija banovići kova je nasa rudarenje baština

Remax Labin