Zaštita od smrtonosne radijacije
25.5.2008. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Zabava
Znanstvenici su proizveli lijek temeljen na bakteriji flagelin koji može spriječiti oštećenja prouzročena radijacijskom terapijom ili nuklearnom katastrofom. Riječ je o lijeku koji je fokusiran na održavanje zdravih tjelesnih stanica, nakon što je već provedena radijacijska terapija protiv zloćudnog tumora. No, lijek je koncipiran i tako da očuva zdrave tjelesne stanice uslijed različitih vrsta izloženosti organizma vanjskim utjecajima.
Molekularni genetičar Andrei Gudkov i njegovi kolege ovog su tjedna objavili da lijek uglavnom pomaže pri održavanju otpornosti zdravih stanica nakon što je tijelo pretrpjelo dozu radijacije, ali i pomaže tijelu da ne dođe u poziciju samouništenja slijedom gubitka imunosti. Prethodne studije pokazale su da kancerogene stanice koriste nuklearni faktor kappa-beta da bi spriječile rast zdravih stanica. Bakterija flagelina ubrizgava se u organizam otprilike 30 minuta prije nego što tijelo postane izloženo smrtonosnoj dozi radijacije. Ne samo što injekcija štiti tijelo od radijacije, već i daje dodatnu dozu zaštite od slobodnih radikala, odnosno molekula koje mogu oštetiti DNK ili genetički materijal unutar njega.
Znanstvenici upozoravaju da lijek djeluje samo onda ako je injekcijom u tijelo ubrizgan najkasnije sat vremena prije izloženosti radioaktivnom tretmanu. Lijek u svakom slučaju ne može spriječiti kancerogenu bolest niti djelovati uništavajuće na postojeće kancerogene stanice. Američko ministarstvo obrane već je znakovito reagiralo na Gudkova istraživanja te je, kako govore podaci, već naručena izrada ugovora koji bi bio potpisan s kompanijom Cleveland BioLabs, Inc., koja proizvodi Gudkovljev lijek. Američke vlasti žele u suradnji sa znanstvenikom razviti lijek koji će im služiti kao adut u rukavu i preventivna mjera protiv radijacije.
Testovi vezani za sigurnost čovjeka pri korištenju ovoga lijeka otpočeli su prije nekoliko mjeseci, no znanstvenik navodi da će biti potrebno više godina da se provedu.
- Ako se osvrnemo na testiranja provedena na majmunima i miševima, ne očekujemo nikakve negativne posljedice. Konačan dokaz djelotvornosti lijeka na čovjeka bit će donesen nakon testiranja obavljenog na velikom broju ljudi. Ali već sada smo duboko uvjereni da je naš lijek prilično siguran i pouzdan, naglasio je Gudkov.
Usporedno s pronalaskom ovog lijeka časopis »Clinical and Vaccine Immunology« donosi informaciju o pronalasku novog nazalnog spreja protiv antraksa, koji se još uvijek nalazi u ranoj fazi testiranja. Riječ je o spasonosnoj inačici lijeka koji će u najvećoj mjeri razveseliti vojsku, budući da bi u prvom redu mogao najkvalitetnije poslužiti protiv uvijek opasnog biološkog oružja.
SCIENCE DAILY: Istraživanje meteora
Znanstvenici su otkrili potpuno nov način određivanja obujma i učestalosti pojave meteora koji bi se na svojoj putanji mogli sudariti sa Zemljom. Istraživanjima su dokazali i da je meteor koji se sa Zemljom sudario prije otprilike 65 milijuna godina bio promjera od četiri do šest kilometara. Znanstvenici vjeruju da je upravo ovaj meteor bio okidač za masovno izumiranje dinosaura i ostalih oblika života na Zemlji.
Francois Paquay, geolog s havajskog sveučilišta u Manoi, koristio se izotopima rijetkoga elementa osmija pronađenog u sedimentima na dnu oceana da bi procijenio veličinu ovog meteora. Rezultati njegova rada objavljeni su u ovotjednom broju »Sciencea«. Znanstvenik pojašnjava da je u trenutku sudara sa Zemljom meteor pospješio nastanak izotopa osmija, različitog od onog koji je u normalnim uvjetima vidljiv u oceanu.
- Isparavanje meteora sa sobom nosi i tračak ovog rijetkog elementa na području gdje se prizemljuje, kazao je Rodey Batiza iz National Science Foundationa (NSF) Division of Ocean Sciences, te je dodao da osmij u ocean prodire u iznimno kratkom vremenu. Znanstvenici očekuju da će novi pristup određivanja obujma meteora biti dovoljna dopuna već poznatoj metodi temeljenoj na iridiju.
Također se navodi da je mogućnost ranog predviđanja sudara meteora sa Zemljom važan rezultat upravo ovog istraživanja.
- Nakon podrobnog proučavanja zaključili smo da je do sada Zemlja pretrpjela dva velika udara meteora, čije utjecaje na život u oceanu tek sada možemo razaznati, kazao je Paquay i dodao da se tek sada mogu analizirati i puno lakši udari kojih je tijekom Zemljine povijesti bilo mnogo.
Uz Paquayja se na ovom iznimnom projektu kao koautori potpisuju i Gregory Ravizza s instituta UHM, Tarun Dalai s Indian Institute of Technology te Bernhard Peucker-Ehrenbrink Woods Hole Oceanographic Institution.
NEW SCIENTIST: Proizvodnja sunčeve energije
Unatoč visokim cijenama naftnih derivata, koje već dosežu i više od 100 dolara po barelu, proći će još deset ili više godina intenzivnog istraživanja i razvoja da bi sunčeva energija mogla zamijeniti naftu, navodi se u službenim stajalištima American Chemical Societyja.
Sunčeva energija mogla bi osigurati svu električnu energiju i gorivo koje trebamo na planetu, kazao je Harry Gray, govoreći na 25. nacionalnom kongresu udruženja. Naveo je da je Sveti gral solarnog istraživanja korištenje sunčeve energije efikasnim i direktnim razdvajanje vode na njezine elementarne dijelove - kisik i vodik - i korištenje vodika kao čistog goriva, kazao je Gray, profesor kemije i razvojni direktor na Beckman institutu pri kalifornijskom tehnološkom institutu. Riječ je o istraživanju koje ima za cilj transformaciju industrijskog svijeta prelaskom s fosilnog goriva na snagu sunčeve svjetlosti. Istraživači se trenutno fokusiraju na pretvaranje sunčeve svjetlosti u kemijsko gorivo, a sam Gray upozorio je na neiskorištenost solarne energije, navodeći da više energije Zemlja od Sunca primi u jednom satu, nego što se može proizvesti u jednoj godini.
Čistoća i obnovljivost velike su prednosti sunčeve energije, ona ne zahtijeva previše troškova u odnosu na konvencionalne izvore energije. Prodor sunčeve energije dogodit će se najvjerojatnije tek onda kada znanstvenici smanje troškove fotonaponske energije na otprilike 10 centi po kilovatsatu. Kada se jednom postigne ova razina, doći će do drastičnog povećanja broja potrošača, što će s vremenom dovoditi do sve većeg smanjenja troškova po kilovatsatu. Kemičarima je nužno fokusirati se na generaciju čistoga goriva koje će se troškovima moći natjecati s naftom i ugljenom.
NETZEITUNGEN: Najmanji planet u svemiru
Najmanji planet izvan Sunčevog sustava pronašao je španjolski znanstvenik Ignasi Ribas. Tu je vijest osobno potvrdio na konferenciji za novinare koju je organiziralo španjolsko vijeće za znanstvena istraživanja (CSIC) u Madridu prošlog tjedna. Stjenoviti planet nazvan GJ 436c otkrio je znanstvenik u svijetu poznat po tome što je u neprestanoj potrazi za planetom što sličnijem Zemlji na kojem bi se kroz nekoliko godina mogao stvoriti život.Novootkriveni planet udaljen je 30 svjetlosnih godina od Zemlje u sazviježđu Lava, a otkriven je slučajno analizom orbite drugog većeg planeta. Tehnika kojom je otkriven zapravo je stara više od sto godina, a njome je navodno otkriven i Neptun. Iako je masom pet puta veći od Zemlje, ovo je ipak najmanji planet izvan Sunčevog sustava, pa se znanstvenici nadaju da postoje daljnje mogućnosti za nova slična otkrića. Više od 280 planeta otkrivenih do danas su veličine Jupitera, a znanstvenici zaključuju da je naša galaksija okružena iznimno velikim brojem takozvanih stjenovitih planeta koji imaju zvjezdana obilježja. Zanimljivost vezana uz GJ 436c jest da je njegov jedan dan četiri puta duži od naše godine. radijacija energija valovi tračenje planet