Zaštita istarske ovce

Zaštita istarske ovce

30.4.2008. // Regional Express // Objavljeno u kategoriji Zabava

PROJEKT ISTARSKA OVCA – JANJETINA I SIR
Pročelnik Odjela za poljoprivredu Istarske županije Milan Antolović iznio je poražavajuće podatke koji upućuju na to da je od 1945. godine do danas, broj ovaca u Istri u padu. „To je sudbina stočarstva, naime, broj ovca se s 100.000 smanjio na 12.000, koze su pale sa 10.000 na svega 2000, a govedo s 50.000 na 5.500“, rekao je Antolović te dodao da je upravo to razlog zašto se išlo u projekt „Istarska ovca – janjetina i sir“, koji je trajao od 1.siječnja 2006. do 31. prosinca prošle godine.

 

Voditelja projekta zaštite ovaca je prof.dr.sc. Bore Mioča s Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a upravo se tom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu odobrila namjenska isplata iznosa od 56.000 kuna što čini 70 posto sredstava od ugovorenog iznosa. Ministarstvo poljoprivrede - Vijeće za istraživanja u poljoprivredi, prihvatilo je sufinanciranje projekta "Istarska ovca - janjetina i sir" sa 290.000 kuna, a Poglavarstvo Istarske županije za taj je projekt izdvojilo 80.000 kuna. Uzgoj Istarske ovce tradicionalno je prisutan na području Istre prvenstveno iz razloga što  postoje idealni uvjeti za to. Poslije drugog svjetskog rata na prostoru sadašnje Županije bilo je u uzgoju oko 100.000 komada ovaca u tipu Istarske ovce, a danas ima ukupno 12.000 komada od kojih u tipu Istarske ovce samo 2.500 komada.

 

Stoga je cilj Projekta upravo zaštita Istarske ovce kao tipične hrvatske autohtone pasmine, definiranje njenih gospodarskih vrijednosti u pogledu proizvodnje mlijeka i janjadi te proizvodnje Istarskog ovčjeg sira kao tradicijskog proizvoda ovog podneblja. Način uzgoja Istarske ovce, a riječ je o pašnom sistemu držanja, stvara pretpostavke da se svi proizvodi proizvedeni od te ovce svrstavaju u ekološke proizvode koje treba zaštiti i kao takve plasirati na tržište. U konačnici je cilj povećati proizvodnju stvarajući tržišne marke proizvoda koji će biti u funkciji ukupne promidžbe kraja i turističke ponude, poglavito u funkciji razvoja ruralnog prostora.

 

„Rezultati dobiveni provedbom projekta imati će izravnu primjenu u standardizaciji Istarskih ovčjih proizvoda i prerađevina te će biti temelj za izradu Elaborata za zaštitu izvornosti i zemljopisnog podrijetla tipičnih ovčjih proizvoda koji se proizvode na tradicionalni način“, kazao je Antolović. Kako je u zaključku podnesenom nakon dvije godine trajanja projekta napomenuo profesor Mioč, uspjeli su uvjeriti istarske ovčare u važnost na radu proizvodnje mlijeka, a na takvim su se gospodarstvima počeli primjenjivati higijenski i sanitarni postupci prilikom mužnje ovaca, osobito u kritičnim fiziološkim fazama proizvodnog ciklusa. Rezultati istraživanja imati će izravnu primjenu u standardizaciji hrvatskim izvornih pasmina ovaca.

 

„Smatramo da će dobiveni rezultati istraživanja, kao i primijenjene tehnologije pridonijeti standardizaciji istarskih ovčjih proizvoda i prerađevina, kao i zaštiti izvornosti i zemljopisnog podrijetla. Na taj će se način standardizirati tradicionalne tehnologije proizvodnje i proširit djelatnost obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava te njihova ukupna dohodovnost“, stoji u izvješću o radu profesora Mioča.

ovca istarska ovca zaštita projekt agronomija stočarstvo Milan Antolović
Putujmo.net - portal za sve koji vole putovati