Veliki broj nesreća poskupljuje osiguranje
8.11.2007. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Zabava
Zbog velikog broja nesreća, premije već sada ne pokrivaju štete, pa regulatori poručuju da nije realno očekivati pad cijena, već je moguć i rast.
Liberalizacija obveznog autoosiguranja stupa na snagu s 1. siječnja iduće godine, a suština liberalizacije je u tome da bi bolji vozači koji rade manje šteta trebali plaćati i manje premije, dok bi za one sklonije štetama obvezno osiguranje trebalo poskupjeti. Međutim, pomoćnik ministra financija Vedran Duvnjak na »Danima osiguranja« u Opatiji izjavio je da se temeljem cjenika koje su osiguratelji poslali na odobrenje Hanfi, ne čini da će doći do pomaka u cijenama osiguranja jer osiguratelji uopće nisu razradili grupe osiguranika i samim tim teško će moći alocirati koji su osiguranici radili manje šteta i zaslužuju niže premije. Ipak, dodao je Duvnjak, dva društva pokazala su tendenciju i žele iskoristiti mogućnosti liberalizacije da bolje odrede rizične skupine, a to su Allianz osiguranje i Generali osiguranje. Na pitanje novinara, jesu li generalno snizili premije obveznog autoosiguranja, u Allianzu to demantiraju, no eventualne detalje o formiranim rizičnim skupinama vozača ne žele komentirati. Osiguratelji su općenito suzdržani u izjavama jer im Hanfa još nije odobrila cjenike, ne žele se istrčavati i prate što radi konkurencija. Duvnjak ističe da će vjerojatno svi osiguratelji i dalje koristiti bonus-malus sustav kao jedan od pokazatelja rizičnosti, a to što sada navodno u cijenu nisu ukalkulirali druge parametre, iako se govorilo da će i boja automobila određivati premiju, komentira da su osiguratelji trenutno možda malo nespremni, no očekuje da će već u ožujku iduće godine ponuditi nove, diferencirane cjenike. Naime, po zakonu osigurateljska društva imaju pravo mijenjati cijene kad god žele, iako je Hanfa predložila da to mogu činiti samo jednom godišnje kako bi spriječila »rat cijenama« jer postoji bojazan od »crnih scenarija«. Naime, u nekim zemljama osiguratelji su, kako bi privukli osiguranike, snižavali premije do razine nemogućnosti otplate šteta što je dovelo do sloma sustava. Osiguranici su zainteresirani da se počne praviti razlika između dobrih i loših vozača. Dakle, iako se spekuliralo da bi s 1. siječnja 2008. premije obveznog autoosiguranja za dio vozača mogle pasti i do 50 posto, sudionici tržišta u Opatiji su se trudili razbiti takve iluzije, što je potkrijepljeno i podatkom da već sada ukupna premija obveznog autoosiguranja ne pokriva ukupne štete, a negativna razlika je oko sedam posto. Jer, iako ukupna premija raste, u prvih pet mjeseci ove godine zabilježen je rast broja prometnih nesreća od 8,2 posto, a nastradalih osoba za 16, 2 posto. Tako je ostavljen dojam da bi cijene čak trebale i rasti. Direktor Hrvatskog ureda za osiguranje Hrvoje Pauković rekao je da su cijene i uvjeti već u Hanfi, a velika većina osiguratelja za početak starta s važećim cjenikom premije i uvjetima osiguranja, te se tek priprema za eventualnu implementaciju vlastitog cjenika tijekom iduće godine.
Banke više nisu nedostižne
Ukupna imovina financijske industrije u Hrvatskoj popela se na 395 milijardi kuna što je 85 posto više od hrvatskog BDP-a. Oko 25 posto te imovine otpada na tzv. nebankovne financijske institucije što ukazuje da smo se odmakli od čistog bankocentričnog sustava, rekao je Vedran Duvnjak, koji je prozvao osiguratelje da su se priklonili lizing društvima kojima odobravaju niže premije, dok zapostavljaju svoje dugogodišnje osiguranike.
auto osiguranje poskupljuje od 2008. god nesreće premije isplata poskupljenje