Razgovor u hodu: Mate i njegov Matija
10.9.2008. // Barkun // Objavljeno u kategoriji Zabava
“Kako godine lete, moj Bože!” - kao da govori sam sebi, s dugim će uzdahom kipar i pedagog Mate Čvrljak komentirati 40 godina postavljanja spomenika najvećem labinskom umu Matiji Vlačiću Iliriku ispred crkve Kuzme i Damjana u podnožju rodnog grada velikog reformatora Crkve.
Povod za blic razgovor s umjetnikom Čvrljkom u drevnom Labinu, nedaleko od njegova ateljea, u kojem boravi najveći dio svog slobodnog vremena, bilo je temeljito pranje njegova djela, prvog i jedinog nakon četiri desetljeća, koje sada, svježe umiveno, izgleda kao da je upravo izašlo iz umjetnikove radionice. Igrom slučaja, ona se nalazi tik do rodne kuće Matije Vlačića Ilirika!
“Sjećam se kao danas, put od zamisli do njena ostvarenja nije bio lak kako bi to nekome danas izgledati, jer je opiranje izradi skulpture tog velikog Labinjana dolazilo ne od politike, već iz mojih krugova. Ipak, kada sam prikupio svu dokumentaciju i izradio skicu projekta, zajedno s Josipom Gobom, ondašnjim predsjednikom Općine Labin te tajnikom labinskog Socijalističkog saveza Josipom Faragunom, koji je inače bio sklon nama umjetnicima, krenuli smo u Zagreb kod kipara Antuna Augustinčića. Nisam bio baš sklon da odemo kod njega, budući da je on bio moj profesor na Akademiji, pa sam s dosta nervoze očekivao susret s njime i njegovo reagiranje. Ono je, međutim, bilo odlično, Augustinčić nije imao ni jednu primjedbu na predložena rješenja, a odluku o odavanju pažnje Vlačiću komentirao je riječima da mu skulpturu treba postaviti ne samo njegov Labin, već i cijela Istra!”
Od 1968. godine do danas iza tihog i nenametljivog Mate Čvrljka nanizalo se mnogo izuzetnih radova, kojima je on proslavio sebe, ali i svoj Labin, ali kao i u svakog stvaratelja on se tek rijetko okreće prema prošlosti, već stalno prebire po novim idejama, odajući se njihovom oživotvorenju s toliko daha i žara, kao da je ispred njega prvi, dosad nedirnut komad bijela istarska kamena ili sive glatke površine gline!
Mate Čvrljak
Matija Vlačić Ilirik spomenik Mate Čvrljak Josip Gobo Josip Faraguna