Obljetnica rođenja Ivane Brlić Mažuranić

Obljetnica rođenja Ivane Brlić Mažuranić

18.4.2008. // HRT // Objavljeno u kategoriji Zabava

Malik Tintilinić, Regoč, šegrt Hlapić, ribar Palunko - imena su što već mnogim naraštajima čine djetinjstvo maštovitijim i uzbudljivijim. A taj čarobni, tajanstveni svijet bajki, svijet je djela koja pripadaju Ivani Brlić-Mažuranić, najčitanijoj i najprevođenijoj hrvatskoj dječjoj književnici.

 

Rodila se u Ogulinu 18. travnja 1874. i rasla uz djeda (hrvatskoga bana, slavnog pjesnika, tvorca Smail-age) Ivana Mažuranića. Njezine prve životne i književne spoznaje u roditeljskom domu pomogle su joj da se dobro uklopi u obitelj Brlića, brojnih hrvatskih uglednika, čiji će član postati na 18. rođendan udajom za doktora Vatroslava Brlića. Zadivljena atmosferom u toj kući u Brodu na Savi, prebogatom kućnom knjižnicom i duhom obitelji u autobiografiji je zapisala: "Došla sam u stari dom obitelji Brlićevih u kojoj sve odaje koliko su interesa članovi te obitelji gajili za umjetnost i književnost, za svaki patriotski i lijepi pokret."

 

Pisati je počela tek desetak godina poslije udaje, u početku samo za svoju obitelj, a zatim i za djecu diljem svijeta jer su njezini junaci s vremenom progovorili na 40 jezika.

 

"Valjani i nevaljani" i "Škola i praznici" tiskani su 1902. za obiteljsku uporabu. Pravi je prodor u književnost, iako izvan modernih tokova, ostvarila "Čudnovatim zgodama i nezgodama šegrta Hlapića" 1913. To je prava pikarska pripovijest o sazrijevanju i životnom preobražaju od zla prema dobru bistra i vrijedna dječaka Hlapića. O toj temi (svladavanju mnogih prepreka koje život postavlja) govori povijesni roman "Jaša Dalmatin, potkralj Gudžerata" objavljen potkraj autoričina života, koji se ugasio 21. rujna 1938.

 

Umjetnički vrhunac Ivana Brlić-Mažuranić ostvarila je "Pričama iz davnine", djelom koje je djeci, a i odraslim čitateljima svih naraštaja nudilo vjeru u temeljne ljudske vrijednosti. Pišući priče, napajala se na dva izvora: slavenskoj mitologiji i hrvatskim narodnim legendama, pa se tako stilski približila književnom kontekstu svoje epohe u razdoblju moderne. Izrazito vizualno doživljavanje, neposredno izražavanje, intimna i izravna iskrenost koja podrazumijeva iskonsku ljudsku naivnost u spoznavanju - temelj su na kojem se stvaralaštvo Ivane Brlić-Mažuranić približilo zahtjevnom senzibilitetu čitatelja - djeteta.

Ivana Brlić-Mažuranić pjesnikinja Šegrt Hlapić Regoč Priče iz davnine
Putujmo.net - portal za sve koji vole putovati