Novi Jadran - Moguć tsunami i novi otoci

Novi Jadran - Moguć tsunami i novi otoci

24.1.2008. // Giornal hr // Objavljeno u kategoriji Zabava

Ljetovanje na Braču? Dugom otoku? Zaboravite. Izbor ljetnih otočnih odredišta uskoro bi mogao biti puno veći. U dijelu hrvatskog primorja u “skorijoj budućnosti” vjerojatno će se pojaviti novi otoci, ističu znanstvenici. Loša je vijest za potencijalne investitore koji već sad sline nad novim građevinskim zemljištem – skorija budućnost u svijetu geologa mjeri se tisućama, pa i milijunima godina.

Još je lošija vijest da je netom otkriveno da pod morem od Dubrovnika prema sjeverozapadu prolazi dubok podmorski rasjed duljine najmanje 200 kilometara te da valja računati na potrese, pa i one razornije, ali i tsunamije, iako ne tako katastrofalne kao što je bio onaj koji je nedavno pogodio Indoneziju.

Sudar kontinenata

Najnovije znanstveno istraživanje, zajednički rad američkih i hrvatskih znanstvenika, potvrdilo je da se ispod jadranske površine proteže velik rasjed te da je geološka aktivnost toliko jaka da prostor intenzivno geološki živi. Prva predviđanja mogućih potresa, koja u obzir uzimaju dosadašnju seizmičku aktivnost na tom području, posebice na južnoj, početnoj točci rasjeda, govore da nije nemoguće da se dogodi potres magnitude sedam stupnjeva.

– Rasjed se proteže dijelom gdje afrička litosferna ploča zalazi pod euroazijsku, odnosno ispod njezina nekada sastavnog dijela – jadranske mikroploče – pojednostavnjeno objašnjava Tomislav Bašić s Geodetskog fakulteta, voditelj hrvatskog tima, te dodaje:

– To je zona kolizije i trenja – dva se kontinenta sudaraju te se “dižu planine”.

Mnogi se još sjećaju potresa na području Makarske 1962. godine

Najnovije zajedničko istraživanje izraslo je iz hrvatskog projekta koji se provodi od 1994.
– Odabrali smo 15 točaka na kopnu i otocima na kojima smo postavili GPS odašiljače, poput onih koji se nalaze u automobilima – objašnjava Bašić. Sistem je jednostavan – antena pričvršćena na stijeni stalno šalje podatke o položaju, a mreža izračunava međusobne položaje.

– Na taj način možemo zabilježiti pomicanja od milimetar na godinu – objašnjava Bašić.
Suradnja s američkim znanstvenicima, koji su slična mjerenja provodili na talijanskoj obali, počela je prije dvije godine.

Na udaru cijela regija
– Ustanovili smo da se “peta” na talijanskoj čizmi približava hrvatskom dijelu jadranske obale svake godine četiri milimetara – dodaje Bašić. Pri pomicanju euroazijska je ploča poput ralice koja ispred sebe gomila snijeg. “Snijeg” je podmorsko tlo koje biva gurnuto prema gore, čime se formiraju otoci i Dinaridi.

U dodirnoj točci identificiran je najnoviji rasjed. Na znanstvenicima je da detaljnije upoznaju ponašanje rasjeda – ako bi se daljnjim istraživanjima utvrdilo da je rasjed onog tipa koji se iznenada može pomaknuti i uzrokovati potrese, izračuni tsunamija moraju se ponovno učiniti, a pod udarom vala i potresa bili bi Italija, Hrvatska, Crna Gora i Albanija – upozoravaju stručnjaci.

 

Jadran tektonski rasjed aktivno geologija hrvatsko podmorje tsunami potresi
Putujmo.net - portal za sve koji vole putovati