Music festival Gandusiana - Rovinj - program

Music festival Gandusiana - Rovinj - program

6.7.2009. // Labin.com // Objavljeno u kategoriji Zabava

Music Festival GANDUSIANA 09 "going too far" Robert Wyatt
7-12. srpnja
Rovinj

Projekt Gandusiana, nazvan po rovinjskome kazalištu, započeo je u listopadu 2007. godine cjelogodišnjom produkcijom niza koncerata različitih žanrovskih opredjeljenja: world music, jazz, avangarda, suvremena klasika… Među inima sudjelovali su Balanescu Quartet, Paolo Fresu i Dhafer Youssef, Kroke, Iva Bittova, Kammerflimmer Kollektief, Pierre Bastien, Muzsikas, Kimmo Pohjonen… Ovoga ljeta u gradu mora i sunca, u srcu srednjovjekovne gradske jezgre, Gandusiana prvi puta postaje festival.
Kao i tijekom cijele sezone, raznovrsnost i kvaliteta odlučujući je čimbenik pri odabiru imena – Darko Rundek i njegov novi projekt s vojvođanskim glazbenikom Borisom Kovačem, zvijezda elektronske glazbe Fennesz, balkansko-ciganska večer s mađarskim sastavom Romano Drom i trubačima Fanfara Tirana iz Albanije te za sam kraj jazz na tragu Roberta Wyatta, dvije skupine od kojih jedna dolazi iz Pariza, a druga iz Londona. I zvuk i slika, i toplina sunca i miris mora…

 
Utorak, 07. srpnja 2009.
Otok Sv. Katarine
20.20 Polazak s Malog mola
21.00 Svečano otvorenje

Otok Sv. Katarine – Dvorana grofa Milewskog
22.00 - ZAHRA MANI & MIA ZABELKA (Engleska / Austrija)

Mia Zabelka, violinistica iz Beča, kompozitorica je i izvođačica improvizirane, eksperimentalne i elektro-akustične glazbe.
Začetnica elektro-akustične izvedbe i kompozicije u Austriji, jedinstvenog izričaja dekonstruiranja i rekonstruiranja zvučnih mogućnosti violine (korištenjem live elektroničkih efekata i inovativnih izvedbenih tehnika), Mia je Zabelka razvila proces kojeg opisuje kao automatsko sviranje, neprestano istraživanje zvuka i glazbe uz stalno širenje granica radikalnim i izazovnim tehnikama izvedbe i kompozicijama koje unaprijed dovode u pitanje već postavljena mišljenja i određenje strukture.
Dobitnica je brojnih nagrada i priznanja, a surađivala je s Johnom Zornom, Davidom Mossom, Pauline Oliveros, Alvinom Curranom, Peterom Kowaldom, Philom Wachsmanom, Lukasom Ligetijem, Franzom Hautzingerom, Martinom Siewertom, Philom Mintonom, Shelley Hirsch, Francis Marie Uitti, Joelle Leandre, Fredom Frithom, Dälek, Robin Rimbaud i Electric Indigom.

Zahra Mani, glazbenica, kompozitorica, arhitektica zvuka iz Pakistana i Velike Britanije.
Njezine elektronske izvedbe temelje se na arhivu zvukova i uzorcima koje sama kreira, snima, uređuje i varira u neprestanom kreativnom procesu na pozornici i izvan nje. Iznimno je zainteresirana za široki krug zvučnih pokusa – njezine kompozicije i varijacije otvaraju prostor liricizmu i kaosu, stvarajući pritom nejasne strukture i zvučne apstrakcije. Kompozicije uključuju intermedijalne instrumentalne uratke, radijsku i zvučnu umjetnost, stvaranje multikanalske zvukovne instalacije te nastupi uživo korištenjem muzičke aplikacije u max/msp rt okruženju koju razvija sa Stephanom Mooreom (Merce Cunningham Dance Company).
Surađivala je s Pauline Oliveros, Maryann Amacher, Richardom Teitelbaumom, Laetitia Sonami, Georgeom Lewisom…
Mia Zabelka – električna violina, elektronika, glas
Zahra Mani – laptop, elektronika

www.miazabelka.com
www.myspace.com/zahramani

23.15 – FENNESZ (Austrija)

Christian Fennesz poznat je po svojoj osebujnoj glazbi kao i besprijekornom radu u stvaranju kompozicija za gitaru i računalo kako bi stvorio svjetlucav, vrtložni elektronički zvuk golemoga i kompleksnog ranga. Negdje između konkretne glazbe, klasičnih i ambijentalnih zvukova, on širi resurse i efekte kako bi stvorio melodije klasične i orkestralne koncepcije ukomponirane s glazbenim istraživanjima i kompleksnim digitalnim strukturama. Na granici suvremene glazbe nalazi se Fennesz, pedantni konceptualist laptopa koji stvara opipljive melodije s zvukovima gitare koristeći gustu, simfonijsku elektroniku. Snimao je i nastupao s Ryuichi Sakamotom, Keithom Roweom, Sparklehorse, Mikeom Pattonom i mnogim drugima. Surađivao je s Peterom Rehbergom i Jimom O'Rourkeom u improviziranom triju Fenn O’Berg, s Davidom Sylvianom koji je pjevao na njegovom albumu Venice, za koga je pak Fennesz komponirao pjesmu A Fire in the Forest na njegovom albumu Blemish, načinio je i remix pjesme In This Twilight za album remixa Y34RZ3R0R3M1XED Nine Inch Nailsa.

Christian Fennesz – gitara, elektronika
www.fennesz.com
www.myspace.com/fennesz

Srijeda, 08. srpnja 2009.
Monte
21.30 – Projekcija filma Boris Kovač: Before and After...Apocalypse (Piranha Musik, Berlin, 2008)

Boris Kovač vojvođanski je kompozitor, koji s kvintetom La Campanella izvodi glazbu nostalgije, crnog humora i elegancije, s jasno postavljenim koordinatama šarolikoga balkanskog ugođaja od romskog temperamenta do drevnog i dekadentnog valcera, ča-ča-ča i sofisticiranog tanga. Boris Kovač pripada malom krugu world music skladatelja i izvođača iz Europe koji su uspjeli, nakon pomnog proučavanja vlastite glazbene tradicije, dati inovativna rješenja koja se ne vežu niti za zemljopisnu točku niti za granice. Časopis Songlines njegov je album The Last Balkan Tango uvrstio u top listu 50 najboljih albuma world music glazbe svih vremena.

www.boriskovac.net / www.myspace.com/boriskovac

 
22.45 – Darko Rundek & Cargo Orkestar (HR/F)

Darko Rundek, kultna figura jugoslavenskog novog vala i frontmen zagrebačke grupe Haustor s kojima je osamdesetih godina snimio 4 studijska albuma, uz redateljsku karijeru devedesetih se godina posvetio kazališnoj glazbi u Parizu, a 1997. izdaje svoj prvi samostalni album Apocalypso – kaleidoskop različitih stilova, smjer koji profilira i u albumima s osmočlanim Cargo Orkestrom. Rundek na jedinstven način spaja poeziju na nekoliko jezika sa zvukovima Mediterana, srednjoeuropske glazbe, balkanskog i latinoameričkog folka, rocka, elektronike.


Darko Rundek – glas, gitara, udaraljke
Isabel – violina, zvučni efekti
Đani Pervan – bubnjevi, udaraljke, glas
Edvin Hadžić – kontrabas, bas gitara
Dušan Vranić-Duco – klavir, harmonika, citra, glas
Igor Pavlica – truba, scat
Emmanuel Ferraz – trombon, glas
www.darko-rundek.com / www.myspace.com/darkorundekcargoorkestar

Četvrtak, 09. srpnja 2009.
18.00 Polazak s Malog mola (MSY “Larus”)
Promocija knjige – Darko Rundek: "Uhovid" (Durieux, Zagreb, 2009.)
Sudjeluju: Darko Rundek, Svetlana Spajić, Kruno Lokotar, Nenad Popović

Kazalište Antonio Gandusio – projekcija filmova
21.00 – STEP ACROSS THE BORDER – KORAK PREKO GRANICE (1990)

Step Across the Border – Korak preko granice avangardni je dokumentarni film o engleskom gitaristu, kompozitoru i improvizatoru Fredu Frithu. Ovaj 35-milimetarski crno-bijeli dokumentarac snimljen je između 1988. i 1990. u Japanu, Italiji, Francuskoj, Njemačkoj, Engleskoj, SAD-u i Švicarskoj prikazuje Fritha kako vježba, nastupa, daje intervjue… U filmu se pojavljuju glazbenici: René Lussier, Iva Bittová, Tom Cora, Tim Hodgkinson, Bob Ostertag i John Zorn. Na Europskim filmskim nagradama 1990. godine film je proglašen kao Najbolji dokumentarac.

Redatelji: Nicolas Humbert i Werner Penzel
22.45 – ŠABAN (2008)

Šaban je dokumentarni film o Šabanu Bajramoviću, preminulom pjevaču i kompozitoru, najvećoj zvijezdi romske glazbe Balkana. Film prati Bajramovića na snimanju njegova posljednjeg albuma (sa sastavom Mostar Sevdah Reunion), bilježi mnogobrojne ispovijesti o burnom i bogatom životu, fantastične glazbene improvizacije, ali i potresne, urnebesne priče i anegdote iz života, prvi put ispričane od samog Bajramovića.

Redatelj: Miloš Stojanović

 
Petak, 10. srpnja 2009.
Monte
20.00 Predavanje – Stilovi u tradicijskom pjevanju
Predavači: Svetlana Spajić, Dario Marušić
21.30 – PAVEL FAJT (Češka)

Pavel Fajt jedan je od najistaknutijih glazbenika na češkoj alternativnoj rock sceni od polovice 1980-ih godina. Kao bubnjar, kompozitor i vođa glazbene skupine, odigrao je ključnu ulogu u stvaranju distinktivnog češkog rock identiteta.
Na međunarodnoj sceni najpoznatiji je duo s Ivom Bittovom. U prvoj polovici 1990-tih, Fajtov raspored uključivao je nekoliko projekata: Joseph Boys s prijašnjim bubnjarom iz skupine Dunaj Vladimírom Václavekom, Vogel Europas, Macaronic Sines s Annom Homler i Geertom Waegemanom, te duet s vođom Extemporea Mikolásom Chadimom i bubnjarom Jimom Menesesom (The Stickmen, Zero Pop, Palinckx). Fajt je osnovao vlastitu skupinu, Pluto, 1995. godine. Pluto je izvlačilo sve ono najbolje iz Fajta te usmjerilo njegov težak, ali istovremeno suptilan, uvijek na rubu avangardnog, način sviranja. U kasnim 90-ima sudjelovao je u skupini Danubians s Amy Denio i članovima mađarske avangardne rock skupine Kampec Dolores. Izdao je svoj prvi samostalni album pod nazivom Drum Trek 2001. godine.

Pavel Fajt – bubnjevi, udaraljke
22.45 – BRINA (Slovenija)

Brina Vogelnik, pjevačica je koja koristi škrinju narodnog blaga za svoje ciljeve i vizije. I glazba i tekstovi u Brininom su slučaju poprilično obrađeni; tekstovi su prevedeni na suvremeni ljubljanski govor, a glazba je pak doživjela temeljnu preobrazbu, budući da glazbenici iz njezine skupine, inače članovi najpoznatijih slovenskih etno i jazz bandova, u aranžmanima posežu u jazz, pop i suvremenu glazbu. Brinina vokalna interpretacija bezgrješno prijanja na razigrane aranžmane i često djeluje kao poseban instrument, dok suvremeni aranžmani koketiraju s formama popa, šansone i jazza.
Nastupala je na Druga Godba Festivalu prvi puta 1999. godine sa skupinom Šišenska bajka, što joj je i otvorilo vrata za snimanje prvog albuma – Graščakinja (2002), koji je kreiran zajedno sa skupinom String.si i njihovim vođom Vladom Batistom. Osnovala je skupinu Brina 2003. godine i izdala dva albuna: Mlado Leto te iznimno uspješan album Pasja Legenda.
Na novom albumu skupine Laibach, Volk, Brina pjeva pjesmu Slovania. Zajedno s legendarnim hrvatskim kantautorom Arsenom Dedićem i talijanskim pjevačem Toscom, 2006. godine nastupila je na koncertima (Different Sensations u Sloveniji i Italiji) koji su bili posvećeni talijanskom pjevaču i kantautoru Sergiu Endrigu.

Brina Vogelnik – glas
Jelena Ždrale – violina
Blaž Celarec – udaraljke
Nino De Gleria – električni bas, kontrabas
Drago Ivanuša – harmonika
Luka Ropret – gitare
www.brina-slovenia.net
www.myspace.com/brinavogelnik


Subota, 11. srpnja 2009.
Monte
21.30 – ROMANO DROM (Mađarska)

Romano Drom (cesta Cigana, na romskom jeziku) odražava tradiciju i suvremenu oláh cigansku glazbu. Snaga njihove tradicionalne glazbe nalazi se u glasovima i vokalnim igrama romskog jezika.
Osnovne oláh ciganske pjesme aranžirao je Antal Kovács koji također komponira nove pjesme, uglavnom na osnovu tradicionalnih melodija. Glazba Romano Droma označena je muškom energijom i iskrenošću te je vjerojatno jedina skupina koja je uspjela dobiti instrumentalnost koja nije nikada prije postignuta u ovoj glazbi. Romano Drom svira u kazalištima kao i na festivalima, interpretirajući vlastiti repertoar i kompozicije, izbjegavajući klišeje te dodirujući publiku svojim iskrenošću. Gitare, udaraljke, harmonika, violina i kontrabas… i osjećaj da je ova glazba oduvijek dio nas.

Antál Kovács "Anti" – glas, gitara
József Balogh "Joco" – glas, gitara
Matild Dobi – glas, ples
Zsigmond Rafael "Csika" – scat, aluminijska posuda, ples
Antál Kovács "Máté" – tarabuka, cajon, aluminijska posuda, bubnjevi
Péter Bordás – bas gitara
www.romanodrom.com
www.myspace.com/romanodrom
23.00 – FANFARA TIRANA (Albanija)

Fanfara Tirana skupina je koju čine bivši članovi skupine Albanian Army koji stvaraju izazovan zvuk saksofona, bas tuba, truba, klarineta…, improvizirajući u izvornom stilu južne Albanije.
Prva limena dance glazba Albanije pruža nov i uzbudljiv dodir s antičkom i strašću prožetoj glazbi Albanije, najbolje sačuvanoj tajni Europe. Pjesme o herojima i ucviljenim ljubavnicima miješaju se s gracioznim plesovima i vatrenim solo izvedbama u mješavini antičke tradicije i optimizma 21. stoljeća: najbolji glazbenici Tirane sastaju se s pjevačkim veteranom Hysni Zela u ovom originalnom projektu.
Fanfara Tirana izlučuje čistu, nekoncentriranu radost, te je izvedba ovih tradicionalnih pjesama gotovo savršena, aranžmani su protkani najfinijim antičkim vretenom izražavajući neograničene emocije, no također ispuštajući brojne melankolične zvukove, pokazujući pritom njihovu svestranost i prikladnost za svaki trenutak.
Časopis Vibrations (Francuska) ocijenio je njihov album Albanian Wedding najboljim albumom u 2008. godini, dok je časopis Songlines istog smjestio na sam vrh, među najboljih 20 svjetskih ljestvica glazbe Europe za studeni i prosinac 2007.

Balkanska je to fešta koja se ne propušta i hrvatska premijera!
Hysni (Niko) Zela – vokal
Fatbardh Capi – alt saksofon, klarinet
Gezim Haxhiaj – alt saksofon, klarinet
Xhemal Muraj – truba
Xhino Daja – truba
Ekland Hasa – klavijature
Agim Sako – tenor saksofon, klarinet
Roland Shaqja – bariton saksofon
Marc Luca – bariton flighorn
Pellumb Xhepi – bariton flighorn
Artan Mucollari – bariton flighorn
Luan Ruci – bas tuba
Kujtim Hoxha – bubnjevi
Mario Grassi – tarabuka 
www.myspace.com/fanfaratirana

 
Nedjelja, 12. srpnja 2009.
Monte

INSPIRED BY WYATT

Robert Wyatt bio je bubnjar, kompozitor i pjevač skupina Soft Machine i Matching Mole.

Wyatt je bitan autor albuma 70-ih kao što su Rock Bottom i Ruth is Stranger than Richard. Soft Machine, koji je s prva 4 albuma i koncertima definitivno povezao rock i jazz glazbu, zajedno je s Pink Floydom otvorio nove stranice britanskog rocka. Često su zajedno nastupali stvarajući novu scenu koja se odmiče od psihodelije prema autorskom rock izrazu s jazz utjecajima. Oba benda bila su bitna referenca kako za Rock in opposition pokrete u sedamdesetima, tako i za ključne novovalne bendove. Bubnjar i pjevač Robert Wyatt (tih je godina bilo čudno da bubnjar i pjeva) predvodnik je nove generacije otvorenih glazbenika.
Wyatt je 1973. pao s četvrtog kata za vrijeme privatne zabave i nakon toga ostaje paraliziran od struka na niže. Nakon nesreće nastupa tek nekoliko puta kao gost. Glazbenici s kojima je surađivao su Brian Eno, Henry Cow, Fred Frith, Paul Weller, Phil Manzanera, Nico, Working Week, Elvis Costello... Neki od njegovih najvećih hitova su obrade Shipbuilding, At last I am Free, Caimanera.
Robert Wyatt je zasigurno jedan od najljepših muških vokala našeg vremena i jedan od najuzbudljivijih autora rock glazbe posljednjih 40 godina. Potreba publike da čuje njegovu glazbu uživo raste: Dondestan! je takav projekt, rađen uz autorovu suglasnost.

21.30 – DELTA SAXOPHONE QUARTET: SOFT MACHINE PROJECT

Delta Saxophone Quartet osnovan je 1984. godine s ciljem prezentacije britanske i međunarodne nove glazbe.
Repertoar Delta Saxophone Quarteta uključuje Gavina Bryarsa, Philipa Glassa, Stevea Reicha, Louisa Andriessena ili jazz kompozitora Mikea Westbrooka pa sve do obrade radova jazzrock skupine The Soft Machine iz 70-ih godina prošloga stoljeća, ali i više od 400 novih radova od svog osnutka. DSQ slavi ove godine 25. obljetnicu.
Saksofonski kvarteti nisu tako česta pojava, a najduže opstaju upravo oni s najboljim odabirom glazbe i kvalitetom sviranja. DSQ svakako spada u taj rang, odmah uz Rova Sax Quartet i 29th Street Sax Quartet Davea Murraya. Jazz, avangardna glazba, ali i rock njihovi su neiscrpni izvori inspiracije. Također izvode i projekt u potpunosti posvećen legendarnom engleskom sastavu The Soft Machine, vodeće skupine britanske Canterbury scene.

Martin Robertson – sopran saksofon
Pete Whyman – alt saksofon
Tim Holmes – tenor saksofon
Chris Caldwell – bariton saksofon
www.deltasax.com
www.myspace.com/deltasaxophonequartet
22.45 – DONDESTAN! The Wyatt project!

Kako je stvaralaštvo Roberta Wyatt toliko dirnulo, utjecalo i pokrenulo glazbenike koji su se sastali na ovom projektu, a koji imaju vrlo različita osobna glazbena okruženja?
Pravila igre su sljedeća: svaki gost glazbenik odabire jednu ili više pjesama Roberta Wyatta, napravi novi aranžman i ukoliko to želi, dodaje osobnu kompoziciju.
Sylvain Kassap jedan je od najvažnijih francuskih jazz glazbenika, dok je John Greaves član legendarnih Henry Cow, te Peter Blegvad trija. Komponira glazbu za kazalište i film.
Karen Mantler kćer je Carle Bley i Michael Mantlera (s kojim je Wyatt snimao još prije 30 godina). Diplomirala je na Berklee School of Jazz, objavljivala za ECM, a najčešći suradnik joj je Steven Bernstein (Lounge Lizards, Sex Mob). Član je Carla Bley Big Banda.

John Greaves – glas, bas, glasovir
Sylvain Kassap – klarinet
Helene Labarriere – kontrabas
Jacques Mahieux – bubnjevi, glas
Karen Mantler – glas, orgulje, usna harmonika
Jef Morin – gitara
www.maitemusic.com/fr/theme/jazz/dondestan
www.myspace.com/johngreaves
www.sylvainkassap.com

izvor: http://www.pou-rv.org

Music Festival GANDUSIANA Rovinj
Putujmo.net - portal za sve koji vole putovati