Mediteranska kuhinja postaje zaštićeno kulturno dobro
16.6.2008. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Zabava
Mediteranska je kuhinja toliko posebna, zdrava i ukusna da bi trebala biti zaštićena kao svjetsko kulturno dobro. Uvjerena je u to španjolska vlada koja je pokrenula inicijativu da se taj tip kuhinje uvrsti na UNESCO-ovu listu nematerijalnih dobara. Inicijativi su se, kako izvješćuje agencija Reuters, priključile Italija, Grčka i Maroko. No, i Hrvatska se rado ponosi tom kuhinjom bogatom maslinovim uljem, ribom, raznovrsnim povrćem i ostalim zdravim namirnicama zbog kojih je nazivaju »kuhinjom dugovječnosti«. Stoga je i Hrvatska, kako doznajemo, zainteresirana za njezinu zaštitu pod okriljem UNESCO-a. Ipak, iz odgovora Ministarstva kulture dade se naslutiti da Španjolska zasad nije službeno kontaktirala Hrvatsku i pozvala je da se priključi. Ministarstvo je, pak, potvrdilo interes Hrvatske za uključivanje u taj projekt, no samo pod uvjetom »da taj tip zaštite uključuje cjelokupni mediteranski bazen«.
»Prema našim saznanjima, još uvijek se radi samo o inicijativi nekoliko država i nikakvi formalni koraci prema UNESCO-u nisu poduzeti. U sklopu redovitih konzultacija i razmjene informacija s ostalim državama članicama UNESCO-a, Hrvatska će prikupiti informacije o ovoj inicijativi te se eventualno i uključiti u projekt«, ističu u Ministarstvu kulture.
Ako zemlje predvođene Španjolskom uspiju u svom naumu, mediteranska kuhinja našla bi se u društvu ugroženih jezika, stoljećima starih plesova i glazbe, jedinstvenih festivala i tradicionalnih vještina koje nestaju. To bi ujedno omogućilo bolju reklamu za, primjerice, maslinovo ulje i vino, procjenjuju u Španjolskoj, gdje su vodeći kuhari i gastronomi poduprli Vladinu ideju. Čini se da i u Hrvatskoj ideja može računati na podršku.
- Inicijativa Španjolske je hvalevrijedna. Budućnost našeg turizma je mediteranska kuhinja i naša baština, kazao nam je Damir Perman, predsjednik glavnog odbora Hrvatskog kuharskog saveza. Perman stoga vjeruje da bi se Hrvatska trebala priključiti projektu mediteranskih zemalja.
I. FRLAN