LABINSKI SPOMENICI: Perle
8.3.2010. // Labin.hr // Objavljeno u kategoriji Zabava
VASKO LIPOVAC (1931.-2006.) - PERLE, 1996.
Lokacija: Rabac
Nastavljamo šetnju po 'lungo mare' u Rapcu, spustivši se s uzvisine hotela Marina gdje smo posjetili skulpturu 'Odmaranje' labinskog kipara Mate Čvrljka. Skrenemo li desno prema rivi, na morskoj strani, naići ćemo na neobičan prizor. Na jednoj od stijena duž obale, stoji desetina razbacanih, kamenih lopti. Točnije, radi se o loptastim kamenim formama koje sveukupno tvore rad - skulpturu pod nazivom 'Perle'. Autor je Vasko Lipovac, rođen u Kotoru, a cijeli svoj životni vijek proveo je u Splitu gdje je preminuo 2006. godine. 'Perle' je izradio 1996. godine, kao sudionik Mediteranskog kiparskog simpozija u Dubrovi.
Perle su i danas kao ispod nakovnja, bijele i kompaktne, jer more čisti prljavštinu s njih; inače je kamen jako podložan utjecajima oborina, naročito ako je grubo obrađen kao što su i Lipovčeve perle. S likovnog stanovišta, rad je zanimljiv jer je raščlanjen, sastojeći se od istovrsnih, uvjetno rečeno, jednakih formi. Rad je isto tako nesaglediv s jedne točke promatranja, jer nekoliko perli vidite s jedne strane 'grote', a drugi s druge. Osim toga, čini vam se da ih nikad ne možete izbrojati, jer se pri svakom pogledu, neka od njih sakrije.
Lipovac je napravio zanimljiv rad i sa stajališta javne plastike, jer je krajnje nemonumentalan, u smislu da ne daje utisak važnog spomenika, već krajnje ambijentiranog, s okolinom sljubljenog rada koji nosi dozu humora i ležernosti. Daleko od toga da loptaste forme tu izgledaju prirodno! Nipošto, jer pokazuju izgled 'stranog objekta', ali dobroćudno, jer se posve uklapaju u krajolik morske obale. A podatak da je posrijedi ideja perli, vam sigurno izmami osmijeh na licu,… ili barem simpatiju prema igrivoj kiparovoj naravi.
Budući da izdaleka ne možete zaključiti jesu li su pričvršćene za podlogu ili će kliznuti u more ako ih dotaknete, preporučljivo je popeti se na stijenu i provjeriti…
labinski spomenici vasko lipovac rabac perle skulpture kultura