LABINSKE SKULPTURE: Ivan Kožarić - Isječak rijeke

LABINSKE SKULPTURE: Ivan Kožarić - Isječak rijeke

12.12.2009. // Labin.hr // Objavljeno u kategoriji Zabava

Godine 1970. održala se prva likovna kiparska kolonija u Dubrovi, šire poznata imenom Mediteranski kiparski simpozij. Tom prilikom nastale su tri skulpture kojima su autori simbolički omeđili ivice područja koju su rudari davne 1921. godine proglasili Labinskom republikom i time Labin u upisali u povijest kao mjesto prvog antifašističkog ustanka u svijetu.

 

Jedna od tih skulptura je Isječak rijeke kipara Ivana Kožarića, položena uz cestu Vozilići – Labin. Onima koji nisu iz Labina ili okolice, valja napomenuti da  obrate pozornost na desnu stranu ceste ako dolaze iz pravca Plomina. Nakon mjesta Vozilići, na lijevoj se strani otvara pogled na golemi dimnjak TE Plomin, a na desnoj se nalazi Kožarićeva skulptura.

 

Vjerojatno je nitko tko tuda prolazi u vožnji, ne može smjestiti u kontekst u kojem je nastala, budući da je izdvojena iz korpusa skulptura parka Dubrova. Međutim, kako priča kaže, ona je na zamišljenoj granici nekadašnje Republike pa je prirodno da je nalazimo negdje na rubu.

Kad joj se približite, shvatite da je riječ o pozamašnom kamenom bloku visokom gotovo tri metra (280x150x84 cm). Nepravilan poliedar, isklesan u apstraktnom i reduciranom geometrijskom jeziku, stopio se s okolinom, i vjerojatno ga ne bi primijetili kad ne bi stršio u okomici na vodoravno uglačane stijene istarskog krša. Doznate li da se radi o poetskoj zamisli rijeke Seine (u Parizu je autor boravio kao stipendist 1959./60. godine), postane bjelodano da se njezina likovna vrijednost odnosi na neuhvatljivost komadića riječnog roka, kojeg ne uobičavamo zamišljati kao zasebno i čvrsto tijelo, posebice ne od kamena. Skulptura doista izgleda kako otrgnuti (odvaljeni) komadić kamene mase koji svojom jednostavnošću vjerojatno ne impresionira. Kožarićev humor kojim stvara i danas, u 88 godini života, i u ovom je radu dosegnuo sintezu misaonog procesa (osjećaja, sjećanja) i likovne forme, jer pokušava prikazati 'neprikazivo'; znamo da vodi možemo prepriječiti put - ne možemo zasjeći, kao ni odrezati njen dio, no kipar se poigra pretpostavkom da to možemo. Komadić rijeke utjelovio je u bezličnoj, ne-monumentalnoj, ako hoćete i ne-reprezentativnoj formi. U njoj se vidi trag ljudske ruke koja nožem zarezuje u materiju i uspijeva odvojiti manju količinu velike mase. Tako u ovom radu ima i gestualnosti i osobnosti čovjekove ruke…nečeg potpuno prirodnog.

Jednostavnost iste vrste, očituje se je i u njegovom 'Prizemljenom Suncu' postavljenom u Bogovićevoj ulici do zagrebačkog Cvjetnog trga, među njegovih 15ak javnih spomenika, vjerojatno najpoznatije djelo.

Opet, labinski uradak nije autorovo najgenijalnije djelo, niti su sva njegova djela izvrsna, ali Isječak rijeke sadrži dominantnu crtu njegove umjetničke sinteze: ne boji se banalnosti ni gluposti, radi sa slobodom kao da je svjestan te privilegije.

 

Anegdota vezana uz rad: primijetit ćete da na desnoj gornjoj strani skulpture nedostaje vrh, kao da je odrezan. Navodno se kiparu odlomio prilikom klesanja, ali mu to nije smetalo i rad nije smatrao oštećenim zbog toga.

 

Biografska notica Ivana Kožarića (Petrinja, 1921.): za vrijeme boravka u Parizu, dobio je ponudu da tamo zauvijek ostane radeći s galerijom Maguy, ali se usprkos povoljnim prilikama vratio u Zagreb. Kako voli reći, htio je 'sačuvati slobodu', što i danas spominje ispravnim životnim izborom. Odrekao se svjetske slave u korist slobode koju je uspio ostvariti zahvaljujući malim apetitima za materijalnim. No ipak, kako sam priznaje, uvijek je radio materijalno emancipiran (premda nikad bogat), što je osnovni preduvjet za slobodno stvaranje. Kipar koji je postao akademikom minulih devedesetih godina, sudjelovao na svim velikim međunarodnim manifestacijama likovne umjetnosti (Sao Paulo, Bijenale u Veneciji, Documenta u Kasselu) kaže: Nikada nisam živio od svoga rada, nego za svoj rad!  

Godine 2006. izašla je njegova treća monografija na čijoj smo promociji imali prilike biti nazočni u Labinu, na otvorenju Mediteranskog kiparskog simpozija  u Dubrovi

kip ivan kožarić mediteranski kiparski simpozij kultura labinska republika umjetnost isječak rijeke kipovi labinske skulpture
Putujmo.net - portal za sve koji vole putovati