LABINSKE ISKRICE: Labin nije u Istri?!
7.10.2008. // Barkun // Objavljeno u kategoriji Zabava
Lako se složiti s jučerašnjom izjavom istarskog župana Ivana Jakovčića da se Istrani s razlogom raduju početku radova na pretvaranju Istarskog ipsilona u autoput, koji će biti dovršen za tri i pol godine, jer će on, kako reče, doprinijeti novom razvojnom uzletu Istre, pogotovo njenog turizma. Da se dogodi to i godinu, pa čak i dvije kasnije, ničim se neće narušiti utemeljenost tih riječi.
Kako se u skoro vrijeme ne predviđa gradnja cestovne poveznice Labinšćine s Istarskim ipsilonom kod čvora Žminj, ta se ocjena ne odnosi na istočnu obalu Istre, pa se na tragu županove točne logike može zaključiti da će taj dio Poluotoka i dalje u svakom pogledu kaskati za razvojem kojem će autoput donijeti najvećem dijelu najrazvijenije županije u Hrvata. Takav nepoželjan i nepovoljan rasplet za Labinjane i nije nešto novo, s obzirom da je u srpnju na proslavi dana općine u Kršan župan Jakovčić jasno i glasno rekao da premošćivanje Raške doline vijaduktom nije moguće zbog manjka novca, ne rekavši pritom da li će to biti moguće za pet, deset ili dvadeset godina.
Hrabro od političara uoči više nego važnih lokalnih izbora, ali samo u prvi mah, jer dobro zna župan da mu njegovi birači na Labinšćini zbog toga neće zamjeriti, kao što ga, uostalom, Pićanci na parlamentarnim izborima nisu kaznili dovođenja tvornice kamene vune u lug, na poljoprivredno tlo bogatim podzemnom vodom između Tupljaka i Potpićna. A još će mu manje zbog cementiranja prometne izolacije Labinšćine zamjeriti njemu odani labinski gradonačelnik Tulio Demetlika, njegov prethodnik i sadašnji saborski zastupnik Marin Brkarić ili Valter Poropat, koje Papaći, kako ga oni iz milja zovu, njihovu potpunu lojalnost honorira i podstiče dobrim sinekurama.
I uz najveću dobru volju nemoguće je zabilježiti i jedan primjer njihova neslaganja s takvim odnosom župana prema Labinšćini, koji joj jamči daljnji gubitak razvojnog s ostalom Istrom, o čemu je, dok je sjedio u oporbenim klupama, stalno s pravom upozoravao zabrinut Bruno Hrvatin(SDP), sada pouzdan (i zbrinut) partner labinskog IDS-a.
Do daljnjega će tako najkraći put Labinjana do Istarskog ipsilona biti spoj kod ulaza u tunel, na kojem je pravcu mjesecima promet usporen zbog temeljite obnove dionice od brane Letaj do Boljunskog Polja, duge nešto više od tri kilometra. Kada se dovrši i taj dio državne, ali ne i brze ceste, kako je njena rekonstrukcija svojedobno bila najavljivana u sklopu projekta stvaranja takozvanog Istarskog iksa, ostat će neobnovljen još vrlo dotrajali kolnik strmog uspona do samog tunela. Za sve one koji u Istarsku županiju dolaze iz tog pravca on predstavlja više nego ružan doček, ali na neki način i simbolizira kraj u koji se dolazi.
Uz podatak da je dovršetak i tih radova do kraja ovog ljeta u susretu održanom prije točno dvije godine s ondašnjim saborskim zastupnikom Valterom Poropatom prilikom obilaska gradilišta kod Vranje najavio Željko Vivoda, jedan od vodećih ljudi Hrvatskih cesta. Uz riječi Poropata, koji kasnije nikada nisu ponovljene, da će se te, 2006. godine započeti s pripremama za izradu studije o uključivanju Labinšćine i istočne obale Istre kod čvorišta Žminj.
Poznato je da su Labinjani svoju jezičnu, kulturnu, a i tradicijsku posebnost najviše temeljili na izoliranosti od ostalih dijelova Istre, prouzrokovanu s jedne strane morem te plominskim i raškim zaljevom, a s druge strane rijekom Rašom, istoimenom dolinom i Čepićkim jezerom isušenim početkom tridesetih proteklog stoljeća. Zahvaljujući prometnoj izolaciji i isključivanjem iz glavnih cestovnih pravaca Labinjani će moći i dalje čuvati i njegovati svoju posebnost i različitost od ostalih dijelova Istre. Samo što su sada potomci aktera negdašnje čuvene “Labinske republike” sve prilaze svome kraju s kopna i mora umjesto rudarskim dimnjacima obilježili ekološkim “draguljima”. Zna se, bez političara s kojima se oni posebno vole, toga u njihovom “kortu” ne bi bilo! (M. MILEVOJ)
Labin istarski ipsilon Valter Poropat Demetlika Brunko Hrvatin gospodarstvo