Kako se živjelo u srednjovjekovnom Labinu
14.8.2008. // Glas Istre // Objavljeno u kategoriji Zabava
Povjesničari i istraživači prošlosti srednjovjekovnog Labina od sada imaju još jedan izvor uz koji se može rekonstruirati život nekadašnje gradske komune, a riječ je o knjizi labinskog bilježnika Bartolomeja Gervazija, što je preksinoć povodom Dana grada predstavljena u Malome kazalištu. Ovo je prvi svezak nove edicije »Spisi istarskih bilježnika« koju su pokrenuli pazinski Državni arhiv i Javnobilježnički zbor Istarske županije, a cilj je publicirati i javnobilježničke spise ostalih istarskih gradova.
Stotinu i dvanaest pravnih i privatnih dokumenata, što u knjizi dolaze sa svojim faksimilskim parnjakom, transkribirali su i priredili ravnatelj Državnog arhiva u Pazinu mr. Elvis Orbanić i dr. Zoran Ladić s Odsjeka za povijesne znanosti HAZU-a. Uz njih, ovo vrijedno djelo predstavili su ravnatelj labinskog Narodnog muzeja prof. Tullio Vorano, kojemu je pripala čast pročitati prvu verziju spremnu za tisak, te urednica izdanja prof. dr. Mirjana Matijević-Sokol s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Govoreći o samome djelu, svi govornici naglasili su vrijednost pisane riječi u rekonstrukciji svakodnevnog života razvijene i bogate renesansne komune na istočnoj obali Istre, u kojoj je, prema zapisima vrijednog bilježnika koji je djelovao i kao svećenik postojao i elitni sloj društva. To dokazuju spisi o zlatnom i srebrenom priboru za jelo, ženskim haljinama od skupocjenih materijala i bogatome nakitu što se nosio u miraz. Knjiga svjedoči i o brojnim onodobnim graditeljskim pothvatima, kada se u gradu Matije Vlačića gradilo gotovo dvadeset sakralnih i stambenih zdanja. Iz podataka o imenima i prezimenima, među kojima su i poznate plemićke obitelji poput Lucianija i Scampicchija, nedvojbeno je da u tadašnjem Labinu prevladava hrvatsko stanovništvo, a spominju se i imena gradova poput Rijeke, Raba, Pule, Vinodola i Bribira. Brojni podaci o trgovačkoj djelatnosti oslikavaju ekonomski aspekt komune, što zajedno s ostalima čini ovo djelo jednim od najzanimljivijih povijesnih vrela za istraživanje labinske povijesti.
U ime Grada svima koji su sudjelovali u stvaranju knjige zahvalio je labinski gradonačelnik Tulio Demetlika kojemu je i uručen primjerak izdanja.
Napisala i snimila S. ZLOIĆ