Kako je nastao prvi hrvatski Twitter breaking news
2.7.2009. // Jutarnji list // Objavljeno u kategoriji Zabava
Prvi će srpnja u Hrvatskoj ostati zapamćen kao dan kada je premijer Sanader dao ostavku. No jučerašnji je datum važan i zbog prvog breaking newsa koji se proširio društvenim medijima, Facebookom i Twitterom, prije nego mainstream kanalima informiranja kao što su radio ili televizija.
Naime, vijest o Sanaderovoj ostavci prije svih portala, radiopostaja i TV kuća, pojavila se na Twitteru. Na profilu @Jutarnji objavljena je vijest prije nego što je objavljena na samom portalu Jutarnjeg – prije svih portala u Hrvatskoj. Iste sekunde istu su stvar prenijele grupe i korisnici Facebooka, primjerice stranica 'Vijesti'.
Ovim je eksperimentom Jutarnji dokazao nevjerojatnu snagu društvenih medija, posebice Twittera, koji u Hrvatskoj tek uzima maha. Reakcija na Twitter objavu bila je eksplozivna. Stotine čitatelja ekspresno su razmjenjivali linkove i informaciju o ostavci, prije nego su se 'glomazni' mediji pokrenuli.
U manje od 15 minuta nakon objave o Sanaderovoj ostavci, portal Jutarnji.hr je 'pukao' pod pritiskom posjete (na čemu se ponovo ispričavamo korisnicima). Za vrijeme povremene nedostupnosti, novosti su se širile Facebookom i Twitterom gdje su bile iznimno čitane i komentirane.
Takozvano Twitter novinarstvo u kojemu sudjeluju novinari i građani, koji djeluju poput medijskih enzima, ubrzavajući informaciju do razine 'real-timea', u svijetu više nije bauk.
Svi se sjećaju Chelseyja Sullenberga, pilota koji je junački spustio avion u njurojšku rijeku Hudson. No, društveni mediji pamte Janisa Krumsa: čovjeka koji se našao na mjestu događaja, fotografirao avion u vodi, fotku postavio na Twitter, odakle ju je i novinarski div CNN uzeo za svoju 'breaking' objavu.
Takvih je primjera mnogo, a najrecentniji, poput smrti Michaela Jacksona koja je do te mjere odjeknula Twitterom da se servis doslovce raspao, ukazuju na novi, direktniji, brzi sistem informiranja.
Umjesto dobro organiziranih, ali relativno tromih medijskih giganta, u podnožju, među konzumentima, "trčkaraju" informatori nove generacije koji imaju (ili jesu) vijest i ne žele čekati da novinari posreduju informaciju, već koriste moderne alate da komuniciraju s publikom.
Jučerašnji primjer eksperimenta Jutarnjeg s Twitterom zorno ilustrira povezanost mainstream i društvenih medija. Nakon što je Jutarnji list saznao za premijerovu ostavku i informaciju objavio na @Jutarnji profilu, ista je vijest proširena (retweetana) uz pomoć brojnih korisnika koji su vijest "ponavljali" među svojim mikroblogerskim zajednicama.
Informacija (s poveznicom na opširniji sadržaj) potom se Twitterom širila nevjerojatnom brzinom dokazujući tezu da uspješnost informiranja građana ovisi o suradnji mainstream i društvenih medija jer, na kraju krajeva, mediji su tu zbog publike, isto koliko i publika zbog medija.