HTC TyTN II
13.12.2007. // PC Chip // Objavljeno u kategoriji Znanost i tehnologija
Postoji jedna situacija od koje se nažalost i dalje ne može pobjeći: bilo koji telefon koji je ispunjen svim mogućim i nemogućim funkcijama to nužno plaća svojom veličinom i težinom. A kako je TyTN II jedan od telefona s najvećim brojem funkcija trenutno dostupnih na tržištu, prvo što ćete kod njega primijetiti je upravo njegova veličina. Iako je nekoliko milimetara tanji od svojeg prethodnika, Kaiser, kako se TyTN II zvao dok se još nalazio u razvoju, i dalje je telefon koji pripada u supertešku kategoriju. Sintagma o najjačem dostupnom Windows Mobile uređaju, naime, nije nastala slučajno, jer sa svoje "telefonske" strane ovaj uređaj podržava sve trenutno dostupne standarde za bežično povezivanje. Maksimalna podržana brzina prijenosa podataka je 3,6 Mb/s, odnosno "jača inačica" standarda HSDPA, koja je ograničeno dostupna i kod nas. Naši operateri podražavaju ovaj standard, no nažalost još uvijek nemaju potrebu ponuditi i neki jeftiniji tarifni paket koji bi omogućio da ovu brzinu i iskoristimo.
Veličina telefona uvjetovana je činjenicom da u odnosu na klasične WM telefone ima i tipkovnicu koju izvlačimo iz tijela, no za razliku od prethodnih modela ekran je moguće i nagnuti prema korisniku kako bi korištenje bilo jednostavnije.
Mehanizam koji omogućuje ovo naginjanje malo nas je, doduše, zabrinuo. Iako na Internetu među prvim korisnicima, a niti među različitim ljudima koji su ovaj telefon već testirali, nismo našli nikakve prijavljene probleme s mehaničkim funkcioniranjem telefona, mehanizam djeluje pomalo krhko. Najveći problem je u uvlačenju ekrana kada ga izvučemo i preklopimo: mada smo to uspjeli napraviti jednom rukom, u svakom slučaju je preporučljivo da pri zatvaranju telefona ipak koristiti obje ruke kako bi se ekran po svojim "šinama" kretao glatko i bez zapinjanja za tijelo telefona.
Iako time dobivamo uređaj koji vizualno podsjeća na minijaturni laptop, treba biti iskren i reći da TyTN II ipak samo izgleda kao uređaj na kojemu možemo pisati i duže tekstove. Ovo je prvenstveno vrlo kvalitetan telefon te je upotrebljivost njegove tipkovnice zapravo ograničena na pisanje poruka, ponekog maila te eventualno revidiranje dokumenata.
Razlog zašto ovo spominjemo su nerealno velika očekivanja korisnika, koji su od ovog uređaja očekivali da bude univerzalna zamjena za prijenosno računalo, iako on to definitivno nije. Tipke su svojom veličinom ograničene gabaritima same tipkovnice, što je odlučujući faktor u ograničenju brzine pisanja. Prihvatimo li to kao činjenicu, ovo je izvrstan telefon, vjerojatno jedan od najboljih u svojoj klasi. I ekran je odličan iako je riječ o nešto nižoj razlučivosti matrice nego što smo se nadali - u ovom slučaju riječ je o 240x320 piksela (QVGA), standardnoj razlučivosti za trenutno dostupne uređaje ovog tipa.
No sve moguće probleme koje smo do sada naveli lako je zaboraviti kada telefon jednom počnemo koristiti, jer u svakodnevnoj upotrebi TyTN II jasno demonstrira svoju snagu. Naime, zahvaljujući činjenici da ga pogoni 400-megahercni procesor te da je opremljen s 256 MB ROM te 128 MB RAM memorije, sve aplikacije koje smo pokretali na telefonu gotovo da i nisu utjecale na brzinu njegova rada. Svi koji su ikad pokušali na nekom WM6 uređaju pokrenuti, primjerice, Fring ili Skype te paralelno s njima koristiti kalendar i telefon znaju da je najveći problem današnjih pametnih telefona to što su najčešće pogonjeni nedovoljno snažnim procesorom.
Za svaki trenutak koji smo proveli koristeći ovaj telefon možemo reći da je bio ugodan, naravno postavimo li realna očekivanja. Linija nije pucala, prijenos podataka bio je stabilan i brz, dok je ugrađeni procesor dovoljno snažan da s prenesenim podacima nešto može i učiniti. Korištenje Interneta, i putem ugrađenog pretraživača i putem obično nešto brže Opere, više je nego ugodno. Opcija o kojoj nećemo naširoko razglabati jest GPS, koji smo koristili povremeno, prvenstveno zbog činjenice da potrošnja baterija naglo poraste kada je uključen. Usprkos takvom sporadičnom korištenju GPS je također vrlo koristan dodatak jer nam omogućuje eliminaciju još jednog, vjerojatno najrjeđe korištenog uređaja, koji nam ipak ponekad ozbiljno zatreba, posebno kada se nađemo u nepoznatom gradu.