Festival plesa i neverbalnog kazališta Svetvinčenat - zatvaranje festivala
27.7.2009. // Labin.com // Objavljeno u kategoriji Zabava
Program za zadnji dan festivala (28.07.2009).
21:00 Trg
Studenti umjetničke akademije u Osijeku pod mentorstvom Barbare Matijević (De Facto), Hrvatska
POSLIJEPODNE JEDNOG FAUNA
21:30 Trg
Studio za suvremeni ples, Hrvatska
DUH
22:30 Kaštel Grimani
Transit Dansa, Španjolska
EL SALT DE NIJINSKI
23:30 Trg
ŠIKUTI MACHINE
23:50 Trg
Elvis Lenić, Hrvatska
Projekcija dokumentarnog filma LOV
Poslijepodne jednog fauna
Predstava po poznatoj Debussyjevoj skladbi nastala je rekreiranjem jedne od najvažnijih modernističkih koreografija, kao dio ispita na Umjetničkoj akademiji u Osijeku pod vodstvom Barbare Matijević.
1912. Debussyevo ‘Poslijepodne jednog fauna’ Vaclav Nižinski iskoristio je kao glazbenu podlogu za danas jednu od najpoznatijih koreografija koje su ‘preživjele’ iz doba plesnog modernizma. Koreografija je zapisana notacijom koju je 1988. uspjela dešifrirati Anne Hutchinson, a 2000. kolektiv plesača i povjesničara plesa, Quator Albrecht Knust, koreografiju je obnovio služeći se upravo tim zapisima.
Jedan od sudionika tog projekta bio je i Boris Charmatz, koji je faunovu partituru, razigranu u kolektivu kroz nekoliko verzija – integralnu s faunom i sedam nimfi, duetom fauna i velike nimfe, te solo izvedbu, prenio Barbari Matijević, koja ju je zatim ponudila studentima druge godine Glume i lutkarstva u Osijeku, kao dio kolegija Modernizam u plesu, a partitura je poslužila za propitivanje problema produkcije, transmisije i interpretacije, u odnosu na nešto što danas možemo definirati kao povijet plesa.
Dvoje studenata, Andrea Giordani i Goran Guksić, na Festivalu u Svetvinčentu predstavit će se reinterpretacijom originalne koreografije Nižinskog u formi dueta.
Skok Nižinskog (El Salto de Nijinsky)
Glavna ideja predstave nastala je iz kompleksnih voda sjećanja i iz pokreta povezanih uz skok, kao igru, obred, ples i sportsku disciplinu.
Legendarni plesač Vaclav Nižinski završio je karijeru 1918., kad je obolio od shizofrenije od koje se nikad nije posve oporavio. Plesač Serge Lifar ga je posjetio i poželio oživjeti njegovo sjećanje izvođenjem vježbi na gredi, pri čemu je pokazivao neke korake njegove koreografije. Nižinski je najednom živnuo i bez imalo pripreme skočio, a taj su skok uhvatile leće fotografskog aparata.
Prema nastalim fotografijama španjolska koreografkinja Maria Rovira stvorila je predstavu koja se bavi konceptom sjećanja, u kojemu se pomoću skoka stupa u doticaj s primarnim impulsima i atavizmima. Rovirina koreografija je dinamična i stavlja pred plesača popriličan fizički izazov.
Skačemo od radosti, skačemo na nešto neočekivano, kao što je strah, skačemo kako bismo preskočili neku prepreku, skačemo kad želimo vidjeti nešto što nam je iznad linije oka, skačemo kako bismo potrčali na drugo mjesto. Skočiti znači biti pokrenut, biti podignut, skočiti znači promjenu.
El salto de Nijinski premijerno je izveden 2007. na Grec Festivalu u Barceloni. Igran je i u Teatro monumental de Mataro u kojem je sjedište Transit Dansa Dance Company. Plesna je skupina za ovu predstavu dobila nagradu Premio Butaca za najbolju plesnu predstavu sezone.
‘Duh (sklon promjeni)’ plesna je poezija za šest izvođača koja se bavi mogućnostima stapanja raznovrsnih utjecaja i ostvarivanjem komunikacije unatoč različitosti. Ne postoje dva ista tijela, pa tako ni dva identična načina na koja se ona kreću, te svako tijelo nosi vlastite obrasce kojima se služi. Preuzimanjem tuđih obrazaca – ritmova, pokreta, stanja, ne događa se samo komunikacija, već ona nužno dovodi do promjene, u kojoj pojedinac usvaja novi jezik, i iz koje izlazi obogaćen novim iskustvima.
Predstava je nastala miješanjem ritmova domaćih podneblja i Indije (koju koreografkinja donosi kao dio svog iskustva), istraživanjem međusobno raznolikih koreografskih materijala koje svaki od izvođača, u suradnji s autoricom, stvara za sebe i partnere na sceni, te kombiniranjem različitog plesačkog iskustva, tehnika i pristupa.
Duh (sklon promjeni) pojavljuje se u svakoj situaciji koja izmiče svakodnevnom i očekuje uspostavljanje novih odnosa, kratkotrajnih, nestalnih i neuhvatljivih. Kao što se mijenja duh (ili izmjenjuju duhovi?), predstava klizi između raznovrsnih glazbenih motiva, stilova pokreta, slika, raspoloženja i brzina, u nadi da je potreba za promjenom, upravo ono što duh(ove) čini vidljivim.
projekcija dokumentarnog filma "Lov"
"Lov" je dokument o djelatnostima istarskih lovaca u skladu s godišnjim ritmom prirode.
Film nema namjeru moralno pozicionirati lo i lovce, nego ukazati na suživot i prožimanje ljudi s prirodom.
izvor: www.teatar.hr
http://www.svetvincenatfestival.com
festival plesa i neverbalnog kazališta ples snježana abramović milković savičenta