Crni gad
20.5.2009. // Labin.com // Objavljeno u kategoriji Zabava
Opis vrste
Odrasli ove vrste narastu do veličine 100 – 150 cm (s repom). Prilično vitka zmija s dobro izraženom glavom, glatkim ljuskama i okruglom zjenicom. Mužjaci su veći od ženki te imaju i relativno veću glavu od ženki. U Hrvatskoj* su odrasle jedinke crno obojene. Na ostatku područja rasprostranjenosti osnovna boja je zelenkasto-žućkasta prekrivena mrežom i prugama crne ili tamno zelene boje koja reducira osnovnu boju na nizove žućkastih točaka. Svima je trbušna strana žućkasta ili sivkasta, ponekad s malim tamnim točkama. Mladi su blijedosivi ili maslinasti s izraženim tamnim uzorkom na glavi koji se često proteže i na prednji dio tijela. Mogu se vrlo lako mogu zamijeniti sa šarom poljaricom (Hierophis gemonensis). Obojenost odraslih postiže do četvrte godine. Nije otrovnica.
* U Hrvatskoj dolazi podvrsta Hierophis viridiflavus carbonarius, Bonaparte 1833 (ref. za podvrstu - Henle 1985, Utiger i Schätti 2004); također krajnji sjeveroistok i jug Italije, Sicilija i manji otoci, Malta i Gyaros (Gasc i sur. 1997).
Stanište, aktivnost
Dolazi na raznolikim pretežito sušim i otvorenim staništima s dosta vegetacije, npr. kameniti brežuljci, grmovita područja, makija, šipražja, otvorene šume bilo kojeg tipa, ravnice, kultivirana područja, suha korita rijeka, ruševine, suhozidi, vrtovi. Ponekad se može naći i na vlažnim livadama i drugim vlažnim staništima. Dolazi do 2000 m nadmorske visine.
Pretežito dnevna zmija koja se drži prizemnog sloja. Lako se penje po grmlju i među kamenjem. Sklonište nalazi u kamenim pukotinama, rupama sisavaca i slično. Često jedinke imaju trajne "nastambe" u koje se vraćaju svake noći, u njima i prezimljavaju. Međutim, za vrijeme sezone parenja znaju se na određeno vrijeme udaljiti van uobičajenog životnog područja u potrazi za ženkama. Prilično brza i okretna zmija koja može biti dosta agresivna.
Životni ciklus
Kod ove vrste ne dolazi do stvaranja većih skupova za vrijeme parenja već mužjaci nalaze ženke pomoću feromonskih tragova na tlu, čak do 3 km udaljenosti. Također, između mužjaka dolazi do ritualnih borbi. Ženke legu 4 - 15 jaja. Često se za polaganje jaja koriste zajedničkim lokacijama, i to redovito istim mjestom kroz godine. Nakon 6 - 8 tjedana izlegu se mladi obično 20 - 25 cm dužine.
Prehrana i predatori
Prehrana im se sastoji prvenstveno od guštera i malih sisavaca. Često su gušteri najzastupljeniji, u nekim populacijama predstavljaju i oko 75% prehrane. Također, u manjem su omjeru plijen ptići te druge zmije i žabe. Mladi se hrane uglavnom gušterima, njihovim jajima i velikim kukcima (npr. skakavci). Predatori su slični kao i za ostale vrste zmija.
izvor: http://zasticenevrste.azo.h
crni gad zmije crnica gmazovi