Županijski pročelnik Zidarić suvlasnik sela Škljonki na području Gračišća, mještanima sumnjiva kupoprodaja
13.3.2008. // Barkun // Objavljeno u kategoriji Politika
Istarski župan Ivan Jakovčić bio je izgleda u pravu kad je isticao da će njegova kupovina sela Sv. Juraj potaknuti i ostale građane na revitalizaciju unutrašnjosti Istre: županijski pročelnik za održivi razvoj Josip Zidarić također je suvlasnik nešto manjeg sela na atraktivnoj poziciji na području Gračišća. Riječ je o dvije, za sada, ruševne kuće na površini od 571 četvorni metar u selu Škljonki, koje je Zidarić za 22.222,22 kn kupio od Općine početkom 2003. godine.
Pojedini stanovnici Gračišća sumnjaju da je riječ o dogovorenom poslu između Općine i županijskog pročelnika, kazavši nam da je ova prodaja vijećnicima objašnjena kao 'rasčišćavanje terena i odvoz kamenja'. Načelnik Ivan Mijandrušić tvrdi da je ova i još sedam građevinskih čestica prodana putem javnog natječaja, sukladno odluci Općinskog vijeća. Isto nam je rekao i Zidarić, ustvrdivši da se svaki građanin mogao javiti na natječaj.
Nejasno nam pri tome ostaje zbog čega su i načelnik i pročelnik isprva prilično nervozno reagirali na naš upit: Zidarić uputom da se ako što sumnjamo obratimo inspekciji i policiji, uz riječi „Previše se igrate!“, a Mijandrušić upozorenjem „Ipak pripazite što pišete!“, da bi se sljedećeg dana našli papiri koji navodno potvrđuju legalnost kupoprodaje.
Da je sve u redu i s ograđivanjem prirodnog izvora ispod sela kojeg su prolaznici neometano koristili naraštajima te postavljanjem pumpi koje dovode vodu do Zidarićevog posjeda i, navodno, obližnjeg sela Valenti, tvrde i načelnik i pročelnik. Mijandrušić kaže da za taj zahvat nisu izdali nikakvu dozvolu, jer „gdje bi stigli kad bi se i time bavili“, a situacija s vodom je sad puno bolja, dok Zidarić kaže da je time učinio uslugu mještanima. Činjenica je da je izvor sada nedostupan bilo kome osim nekolicini korisnika, ali pretpostavljamo da to potpada pod održivi razvoj.
Bilo kako bilo, ostaje činjenica da se selo Škljonki prema Prostornom planu može pretvoriti u turistički punkt, što je odlučeno oko godinu dana prije kupoprodaje, gradnja je moguća u postojećim gabaritima, dovedeni su struja i voda, a posebno je povoljno što je dobro prometno povezano s izlazom na Istarski ipsilon, što sve postignutu cijenu od 22 tisuće kuna čini vrlo povoljnom. Primjer za to nalazimo u samom središtu Gračišća, gdje je Rozarija Ivić ruševnu kuću bez značajnije okućnice, nakon stanovitih peripetija s vlastima, o čemu ćemo jednom drugom prigodom, uspjela prodati za 23.000 eura, otprilike u isto vrijeme.
Još jedan zanimljivi „nekretninski“ slučaj također se događa u tom pitoresknom gradiću u središtu Istre. Nedavnim izmjenama Prostornog plana urbanizirano je 5 ha zemljišta u selu Salamunišće, što je zbog nemogućnosti urbanizacije preostalog zemljišta, izazvalo protest mještana, kojih je 22-oje u veljači uputilo prigovor Poglavarstvu. Ponuđen im je razgovor s investitorom što su odbili, a neslužbeno se saznaje da su mještani u međuvremenu zbog pritisaka odustali od „pobune“. Upravo je ova urbanizacija do vrhunca dovela nezadovoljstvo upravljanjem Gračišćem dijela općinskih vijećnika, što je u konačnici rezultiralo ostavkom 5 IDS-ovih vijećnika, koji se, međutim, i dalje ne žele javno izjasniti o razlozima ostavki. Inače, investitor je zagrebački tajkun Vlado Ćorluka, vlasnik građevinske tvrtke Hedom koji dobro posluje s Gradom Zagrebom i Vladom, a ovdje planira izgraditi 15-ak objekata, naravno sveprisutnih „istarskih vila“ i jedan središnji ugostiteljsko-turistički objekt.
Mijandrušić i u ovom slučaju ima objašnjenje: - On je dao zahtjev za urbanizaciju koji je prihvaćen, kaže Mijandrušić, ustvrdivši da za sve radnje ima urednu dokumentaciju Općinskog vijeća te optuživši jednog stanovnika da je krivotvorio potpise na prigovoru. Ustvrdio je također da još uvijek ne zna zašto su njegovi stranački kolege napustili Vijeće. U istom paketu urbanizirano je i Mijandrušićevo zemljište, za koje kaže da ne zna točno kolika je površina, ali da i on kao građanin ima pravo na urbanizaciju.
Možda se među opisanim slučajevima krije i razlog policijskih izvida koji su ovdje upravo zbog zbivanja s Prostornim planom provedeni krajem siječnja, kako su nam potvrdili u PU istarskoj, uz napomenu da je izvješće već predano nadležnom Državnom odvjetništvu. Stanovnici pričaju da je u Gračišću prije 15-ak dana bio i USKOK, a povod je također Prostorni plan. Mijandrušić je hladnokrvno opovrgao policijsku istragu riječima da je „policija bila čuda puta“, ali ne i zbog Prostornog plana, a o USKOK-u, kaže, nema ni govora.
Na slici: prirodni izvor - privatno vlasništvo
Škljonki Zidarić Mijandrušić privatno vlasništvo Uskok malverzacije Gračišće načelnik